Czy 15,6-calowy komputer za ok. 2000 złotych, z podstawową specyfikacją, ale za to wyglądem lepszym od konkurencyjnych produktów, ma szansę zaistnieć na rynku konsumenckim? Sprawdzamy możliwości Lenovo Z500 – laptopa z Core i3, 8 GB RAM-u i dedykowaną grafiką NVIDIA.
Spis treści
Skrótem, czyli wideorecenzja Lenovo Z500
Budowa / jakość wykonania
Plastikowy „premium feel”
Imitowanie aluminium przy pomocy plastiku już gdzieś było, prawda? Prawda. Tutaj Lenovo udało się jednak przeprowadzić taką sztuczkę w fajny sposób, głównie ze względu na wysoką jakość wykonania całego sprzętu. Konstrukcja jest zwarta, sztywna i może nawet uchodzić za trochę droższą, niż faktycznie jest. Co więcej, dzięki brakowi niepotrzebnych dodatków i udziwnień, IdeaPad Z500 jest komputerem po prostu ładnym.
Przy wymiarach 375 x 263 x 29 mm nie jest najmniejszym 15,6-calowcem na rynku, ale za to waży relatywnie niewiele – 2,34 kilograma. W zestawie dostajemy też standardowy, półkilowy zasilacz. Z500 nie będzie ideałem mobilności, ale jak trzeba, to trzeba. Kręgosłupa nie stracicie.
[nggallery id=166 template=techmaniak]
Z frontu producent pozostawił tylko dwie diody sygnalizujące pracę sprzętu, zamieszczając wszystkie porty po bokach. Na lewej ściance zmieszczono gniazdo zasilania, kratkę wentylacyjną, gniazdo VGA, port ethernetowy, HDMI, USB 3.0 i slot na karty pamięci. Patrząc na prawy bok, znajdziemy gniazdo słuchawkowe, dodatkowe dla porty USB 2.0, tackę napędu optycznego i blokadę Kensington. Tył jest pusty.
Do redakcji Z500 trafił w białej wersji kolorystycznej, i trudno takiej opcji nie zaklasyfikować poniekąd jako „komunijnej”. Firma przewidziała też wariant dla osób poszukujących bardziej konwencjonalnej kolorystyki – w sklepach znajdziecie też komputer z czarnym wykończeniem.
[nggallery id=168 template=techmaniak]
Ekran nowego Lenovo odchylany jest w standardowym zakresie, do ok. 140 stopni. Zawiasy dzielnie trzymają obrane ustawienie, chodzą z odpowiednim obciążeniem – nie są zbyt luźne.
Akumulator
Trochę mniej, niż wynosi standard dla tego segmentu cenowego i sprzętowego
Akumulator o pojemności 48 Wh średnio znosi obciążenie. Przy jasności ustawionej na ok. 120 cd/m2, czyli w okolicach 2/3 maksymalnego podświetlenia, osiągnęliśmy wyniki niecałych trzech godzin projekcji filmów i ledwo ponad dwie godziny surfowania po sieci.
Czas pracy poprawi się znacznie, jeśli jasność ekranu pozostawimy w ustawieniu minimalnym. Nawet z aktywnym Wi-Fi, udało mi się osiągnąć ok. 4,5 godziny.
Temperatura / hałas / wyposażenie
Ni to ziębi, ni to grzeje
W trakcie przeglądania sieci Z500 prawie się nie nagrzewa. Żaden z elementów obudowy nie jest gorący, możliwa jest też komfortowa praca z laptopem na kolanach. Mimo wizualnego ograniczenia grubości, inżynierom chińskiego giganta udało się stworzyć produkt bardzo udany pod kątem dystrybucji ciepła.
Dopiero bardziej wymagające zadania, jak choćby renderowania filmów w Full HD potrafiło uruchomić wentylator i nagrzać te części komputera, które znajdują się w bezpośredniej okolicy wyświetlacza. Na temperaturze zyskiwała też spodnia część obudowy, i wtedy faktycznie praca w innym ułożeniu, niż z laptopem na biurku, robiła się niewygodna.
Niemniej jednak nawet z aktywnym wiatraczkiem, Z500 nie denerwował generowanym przez siebie hałasem. Tym samym, punkty powędrują do nowego dziecka Lenovo właśnie za kulturę pracy; nieczęsto zdarza się znaleźć komputer z tej półki, który zachowywałby się tak „grzecznie”, niezależnie od sytuacji. Najbardziej szumi tu dysk twardy i napęd DVD, jednak nawet tu nie udało się urządzeniu przekroczyć 37-38 decybeli.
Spójrzmy na dysk
Rolę magazynu danych spełnia w Z500 nośnik HDD sygnowany przez Seagate’a (sygnatura ST1000LM024 HN-M101MBB) z terabajtem pojemności i prędkością 5400 RPM. Niżej znajdziecie wyniki syntetycznego testu przeprowadzonego przy pomocy CrystalDiskMarka.
Dźwięk ze zintegrowanych głośników nie zachwyca jakością, odwzorowaniem tonów wysokich i niskich; jest za to stosunkowo głośny. Co więcej, nawet przy maksymalnym ustawieniu nie charczy, nie brzęczy i nie zgrzyta. Miernik zarejestruje wówczas natężenie równe ok. 80 dB. Za modyfikowanie ustawień odpowiada panel Dolby Home Theater.
Z500 wyposażony został w kartę sieciową pracującą w standardzie 802.11 b/g/n, dostarczoną przez RealTeka (sygnatura: RealTek RTL8101/2/3 Family Fast Ethernet NIC), jest tu też układ Centrino Wireless-N 2230 z Bluetoothem 4.0.
Dostarczony przez Lenovo egzemplarz testowy mógł pochwalić się preinstalowanym Windowsem 8 (dostępna jest też wersja bez systemu), w którym producent zaimplementował kilka aplikacji i sterowników. Ich lista prezentuje się następująco:
- Accuweather;
- Amazon Kindle;
- Cyberlink YouCam;
- Evernote;
- Lenovo Cloud Storage;
- Lenovo Companion;
- Lenovo Energy Management;
- Lenovo Support;
- McAfee® AntiVirus Plus;
- Microsoft® Office 2010 w wersji próbnej;
- OneKey Rescue System;
- OneKey Theater;
- PowerDVD;
- RaRa;
- Skype.
Ekran / klawiatura / gładzik
TN-ka z błyszczącą powłoką
W Z500 zastosowano 15,6-calową matrycę TN z błyszczącą powłoką – i to, w połączeniu z rozdzielczością 1366 x 768 (gęstość 100,45 PPI), jest najsłabszą cechą laptopa. Ekran jest po prostu słaby, zarówno od strony oferowanej przestrzeni roboczej, jasności, kątów widzenia… Może jest to jeszcze standard w multimedialnych komputerach ze średniej półki, ale mając na względzie pozostałe, bardzo pozytywne aspekty tego notebooka, trudno inżynierom wybaczyć ten wyświetlacz.
Wyświetlacz nosi oznaczenie Samsunga (ATLTN156AT29L01). Jego maksymalne podświetleniu na zasilaniu sieciowym wynosi 220 cd/m2; dużym plusem jest utrzymanie tej samej wartości po odpięciu kabla. W połączeniu z błyszczącą matrycą trudno Z500 używać pod gołym niebem. Dobra pogoda nie będzie Waszym przyjacielem.
[nggallery id=164 template=techmaniak]
Równomierność podświetlenia stoi na niezłym poziomie, wynosi ok. 89% niezależnie od scenariusza. To dobry wynik niezależnie od tego, z jak drogim laptopem mamy d0 czynienia. Wróćmy jeszcze do kątów widzenia, bardzo charakterystycznych dla matryc TN. Deformacja kolorów jest widoczna w każdym ułożeniu, które nie jest ułożeniem prostopadłym względem użytkownika. Czy to z boku, czy z góry; wszędzie widoczny jest też spadek kontrastu i odczuwalnej jasności.
Duży touchpad i AccuType… ale takie trochę inne AccuType
Lenovo znane jest z implementowania wygodnych, profilowanych klawiatur AccuType; tutaj też znajdziemy opcję z tym oznaczeniem, jednak charakterystycznego profilu trudno w Z500 szukać. Klawisze są zaokrąglone w dolnej części, cechują się też tradycyjnym ułożeniem i dość krótkim skokiem, zwłaszcza jak na 15,6-calową maszynę. Urządzenie posiada też odwrócony układ klawiszy funkcyjnych. Wciskając któryś z „efów” uaktywnimy przypisaną mu funkcję multimedialną, natomiast klasyczne Alt+F4 osiągalne jest tylko przez włączenie do kombinacji przycisku Fn.
Asymetrycznie ulokowana płytka dotykowa jest duża i wygodna w obsłudze. Czułość touchpada i wsparcie dla multidotyku to kolejne, pożądane cechy w każdym laptopie – nie zabrakło ich również w Z500.
Lenovo oferuje też laptopa w wariancie z matowym panelem i podświetlaną klawiaturą, ale dostępność tego modelu jest bardzo ograniczona.
Wydajność
Laptop do multimediów, ale z dedykowaną kartą graficzną
Lenovo Z500 pracuje pod kontrolą procesora Intel Core i3-3110M o częstotliwości taktowania do 2,4 GHz, który wspierany jest przez 8 GB pamięci operacyjnej (DDR3, 1600 MHz) i dwie karty graficzne – zintegrowaną Intel HD Graphics 4000 i dedykowaną NVIDIA GeForce GT645M z 2 GB własnej pamięci. W sprzedaży jest też dostępna opcja z GeForce’em 740M.
Sprawdźmy, jak testowa kombinacja poradzi sobie w testach wydajnościowych.
1. Multimedia
W trakcie testów sprawdzaliśmy pliki multimedialne o następującej charakterystyce:
- mkv, 480p, xvid, 1mbps, he aac, napisy;
- mkv, 720p, h264, 600kbps, aac / mp3 dual audio;
- mp4, 720p, h264, 3mbps, aac;
- mkv, 720p, h264, 3mbps, vorbis, napisy;
- mp4, 720p, h264, 6mbps, ac3;
- mkv, 1080p, h264, 10mbps, dts;
- mts, 1080p, h264, 12mbps;
- mkv, 1080p, h264, 40mbps.
- mp4, 4K (3840×2160), h264, 34mbps;
- mp4, 4K (4096×1716), h264, aac, 35mbps (sporadyczne klatkowanie);
- mov, 4K (3840×2160), component YCbCr, 1,9gbps (brak płynności).
2. Wydajność w pracy
3. Wydajność w grach
Z500 może z powodzeniem służyć jako komputer do gier, o ile tylko naszym priorytetem nie jest uruchamianie każdego tytułu na maksymalnych ustawieniach. Z niskimi detalami osiagniemy wysoki klatkaż, ze średnimi też pogramy w większości przypadków.
Podsumowanie / ocena / opinia
Dobry laptop w dobrej cenie
Lenovo IdeaPad Z500 jest przykładem dobrego wyważenia ceny i możliwości, choć w pewnym sensie jest to sprzęt dla określonego klienta. Takiego, który nad lepszy ekran (osiągalny w tym progu) przedkłada jakość wykonania, niezłą klawiaturę czy, przykładowo, całkiem wydajną grafikę. Trudno zaklasyfikować laptop inaczej, niż jako komputer multimedialny z opcją płynnego uruchamiania sporej części gier na średnich detalach.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
- WYPOSAŻENIE7
- CZAS PRACY NA JEDNYM ŁADOWANIU5
- MOBILNOŚĆ6
- TEMPERATURA / HAŁAS6
- EKRAN6
- KLAWIATURA / TOUCHPAD7
- WYDAJNOŚĆ W GRACH7
- WYDAJNOŚĆ W APLIKACJACH7,5
ZALETY
|
WADY
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Co do gier to zainstalowalem watch dogs i prawie nie da się grać po wyjściu na miasto nawet na minimum wszystkiego co się da
Też mam biała wersje z matowa matryca, 4gb ramu i i5 na pokładzie i szczerze mówiąc albo dysk ma słaba wydajność która spowalnia cały komputer albo coś jest nie tak, bo jak zacznie się coś kopiować i robić inna czynność jednocześnie to komputer strasznie laguje. Również uruchamianie aplikacji w rzeczywistości nie jest zbyt szybkie. Ogólne poruszanie się po systemie wydaje się być mało płynne. Testowalem go zarówno na windowsie 8, 8.1 jak i 7 64 bit na którym pracuje. Ogólnie ładny i cichy ale spodziewalem się że będzie dużo szybszy. Pozdro
Hmm…. a mój laptop ma matową matrycę, na którą nie można narzekać. A i biały jest zdecydowanie ładniejszy od czarnego 😀
Posiadam Z500 z i5, GT 645M i matową matrycą. Zdecydowanie na nią nie narzekam. Oczywiście kiedy porównamy sobie naszą matrycę z wolnostojącymi monitorami to zawsze będzie niedosyt 😉
Dodatkowo, autor może nie zauważył, że kombinację Alt+F4 uzyskamy naciśnięciem samego F4. Jeżeli ktoś bardziej potrzebuje F1-F12 niż funkcyjnych to wystarczy zaktualizować BIOS i wyłączyć w nim HotKey Mode.
Mam białą wersję i nigdy nie myślałem o nim jako o komunijnym 😛
Simon dzięki za wskazówki ,nie ma nigdzie testu tej matrycy nawet nie wiem co to za producent.Jestem blisko zakupu tylko nowszy model Z510- i5 4200 ,GT 640 ,matryca mat ful hd z Bawarii bo u nas jeszcze nie ma takiej opcji.Za zachodnią granicą są około 600 euro,u nas jak się pokażą to pewnie cena będzie ponad 3 000 PLN. dzięki za pomoc
Sprostowanie karta GT 740
Chcę kupić Z500 i5, gt 740M matowa matryca czy ktoś ma jakieś dane lub opinie o jakości tej matrycy?
Wszystkie testowaliśmy na ustawieniu natywnym, tj. 1366 x 768 pikseli. 🙂
Fajnie, że podane są rozdzielczości testowania gier;-0