Mimo że wciąż nie doszło do oficjalnej premiery najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu – Windows 7 trafi do masowej sprzedaży dopiero za dwa tygodnie – to gigant z Redmond nie próżnuje i już zastanawia się jak wyglądać będą kolejne odsłony popularnych „Okienek” roboczo nazwane 8 i 9.
Jeden z programistów Microsoftu – Robert Morgan – przemycił informację, że następcy Windowsa 7 będą zbudowani w oparciu o 128-bitową architekturę przebudowanego jądra. Prawdopodobnie dotyczyć będzie to Windowsa 8, który już jakiś czas temu został zapowiedziany jako ostatni z kategorii klasycznych Windowsów. Na pewno 128-bitowa architektura nie ominie kolejnych systemów operacyjnych, począwszy od zupełnie nowego spadkobiercy Windowsów, którym ma zostać system Midori (roboczo nazywany Windowsem 9).
Jest to zaskakująca wiadomość, gdyż oczekiwano, że Windows 8 będzie dostępny jedynie w 64-bitowej postaci. Doniesień o 128-bitowym następcy Windowsa 7 nie należy jednak traktować jako pewnik, gdyż programiści mogą nie zdążyć przygotować całego systemu, w pełni kompatybilnego z nowym kodem. Nie zapominajmy, że Microsoft zapowiedział premierę Windowsa 8 na rok 2012, więc czasu nie zostało aż tak wiele.
Póki co, możemy cieszyć się ze zbliżającej się wielkimi krokami premiery Windowsa 7 (i ostatecznej detronizacji Visty), a kwestią jego następców będzie jeszcze pora się zająć.
źródło: slashgear
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze
hmm z tego co pamietam Microsoft juz kiedys zapowiedzial, ze nadchodzaca 7 miala juz nie byc w wersji 32 bitowej ale wylacznie w 64 aby isc z duchem czasu. Jak widac przywiazanie do 32 bitow przez programistow jest caly czas ogromne. Szkoda, ze te zmiany tak wolno zachodza, gdyz sam pracowalem na xp 64bit i bardzo chwalilem sobie ten system za stabilnosc, ktorej prozno bylo szukac u jej starszego 32 bitowego brata. Naturalnie programisci od software powinni wtedy pisac programy zgodne z nowym jadrem, ale jak widac na razie rewolucji w tym zakresie nie ma.
a na co komu 128 bitów?