TP-LINK TL-MR3020 jest kieszonkowym routerem 3G wzbogaconym o funkcjonalność punktu dostępowego i klienta WISP. Sprzęt został zaprojektowany między innymi z myślą o osobach, które często podróżują i nie mogą sobie pozwolić na utratę połączenia z internetem. Postanowiliśmy sprawdzić, czy to niewielkie urządzenie sprosta wymaganiom przeciętnego użytkownika, a tym samym czy jest warte swojej ceny.
Wideo recenzja TP-LINK TL-MR3020
TP-LINK TL-MR3020 – specyfikacja
- Interfejs: Port WAN/LAN (10/100 Mbps), Port USB 2.0 (dla modemu 3G), port mini-USB
- Zasilanie: 5VDC/1.0A
- Wymiary: 74 x 67 x 22 mm
- Sieć bezprzewodowa: IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b
- Częstotliwość pracy: 2.4000~2.4835GHz
- Tryby pracy: Router 3G, Acces Point, WISP
- Obsługiwane zabezpieczenia: 4/128 bit WEP, WPA-PSK/WPA2-PSK, filtrowanie adresów MAC
- Certyfikaty: CE, FCC, RoHS
- Zestaw: Router TL-MR3020, Zasilacz, Kabel USB, Kabel Ethernet, Płyta CD z informacjami, instrukcja obsługi
Małe a cieszy
TP-LINK TL-MR3020 jest urządzeniem niepozornym. Projektanci zdecydowali się na niewielkie pudełko, które bez trudu można zmieścić w kieszeni. Obudowa jest utrzymana w kremowej bieli i szarościach. Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Dominują polerowane powierzchnie, ładnie wyokrąglone naroża oraz szczelne łączenia. Nic nie trzeszczy pod palcami, a sprzęt (pomimo że plastikowy i bardzo lekki) sprawia wrażenie solidnego. Gołym okiem widać, że producent postawił na mobilność i miniaturyzację – świadczą o tym niewielkie gabaryty oraz zasilanie kablem USB.
Pod względem portów komunikacyjnych i interfejsu, TP-LINK nie oferuje nam wiele. Przełącznikowi trybów pracy oraz przyciskowi WPS towarzyszy gniazdo Etheret, złącze mini-USB oraz USB. Ostatnie z wymienionych posłuży do podpięcia modemu 3G, podczas gdy zminiaturyzowana wersja pośredniczy w zasilaniu. Pozwoli to uruchomić urządzenie zarówno przy gniazdku sieciowym, jak i w podróży, o ile posiadamy wolny port USB w komputerze. Producent dołączył do zestawu niezbędne do pracy okablowanie.
Obraz dopełnia zestaw diod sygnalizujących pracę routera. Odczytamy z nich stan zasilania, sieci WiFi, obecność sygnału na porcie Ethernet oraz fakt podłączenia do internetu. Na spodzie urządzenia znajdziemy nadrukowany numer fabryczny. Zdecydowanie brakuje tu informacji o numerze karty MAC oraz domyślnych danych sieciowych (takich jak adres interfejsu cyfrowego).
Wraz z routerem, w zestawie znajdziemy niezastąpioną porcję makulatury (instrukcję obsługi w postaci krótkiej broszury oraz informacje o gwarancji), krótki, płaski kabel ethernetowy, kabel USB z podwójną końcówką i zasilaczem sieciowym oraz płytkę CD z elektroniczną, rozszerzoną wersją instrukcji.
Router 3G, AP, extender…
TP-LINK TL-MR3020 łączy w sobie funkcjonalność trzech urządzeń. Przede wszystkim działa jako router umożliwiając stworzenie sieci WiFi, a podłączając do niego modem 3G otrzymujemy dostęp do internetu. Przełączając tryb na AP, sprzęt będzie pracował jako Acces Point. Tutaj sygnał internetowy jest doprowadzany przez kabel Ethernet i rozdzielany za pomocą sieci bezprzewodowej. Ostatni z trybów pracy to WISP, czyli tak zwany extender. Urządzenie wyszukuje i łączy się z istniejącą już siecią WiFi jako klient i wciąż funkcjonuje jako host dla podłączonych do niego komputerów.
Wykorzystując sprzęt jako router dla modemu 3G, skorzystamy z umieszczonego specjalnie w tym celu pełnowymiarowego portu USB 2.0. Tryb przetestowaliśmy w oparciu o modem Huawei E173 oraz kartę Play. Jak widać na poniższych screenach, modem został poprawnie wykryty i bez większych problemów połączył się z internetem. Konfiguracja jest bardzo prosta i w zasadzie polega na wybraniu jednego z gotowych presetów. Oczywiście jesteśmy w stanie zmienić poszczególne opcje, jeśli przyjdzie nam skorzystać z nietypowej karty. W podobny sposób funkcjonuje tryb Acces Pointu. Różnica dotyczy jedynie źródła z którego czerpiemy internet.
W trybie extendera, urządzenie wyłapuje sygnał WiFi z wybranej sieci transmitując go dalej. To przydatna funkcja, jeśli chcemy w jakiś sposób ograniczyć uprawnienia poszczególnych użytkowników. Możemy bowiem ustanowić całkowicie inne hasło oraz zestaw filtrowania połączeń. To świetne narzędzie, które sprawdzi się w rękach wyszkolonych administratorów. Konfiguracja tego trybu również nie jest specjalnie skomplikowana. Możemy skorzystać z kreatora ustawień, jak również ręcznie pozmieniać poszczególne opcje w interfejsie cyfrowym. Wszystko się w zasadzie sprowadza do wybrania z listy dostępnych sieci, tej do której podłączymy nasze urządzenie.
Wydajność sprzętu możemy ocenić wysoko. Podczas testów nie odnotowaliśmy utraty stabilności połączenia. Siła sygnału oscylowała w amplitudzie 5% bez względu na wybrany tryb pracy. Niestety siła sygnału sieci bezprzewodowej nie jest wysoka, ale jest to podyktowane specyfiką urządzenia – brakiem zewnętrznej anteny oraz mobilnym charakterem routera. Stawiając urządzenie przy komputerze możemy liczyć na blisko 80% siły sygnału. Zwiększając dystans do 5 metrów i stawiając na drodze przeszkodę w formie ściany obniżymy siłę do niespełna 50%.
Interfejs sieciowy jest klasyczny – otwieramy go z poziomu przeglądarki wpisując adres wewnętrzny IP oraz login i hasło. Wszystkie funkcje znajdziemy po lewej stronie. Ich układ jest drzewkowy i bardzo przejrzysty. Warto również wspomnieć o kilku interesujących opcjach związanych z bezpieczeństwem i użytkowaniem sieci. W tym aspekcie, sprzęt mocno wybija się ponad funkcjonalność konkurencyjnych urządzeń z tego segmentu. Znajdziemy tu bowiem nie tylko klasyczne filtrowanie adresów MAC i portów, ale również ograniczanie przesyłu danych oraz rozbudowany pakiet obsługiwanych standardów szyfrowania.
Podsumowanie
TP-LINK TL-MR3020 to zdecydowanie użyteczne urządzenie. Niepozorne pudełko jest przede wszystkim bardzo funkcjonalne i mocne w swojej klasie. Przyda się osobom, które nie mogą się obyć bez WiFi w podróży – nie tylko w trakcie transportu, ale również przy możliwości skorzystania z hot-spotu. Sprzęt jest przy tym wyjątkowo tani, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę zawartość zestawu. Jeśli mielibyśmy polecić mobilny router 3G, to propozycja TP-LINK byłaby zdecydowanie na jednej z pierwszych pozycji.
- kabel Ethernetowy w zestawie;
- minimalistyczna obudowa;
- prosty w obsłudze panel administratora;
- szeroki wachlarz funkcji;
- rozbudowane opcje szyfrowania i bezpieczeństwa;
- niska cena;
- obsługa modemu 3G.
- brak zewnętrznej anteny;
- słaby zasięg.
Ocena
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 5 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 3 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 5 jest notą najwyższą. Wszystkie oceny cząstkowe są sumowane, a ich średnia stanowi ocenę całkowitą.
Składowe |
Ocena cząstkowa
|
Jakość wykonania |
4,0
|
Ergonomia |
5,0
|
Funkcjonalność |
5,0
|
Siła sygnału i zasięg |
3,0
|
Cena |
5,0
|
Ocena końcowa
|
4,4
|
Werdykt maniaKa
Ten sprzęt jest dla Ciebie jeśli…
|
Ten sprzęt jest Ci niepotrzebny jeśli…
|
|
|
|
|
|
|
Ceny TP-LINK TL-MR3020
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
a czu bedzie kompatybilny z e 3131 play ?
bład autora , ten router nie dziala z modemem tak poluranym jak E173 niestety , i nie ma pliku do tego , przekonałem sie sam , wyrzucone pieniadze.
@Klaudia: Czy to modem w wersji E173, czy E173-U2? Jeżeli ten pierwszy, to niestety mogą wystąpić problemy z poprawnym wykrywaniem urządzenia, nie tylko w wypadku routerów, ale i tabletów. Pozdrawiam
Proszę o pomoc. Kupiłam router TP-Link TL MR-3020 o którym mowa w powyższym artykule. Nie mogę się połączyć z siecią. W salonie komputronik kupiłam modem HUAWEI E173 około rok temu a dziś chciałam ten modem podłączyć do routera i według instrukcji chciałam zainstalować modem w routerze. Niestety modem nie jest wykryty. Szukałam różnych binów z aktualizacją ale nic z tego. Proszę o pomoc.
Dodam że posiadam modem HUAWEI E173 nie zrzeszony z żadnym operatorem ale w chwili obecnej korzystam ze starteru do internetu PLAY ONline. Modem działa na karcie Play Online bez zastrzeżeń niemniej jednak nie zostaje on wykryty przez router. Proszę o pomoc instrukcje cokolwiek co powinnam zrobić. Dodam że jestem w tych kwestiach laikiem i liczę na proste wytłumaczenie i instrukcję co robić
a czytac umie?
„Przełączając tryb na AP, sprzęt będzie pracował jako Acces Point. Tutaj sygnał internetowy jest doprowadzany przez kabel Ethernet i rozdzielany za pomocą sieci bezprzewodowej.”
Czy to urządzenie może pracować jako router bez 3 G tzn odbierając sygnał po kablu ?