Zapewne większość z was ma jako takie pojęcie o komputerach przenośnych i bez problemu wskazałaby najlepszego, swoim zdaniem, laptopa na rynku. Czy jednak najlepszy na rynku, znaczy najlepszy dla mnie? Myślę, że nie dla każdego 17-calowy Dell XPS jest rozwiązaniem optymalnym. O tym właśnie będzie ten tekst. Wbrew pozorom, dobrać odpowiedniego notebooka do swoich potrzeb wcale nie jest łatwo.
Oczywiście nie będę udawał, że wiem lepiej od was czego potrzebujecie, ale czasem pomoc z zewnątrz może okazać się przydatna.
Z oczywistych powodów nie będzie tu nic o komputerach profesjonalnych lub bardzo wyspecjalizowanych. Bardzo specyficzni odbiorcy, do których są one kierowane, wiedzą dokładnie czego im trzeba.
Przedział cenowy
Wciąż żywy jest mit, że dobry laptop to drogi laptop. Tymczasem całkiem przyzwoity sprzęt można już nabyć za nieco ponad 1000 zł. Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie postawić w tym miejscu, to czy laptop ma być alternatywą dla komputera stacjonarnego. Jeśli nie, inwestowanie w drogi sprzęt mija się z celem. Jeśli natomiast notebook ma być naszym jedynym narzędziem pracy, warto zastanowić się nad wydajniejszą maszyną. Warto również uwzględnić fakt, że możliwości rozbudowy notebooka są ograniczone, a podzespoły są dość drogie. Dobrze dobrany komputer, to taki który od momentu zakupu zaspakaja wszystkie nasze potrzeby. Bez konieczności doinwestowywania.
Firma
Toshiba, Lenovo, czy Aristo? Oczywiście każdy ma swojego faworyta. Nie zawsze jednak firma jest najważniejsza. Choć można założyć, że produkty Della czy Sony są dobrej jakości, to również im zdarzają się wpadki. Ważniejszy od marki jest model. Tu pomocne mogą okazać się fora internetowe. Ponadto należy unikać mało znanych, egzotycznych firm. Często są poważne problemy z dokupieniem części zamiennych i akcesoriów. Zdarza się również, że gwarancja jest tylko na papierze, gdyż firma nie prowadzi serwisu w Polsce. Upraszczając, choć marka nie jest najważniejsza, dobrze jest zainwestować w sprzęt uznanych firm. Punktem wyjścia powinna być możliwość sprawdzenia wybranego modelu w Internecie.
Rozmiar
Doświadczenie uczy, że złotym środkiem między komfortową pracą, a mobilnością jest komputer o przekątnej ekranu równej14”. Są one lżejsze i bardziej poręczne od piętnastek. Przestrzeń na ekranie nie jest przy tym tak ograniczona jak w wypadku notebooków z ekranem 12”. Dodatkowym atutem czternastek jest stosunkowo niska cena. Są one tylko trochę droższe od notebooków „pełnowymiarowych”. Do niedawna, nie zdarzały się w tym segmencie sensowne propozycje dla graczy. Obecnie mogą oni wybrać coś dla siebie spośród modeli Asusa, czy Zepto.
Przemieszczanie się z piętnastką jest na dłuższą metę dość uciążliwe. Oczywiście większy rozmiar oznacza lepszy komfort pracy, jednak ze względu na gabaryty i wagę komputery te nadają się raczej do przenoszenia, niż noszenia. Dotychczas byliśmy na nie skazani, ponieważ mniejsze notebooki były znacznie droższe. Teraz na szczęście różnice w cenie, w dużym stopniu się zatarły. Wybór laptopa 15” jest najtrafniejszy, gdy będzie on zastępował komputer stacjonarny i raz na jakiś czas będzie zmieniał położenie. Ponadto kusi stosunek ceny do wydajności.
Notebooki o przekątnej mniejszej niż 14 cali, wygrywają mobilnością. Bez problemu mogą towarzyszyć swojemu właścicielowi na co dzień. Modele 10” i mniejsze mają rozmiar kalendarza z notatnikiem i często zbliżoną wagę. Niestety, czym mniejszy komputer tym mniej przyjazna staje się jego cena. Również ci, którzy potrzebują dużej mocy obliczeniowej nie mają w tym segmencie czego szukać. Ponadto segment sub-notebooków i UMPC, zarezerwowany jest raczej dla tych którzy mają już komputer. Pewnym rozwiązaniem jest dokupienie zewnętrznego monitora, jednak nie zrekompensuje to mniejszej wydajności.
Siedemnastki sprawdzają się tylko jako zastępstwo dla poczciwych blaszaków. Wszelkie spacery z czymś o takich gabarytach graniczy z masochizmem.
Osprzęt
Choć i tu wiele zależy od preferencji użytkownika, nie bez przesady można założyć, że Core 2 Duo Intela, czy odpowiednik AMD powinien być standardem. Również zejście poniżej 2GB pamięci RAM, można określić jako dość ryzykowne. Jeśli chodzi o dysk twardy, to często bardziej opłaca się dokupić zewnętrzną jednostkę, niż zwiększyć pojemność wewnętrznego HDD. Dyski SSD występują głównie w komputerach UMPC, gdzie ich obecność jest uzasadniona, gdyż nie są tak podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Wszelkiej maści wyposażenie dodatkowe, jakkolwiek może zostać dokupione osobno, jest jak najbardziej wskazane. WiFi jest absolutną koniecznością, podobnie jak kamera internetowa i Bluetooth.
Bardzo istotnymi elementami są: obudowa i matryca. Często kupujący nie przywiązują do nich dużej wagi, a to one w dużym stopniu stanowią o żywotności naszego komputera i komforcie pracy. Od nich zacznie się część druga naszego poradnika.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Starałem się nie faworyzować tych, czy innych firm. Chodziło mi raczej o ogólne zasady, którymi warto się kierować przy wyborze notebooka. Dlatego właśnie nie ma słowa o Apple:)
@faj3r
Nie wiesz, że produkty Apple to czysta marketingowa papka stworzona po to, by okradać grube, amerykańskie dzieci z ich pieniędzy na bigmaki? Żaden zdrowo i rozsądnie myślący, Prawdziwy Polak nie kupiłby nigdy nic od Apple. Bo przecież za cenę MacBooka Pro można mieć ze cztery Aristo… I jeszcze na krasnala do ogrodu zostanie.
13.3” rulez 😉
wielki minus za całkowite pominięcie produktów Appla.