Przygodówki to gatunek gier, który można równocześnie kochać i nienawidzić. Oczarowują świetną fabułą, przepiękną grafiką, wyjątkową muzyką, oryginalnością, klimatem, a czasem nawet idealnie dobranym dubbingiem. Skomplikowane zagadki potrafią wyprowadzić z równowagi niejednego gracza, bardzo często zmuszając do posiłkowania się solucją. Poniżej prezentujemy 10 najlepszych gier przygodowych, w które naprawdę warto zagrać.
- Zobacz także | 10 najlepszych strzelanek single player ostatnich lat
Spis treści
1. The Neverhood
Kamień milowy przygodówek. Gra, która przez długi czas była niedoceniana, uważana jest obecnie za klasyk gatunku. W tej niezwykle barwnej produkcji, która została wydana w 1996 roku przez Microsoft Studios, wcielamy się w postać plastelinowego bohatera, który zabiera nas w niezwykłą podróż po plastelinowym świecie, bawiąc do łez, intrygując, a także zmuszając do wytężonego myślenia. Unikalny graficzny świat, wspaniała muzyka i nietuzinkowi bohaterowie – to wszystko sprawia, że gra pozostaje w pamięci na długo.
2. Najdłuższa Podróż
Z pewnością każdy z Was słyszał o The Longest Journey. Gra została stworzona i wydana w kwietniu 2000 roku przez norweskie studio Funcom. Główną bohaterką gry jest osiemnastoletnia studentka Akademii Sztuk Pięknych April Ryan, która wyrusza w tytułową „najdłuższą podróż” w celu uratowania dwóch alternatywnych światów przed zbliżającą się apokalipsą. Oprócz wciągającej fabuły i pięknej, jak na te czasy grafiki, można podziwiać także wspaniały polski dubbing. Przypuszczalnie ta pozycja najbardziej przypadnie do gustu entuzjastom science-fiction.
3. Syberia
Kolejna klimatyczna przygodówka, przy której spędzicie bardzo wiele godzin, rozkoszując się nieco mrocznym charakterem rozgrywki niepozbawionym rozbudowanej, a zarazem wciągającej fabuły. Idealnie nadaje się do grania w okresie jesienno-zimowym. Produkcja ujrzało światło dzienne 18 czerwca 2002 roku, wydana przez Microids/Anuman Interactive. W grze wcielamy się w Kate Walker, ambitną prawniczkę z Nowego Jorku, która stara się dopiąć na ostatni guzik przejęcie fabryki zabawek w małym francuskim miasteczku o nazwie Valadilene. Niestety, okazuje się, że jej właścicielka (Anna Voralberg) nie żyje, dlatego celem numer jeden staje się odnalezienie jej brata (Hansa Voralberga), który jest prawowitym spadkobiercą. Warto zaznaczyć, że gra posiada dobrej jakości prerenderowaną grafikę, która nawet po tylu latach od wydania prezentuje się naprawdę ładnie.
4. To the Moon
Niezwykła gra, w której komedia i dramat dotkliwe się przenikają. Tytuł ten posiada prostą grafikę, nawiązującą klimatem do produkcji RPG z konsoli SNES. Gra została wydana w listopadzie 2011 roku przez Lace Mamba Global. W grze wcielamy się w Eve Rosalene oraz Neila Wattsa – lekarzy pracujących dla firmy Sigmund Corp. Umierających ludzi często trapią marzenia, których nie udało się spełnić za życia. Wspomniani bohaterowie oferują osobom będącym na łożu śmierci możliwość przeniesienia do własnych wspomnień, co sprawia, że najodleglejsze sny znów stoją na wyciągnięcie ręki. Istotną rolę odgrywa staruszek o imieniu Johnny Wyles, do którego lekarze trafiają na początku gry. Starszy pan zawsze miał jedno marzenie, chciał dostać się na księżyc. Cała opowieść to mieszanka jawy i snu, w którym poznajemy dramatyczne koleje losu starszego pacjenta. Czy i jego marzenie uda się spełnić? Całość uzupełnia klimatyczna muzyka skomponowana przez Jamesa Q. Zhanga.
5. Heavy Rain
Jeżeli uwielbiasz gry, w których mroczny klimat po prostu emanuje pełną parą, to Heavy Rain powinien być obowiązkową pozycją na Twojej liście. Gra została wydana prze Sony Computer Entertainment w lutym 2010 roku. Jak twierdzą twórcy (studio Quantic Dream), głównym celem było jak najdokładniejsze odwzorowanie ludzkich zachowań i emocji. Trzeba przyznać, że w tym aspekcie gra ociera się niemal o arcydzieło. Co więcej, w czasie opowiadanej historii główni bohaterowie walczą ze swoimi emocjami oraz wymagającymi łamigłówkami, całość uzupełnia niezwykle wciągająca fabuła, mroczne lokacje i ich dopracowana grafika oraz klimatyczna muzyka, która nadaje tej produkcji charakteru dreszczowca z najwyższej półki.
6. Still Life
Kolejna bardzo udana produkcja firmy Microids. Grę Still Life wydano w kwietniu 2005 roku. Rozgrywka od początku do końca trzyma w napięciu, zastawiając na gracza pułapki w postaci wielu skomplikowanych łamigłówek. W trakcie gry wcielamy się w młodą agentkę FBI Victorię McPherson oraz jej dziadka, który w przeszłości pracował w FBI. Po przypadkowym przeczytaniu jego notatek odkrywa nowe ślady, dotyczące seryjnego mordercy, którego próbuje złapać. Okazuje się, że kilkadziesiąt lat temu w Pradze nad podobną sprawą pracował jej dziadek. Czy obie sprawy są powiązane? Na to pytanie odpowiedź poznajcie sami. Co ciekawe, Still Life działa na ulepszonym enginie drugiej części Syberii, dzięki czemu oprawa graficzna prezentuje się bardzo okazale. Doskonała fabuła, ciekawi bohaterowie oraz bardzo dobry polski dubbing, przełożyły się na olbrzymi sukces tej produkcji. Niestety, sequel okazał się totalnym niewypałem, co nie zmienia faktu, że pierwsza odsłona gry zapada w pamięci na długo.
7. The Blackwell Epiphany
Przygodówka, wydana w kwietniu 2014 roku, opracowało ją studio Wadjet Eye Games. Co ciekawe, to piąta odsłona serii zapoczątkowanej w 2006 roku. Podobnie jak w poprzednich częściach głównymi bohaterami rozgrywki są: medium Rosa Blackwell i duch Joey Mallone. Czasy współczesne, mroźna zima i seria tajemniczych morderstw, które bezpośrednio wiążą się ze zjawiskami paranormalnymi. Na uwagę zasługuje klasyczna grafika retro, która dodaje „oldschoolowego” klimatu.
8. Year Walk
Klimat, nietuzinkowe łamigłówki, a do tego miłość wisząca w powietrzu zaczerpnięta ze skandynawskiego folkloru. Gra została wydana w marcu 2014 roku przez szwedzkiego producenta Simogo. Głównym bohaterem jest młody mężczyzna mieszkający w niewielkiej XIX-wiecznej wiosce, który pragnie dowiedzieć się czy uczucia jego wybranki są szczere. Udaje się więc w tytułowy marsz, by zyskać przychylność nadnaturalnych istot i dowiedzieć się od nich prawdy. Wędrówka wiąże się nie tylko z pokonywaniem przeciwności losu, ale również odkryciem licznych sekretów, jakie kryją się w głębi mrocznego lasu.
9. Zaginięcie Ethana Cartera
Oczywiście, w tym rankingu nie mogło zabraknąć miejsca dla polskiego rodzynka. The Vanishing of Ethan Carter to oryginalna gra przygodowa, stworzona przez zespół z warszawskiego studia The Astronauts, wydana przez Nordic Games Publishing we wrześniu 2014 roku. W grze wcielamy się w Paula Prospero – prywatnego detektywa, posiadającego zdolności paranormalne. Po tajemniczym zaginięcie małego chłopca (Ethana Cartera), bierzemy sprawy w swoje ręce i staramy się go odnaleźć, rozwiązując po drodze szereg łamigłówek. Gra zachwyca bajeczną grafiką (silnik Unreal Engine 3), muzyką i niepowtarzalnym klimatem.
10. The Walking Dead
Żywe Trupy zostawiłem specjalnie na sam koniec, ponieważ produkcja studia Telltale Games wydana w kwietniu 2012 roku, po prostu rozłożyła mnie na łopatki. Grając w tę grę czułem się, jakbym oglądał serial, a do tego sam decydowałem kto odegra w nim główne role. Choć można przyczepić się do poziomu trudności (podobnie jak elementów zręcznościowych, które były naprawdę proste), to sama rozgrywka przyniosła mi wiele frajdy, a do tego ta poruszająca historia… Oczywiście, gra bazuje na licencji wielokrotnie nagradzanej serii komiksowej stworzonej przez Roberta Kirkmana, dlatego fani serialu The Walking Dead w pierwszej kolejności powinni sięgnąć po tę produkcję. Dla osób, które nie wiedzą, o co chodzi to wspomnę tylko, że akcja przygodówki rozgrywa się po wybuchu apokalipsy zombie. Głównym bohaterem gry jest Lee Everett, czarnoskóry mężczyzna skazany za morderstwo kochanka swojej byłej żony. Sukces pierwszej odsłony sprawił, że druga nie miała łatwego zadania. Mimo to spisała się całkiem nieźle. Całość zarówno w pierwszej części, jak i drugiej doskonale uzupełnia klimatyczna muzyka. Gra zdecydowanie godna polecenia, nawet osobom, które nie przepadają za zombie.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Lista kogoś bardzo młodego, ewentualnie zrobiona na odpiepsz bądź z lokowaniem produktu. Gdzie BaSS, Loom, Monkeye, Discworld, czy nawet poczciwy Broken Sword. Kingquesty, Policequesty pewnie powstawały gdy autor jeszcze robił w pampera.