Przed Wami subiektywne zestawienie 10 najbardziej potrzebnych programów działających pod Windowsem. Wpisy nie dzielę na kategorie, więc będą tu propozycje zarówno związane z multimediami, oczyszczaniem komputera, jak i prostą edycją grafiki czy fotografii.
Z chęcią poznam też Wasze propozycje. Z jakich aplikacji korzystacie na co dzień? Co robicie, by utrzymać system w czystości i jak dobrze Wam to wychodzi?
Paint.net
Wygodna, prosta alternatywa dla Photoshopa
Rozbudowany edytor grafiki, pozwalający pracować na warstwach i szybko modyfikować dany obrazek. Pod kątem funkcjonalności – w porównaniu do Photoshopa – jest ograniczony, ale jego ogromny plus stanowi darmowa dystrybucja i intuicyjny interfejs.
Jedyną wadą aplikacji jest korzystanie z dość pamięciożernego środowiska .NET Framework, jednak „zwykły” użytkownik nie powinien zauważyć żadnych niedogodności. Prostszą, zorientowaną na całkiem początkujących miłośników fotografii jest, przykładowo, Picasa od Google.
Licencja: freeware
Link: https://getpaint.net/
VLC
Najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny
[nggallery id=134 template=techmaniak]
Ponad 70 milionów użytkowników nie może się mylić, podobnie zresztą jak ok. 10 nowych każdej sekundy. To jeden z najpopularniejszych i najlepszych odtwarzaczy filmowych na świecie. Jest w stanie odtworzyć w zasadzie każdy plik audio czy wideo, łącznie z płytkami DVD. Najczęściej nie potrzebujesz też zewnętrznej paczki z kodekami, choć zestaw w stylu Kazaa Lite na pewno nie zaszkodzi.
Poleciłbym na miejsce VLC rodzimego BEST Playera, ale wygląda na to, że już po raz drugi jego autor porzucił prace nad rozwojem aplikacji.
Licencja: freeware
Link: http://www.videolan.org/vlc/
Napi Projekt
Komfortowy i szybki, a w dodatku za darmo
Wygodna wtyczka pod Windows, oferująca szybkie wyszukanie napisów po kliknięciu odpowiedniej pozycji w menu kontekstowym. Po krótkiej konfiguracji uda nam się m.in. wyłączyć irytujące „Wyszukiwanie alternatywne”, czyli każdorazowo uruchamiającą się przeglądarkę internetową. Napi Projekt posiada rozbudowaną bazę serwisów, jednak czasem zdarzy się, że faktycznie odpowiedniego pliku nie potrafi znaleźć. Wówczas polecam wycieczkę na Podnapisi.net – jeśli tam napisów nie znajdziecie, to będziecie mieć pewność, że nie ma ich nigdzie. Jeszcze.
Licencja: freeware
Link: https://www.napiprojekt.pl/
CCleaner
Najlepsza sprzątaczka dla komputerów z Windowsem
Najbardziej efektywny program do czyszczenia starych plików i porządkowania rejestru. Opcja analizy pozwala przejrzeć listę danych przygotowanych do usunięcia – nikt tu nie pędzi, a użytkownik ma kontrolę nad całym procesem. W przypadku odświeżania rejestru zawsze tworzona jest specjalna kopia zapasowa, która pozwoli w razie konieczności odzyskać utracone wpisy.
CCleaner dostępny jest w wersji płatnej lub darmowej; ta druga w zupełności wystarczy zwykłemu użytkownikowi.
Licencja: freeware/płatny
Link: https://www.ccleaner.com/ccleaner
Spybot Search & Destroy
Spyware mówimy „papa!”
Aplikacja do wyszukiwania i zabezpieczania wszelkiej maści spyware, dialerów, hijackerów, keyloggerów, a nawet koni trojańskich. Poprzednia wersja programu cieszyła się sporą popularnością; teraz Safer Networking, producent, stara się odzyskać dawne grono ze zaktualizowanym środowiskiem.
Mimo kilku wad i braku optymalizacji interfejsu pod początkującego użytkownika, Spybot Search & Destroy pozostaje raczej niedoścignionym wzorem w swojej klasie.
Licencja: freeware/płatny
Link: https://www.safer-networking.org/products/
7-Zip
WinRAR alternatywnie
7-Zip jest dostępny za darmo, co w połączeniu z dobrym zestawem narzędzi przyczynia się do uzyskiwania coraz większej popularności tej aplikacji. Co ciekawe, to nie WinRAR, nie WinZip, a właśnie 7-Zip stworzył algorytmy o najwyższym stopniu kompresji, zapisywane zresztą we własnym formacie.
Aplikacja nie może niestety pochwalić się szczególnie ładnym czy intuicyjnym wyglądem, ale za to doskonale robi to, do czego została napisana.
Licencja: freeware
Link: http://7-zip.org.pl/
Recuva
Odzyskaj dane z karty SD
Proste narzędzie napisane przez tego samego człowieka, który stworzył wyżej wspomnianego CCleanera. Z góry powiem, że w przypadku programów odzyskujących pliki często konieczne jest wypróbowanie kilku, dlatego nie polegajcie wyłącznie na Recuvie. Warto też ściągnąć inne tytuły, zwłaszcza dlatego, że większość dystrybuowanych jest z licencją bezpłatną. Ja do tej pory na Recuvie się nie zawiodłem, ale… Kto wie.
Licencja: freeware
Link: https://www.ccleaner.com/recuva
DAEMON Tools
Najpopularniejszy do tworzenia wirtualnych napędów
Niezliczona ilość obsługiwanych formatów dysków CD i emulacja technologii zabezpieczeń (od Securoma, przez Laserlocka aż po StarForce) sprawiła, że DAEMON Tools znalazł się na tronie bez większego trudu i prędko z niego nie zejdzie. Darmowa wersja programu pozwala na zamontowanie czterech wirtualnych napędów CD czy DVD.
Alternatywnie skorzystać możecie m.in. z ImgBurn – również darmowego programu.
Licencja: freeware/płatna przy opcjach bardziej zaawansowanych
Link:„http://www.daemon-tools.cc/pol/downloads
Foxit Reader
Lżejsza wersja Adobe Reader
Twórcy chwalą się, że ich czytnik jest o niebo lepszy od Adobe Readera – i w pewnym sensie mają rację. To na pewno program lżejszy, mniej pamięciożerny i bardzo często również szybszy, a przy tym otwierający zbliżoną ilość opcji i funkcji. Sporą zaletą jest też ilość zajmowanego na dysku miejsca i przejrzystość interfejsu, która w kontrpropozycji Adobe nie może być chwalona. Program jest udostępniany za darmo.
Licencja: freeware
Link: https://www.foxit.com/downloads/
avast!
Najbardziej znany, darmowy antywirus
To prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjna propozycja z całej listy, bo ile użytkowników, tyle ulubionych antywirusów. Jedni w to miejsce poleciliby substytut w postaci AVG, drudzy – Avirę, jeszcze inni wolą kupić licencję na coś w rodzaju Kasperskyego czy Nortona. Niemniej jednak avast! pozostaje najchętniej ściąganym i instalowanym programem, a silnik w nowym wydaniu (plus odświeżony interfejs) są w stanie przemówić do każdego, od początkującego, po power-usera.
Nie każdy wie, że słynne powiadomienia głosowe („Baza wirusów została zaktualizowana”) można w prosty sposób wyłączyć w opcjach avast!.
Licencja: freeware/płatna
Link: https://www.avast.com/pl-pl/index
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
What’s up it’s me, I am also visiting this site daily, this website
is truly nice and the people are in fact sharing nice thoughts.
A gdzie Total Commander? 😛
no wiec tak dodam od siebie pare programow chociaz wiekszosc sie zgadza z tym co ja sam instaluje:
-AIMP
-Ashampoo Burning Studio 2013
-FastStone Image Viewer
-Format Factory
-K-Lite Codec Pack
-directx najczesciej z webinstalera
-adobe flash/shockwave/air
-ADBlock do przegladarki
i z takim pakietem + te co wymienione byly wyzej mozna ruszac na wojne 🙂
hm… gratulacje redakcjo, oprócz Paint.net’a wszystkie te programy mam od dawna, korzystam, polecam znajomym i instaluję na „świeżym” sprzęcie sobie i znajomym, rzeczywiście jest to część tzw. pakietu podstawowego, który świadomy użytkownik komputera, który będzie robił coś więcej na komputerze niż oglądał filmy, przeglądał 'fejsa' i grał, powinien mieć. Większość z nim nie zamieniłbym na nic innego, bo jak na aplikacje freeware są najlepsze i niezastąpione, a taki Recuva, Deamon czy CCcleaner nie raz uratowały mi życie.
Owszem, kilka lat temu chyba każdy go miał. W dzisiejszych czasach większość pakietów antywirusowych / IS potrafi go zastąpić.
Malwarebytes jest nieco innym skanerem (skupionym na potencjalnie szkodliwych modyfikacjach rejestru, instalatorach adware itd.), lecz w połączeniu z np. AdwCleaner (uwaga – przed jego użyciem odinstalować adware zwyczajnie w panelu sterowania) stanowi dobrą ochronę na żądanie.
Proponuję nieco stonować opis Spybota w tym wpisie – aktualnie jest przesadzony (szczególnie to z „niedoścignionym wzorem”) 🙂
Spybot? No błagam. To przestarzały złom nieprzystosowany do dzisiejszych infekcji. Nie wykryje nic ponad proste adware, o trojanach / keyloggerach / rootkitach nie mówiąc. Aktualizacja jest tylko pozorna, to nadal stary i niepotrzebny program. Świadczy o tym m.in kuriozalna modyfikacja pliku hosts (dodanie tysięcy linijek), która podobno ma zwiększyć bezpieczeństwo, a zamula usługę Klient DNS i cały system.
Wywalić z tego spisu, polecanie tego chłamu to jedno wielkie nieporozumienie.
Może i masz rację… Nie chcę ich tak lekkomyślnie skreślać. Malwarebytes niby jest alternatywą, ale u mnie się nie sprawdził. Może z sentymentu zostawiłem Spybota – bo nie zaprzeczysz chyba, że jeszcze kilka lat temu był nie do zastąpienia? 😉
Świetne zestawienie. Tego mi było trzeba. Ale mam jeszcze cztery sprawy (pytania?).
1. Możecie mi podać jakiś dobry program do obróbki video? Żeby można było tworzyć GIF-y, sklejać i montować różne filmy i dodawać jakieś „efekty specjalne”. Przydał by się też jakiś dobry odtwarzacz muzyczny. Nie wiem jak z nowymi wersjami Winampa jest, nie wiem czy Foobar (czy jak to sie pisze) jest dobry. Polecacie coś dobrego i lekkiego?
2.Myślałem, że płacąc za Windowsa 8 sporą kase dostanę pakiet Office za darmo, nie jest tak?
3. To już odmienna sprawa. Jak to jest ze sklepem Windows Store? Można tam zakupić takie gry jak Call of Duty – Black obs? Znaczy chodzi mi głównie o takie porządne gierki. Jest to możliwe, czy są tam tylko programy, aplikacje i inne duperelki?
4. Można umieścić widget, np: poczty, pogody i innych na kafelku?
Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedź.
dobre podstawowe programy. Mam dla was pomysł – wiele osób często pyta mnie, nie chcąc lub nie mogąć płacić M$ za pakiet Office, jaki alternatywny pakiet polecam. Mało jest aktualnych zestawień w necie takich darmowych pakietów Office – sam bardzo chwalę Kingsoft Office zarówno na Windowsa jak i Android OS.