Niewątpliwie ten tydzień w branży komputerowej należał do Sony. Podczas gdy cały świat przecierał oczy ze zdumienia, gdy usłyszał, że Steve Jobs chciał, aby komputery mobilne z serii VAIO pracowały pod kontrolą systemu operacyjnego Apple, prawdziwym trzęsieniem ziemi okazała się decyzja o sprzedaży rodziny laptopów przez Sony. Mimo iż laptopy z logo VAIO na klapie ekranu nie znikną całkowicie z półek sklepowych, to czegoś niewątpliwie będzie nam w nich brakowało…
Nowy właściciel serii – Japan Industrial Partners (JIP) – nadal będzie sprzedawał i rozwijał dobrze wypracowaną markę laptopów. Decyzja Sony, dla wielu niezrozumiała, jest podyktowana chęcią skupienia się przez nich na segmencie smartfonów i tabletów. Pierwszy komputer z serii Visual Audio Intelligent Organizer (VAIO) pojawił się na rynku w 1996 roku. Osiągnąwszy pełnoletność marka wybywa z rodzinnego domu i wypływa na nowe, niezbadane wody.
Być może jeszcze nie raz usłyszymy o komputerach VAIO, ale decyzja Sony o sprzedaży tej dywizji to dobry moment na chwilę refleksji. Spójrzmy na najważniejsze modele w historii marki.
Spis treści
Sony VAIO PCV-90
Pierwszy komputer z serii Sony VAIO PC został zaprezentowany w 1996 roku. Nie był to laptop, w których Japończycy wkrótce zaczęli się specjalizować, ale jak na owe czasy był bardzo mocną maszyną. PCV-90 napędzał procesor o taktowaniu 166 MHz wspomagany przez 16 MB pamięci RAM. Na pokładzie znalazło się miejsce dla dysku twardego o pojemności 2,1 GB i modemu o szybkości 28,8 kbps. Komputer był sprzedawany z Windowsem 95 z graficznym interfejsem 3D.
Sony VAIO PCG-505
VAIO PCG-505 był pierwszym notebookiem Sony o rozmiarze B5, który został zaprezentowany w grudniu 1997 r. 10,4-calowy laptop mierzył 23,9 mm grubości, ważył 1,35 kg i posiadał stylową obudowę ze stopu magnezu. Producent określał go mianem „SuperSlim”, choć cena 2000 $ jak na owe czasy do najniższych nie należała. Sprzęt był napędzany przez procesor Intel Pentium MMX o taktowaniu 133 MHz wspierany przez 32 MB pamięci RAM.
Sony VAIO PCG-707
VAIO PCG-707 to kolejny notebook, który swoją premierę miał w 1997 r. Sprzęt oparty na procesorze Intel Pentium MMX o taktowaniu 166 MHz, wyposażony w 32 MB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 2,1 GB i 12,1-calowy ekran TFT LCD pracował pod kontrolą WIndowsa 95. Dzięki obecnemu portowi DV, użytkownik mógł podłączyć do laptopa kamerę wideo i bezpośrednio przetransferować nagrany materiał. Mimo że laptop miał napęd CD, mierzył nie tak dużo – 37,6 mm grubości i ważył 2,4 kg. Z dala od gniazdka zasilania, komputer był w stanie pracować przez 3 godziny.
Sony VAIO C1 Picturebook
Nazwany „PictureBookiem”, Sony VAIO C1 był pierwszym notebookiem z wbudowaną kamerą wideo. Jego premiera odbyła się w 1998 r. i, mimo iż miał ekran tylko o przekątnej 8,9 cali to szybko stał się hitem sprzedaży. Kamera o rozdzielczości 0,27 Mpix mogła się obracać wzdłuż osi ramki ekranu. Oryginalny model był zarządzany przez Windowsa 95.
Seria Sony VAIO LX
W prawdziwą fazę eksperymentów japoński gigant wkroczył w 2000 r. Firma Sony zaprezentowała wtedy swój high-endowy komputer serii LX, który był sprzedawany z ekranem nachylanym pod kątem 65 stopni, klawiaturą z podpórką na nadgarstki (wielki luksus!!) i cyfrowym rysikiem. Komputer pojawił się jeszcze przed prezentacją słynnego Windowxa XP.
Sony VAIO PCG-Z1
Pierwszy smukły laptop Sony z serii VAIO Z pojawił się na rynku w trakcie zmierzchu platfrofmy Intel Centrino. VAIO PCG-Z1 był napędzany przez układ Intel Pentium M o taktowaniu 1,3 GHz wspomagany przez 512 MB pamięci operacyjnej. Magazynowanie danych zapewniał dysk twardy o pojemności 60 GB, a sprawne działanie preinstalowany Windows XP Professional. Laptop ten był jednym z pierwszych wyposażonych w moduł WiFi. Z 14,1-calowym ekranem (1400 x 1050 pix), baterią pozwalającą na 7 godzin pracy i smukłym, atrakcyjnym designem, był zapowiedzią powstałych dużo później ultrabooków.
Sony VAIO X505
Kiedy Sony VAIO X505 został zaprezentowany światu w 2004 r. miał całkiem niezłą specyfikację techniczną. Laptop był niezwykle cienki i poręczny, a dzięki napędowi z niskonapięciowym procesorem, laptop pobierał bardzo mało prądu X505 był pierwszym komputerem Sony, w którym zastosowano klawiaturę chiclet – typu wyspowego. W tym samym roku Apple pokazało światu MacBooka Air i na nowo zdefiniowało segment komputerów mobilnych.
Sony VAIO UX
Sony VAIO UX bez kompleksów może nazywać się mianem jednego z najbardziej oryginalnych komputerów mobilnych w historii. Był to jeden z przedstawicieli segmentu urządzeń UMPC (ultra-mobile PC), mający rywalizować z równolegle wypuszczonym sprzętem Samsunga. VAIO UX miał wysuwany, dotykowy 4,5-calowy ekran, procesor Intel Core 2 Solo i zmyślne przyciski po obu stronach matrycy, przypominające dzisiejszą konsolę PS Vita. W VAIO UX Sony zaimplementowało wiele ciekawych rozwiązań, m.in. czytnik linii papilarnych. Komputer ten stał się tak bardzo medialny, że wystąpił nawet w kilku filmach.
Seria Sony VAIO SZ
Seria laptopów VAIO SZ była kontynuacją niezwykle udanej serii VAIO S. Laptopy miały 13,3-calowe ekrany pracujące w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli i ważyły zaledwie 1,69 kg, dzięki zastosowaniu włókna węglowego jako materiału budującego obudowę. Komputery miały procesory Intel Core 2 Duo, a w późniejszych wersjach nawet grafikę Nvidia GeForce 8400M. Bardzo dobrze funkcjonowała tu technologia Nvidia Optimus, czyli system aktywnego przełączania między zintegrowaną z procesorem kartą i dedykowanym GeForcem. Rozwiązanie to przez długi czas było popularne w świecie komputerów mobilnych, a nawet – odpowiednio ulepszone – stosuje się je dzisiaj.
Sony VAIO VA
W 2005 r. firma Sony postanowiła stworzyć połączenie telewizora i peceta w jednym. Serię VAIO VA można by nazwać komputerem typu all-in-one z wbudowanym tunerem telewizyjnym i 20-calowy ekranem. Trzewia maszyny stanowił procesor Pentium 4 o taktowaniu 3 GHz, 1 GB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 250 GB. Do zestawu była dołączona oczywiście klawiatura i myszka. Komputer nie zyskał dużej popularności, mimo iż nie był bardzo drogi jak na owe czasy (kosztował ponad 2000 $). W późniejszych latach japoński gigant próbował ulepszać koncepcję „PC TV”, ale efekty były równie marne.
Sony VAIO VGN-AR70B
Sony VAIO VGN-AR70B był pierwszym na świecie laptopem wyposażonym w czytnik płyt Blu-ray. Sprzęt został zaprezentowany w 2006 r., a jego startowa cena wynosiła 3500 $. Komputer pod wieloma względami był warty tej ceny. Mocna specyfikacja sprawiała, że był idealnym laptopem typu „desktop replacement”. AR70B miał 17-calowy ekran Full HD i był napędzany przez jeden z mocniejszych procesorów Intel Core Duo. Laptop był bardzo mocny, ale kiepsko spisywał się jako sprzęt mobilny. Z dala od gniazdka zasilania laptop był w stanie wytrzymać 1,5-3 godziny autonomicznej pracy,
Seria Sony VAIO P
W 2009 r. firma Sony zaprezentowała niezwykłego notebooka o kształcie niewielkiej damskiej torebki dostępnego w odważnych kolorach. Komputer miał być alternatywą dla popularnych netbooków. VAIO P był wyposażony w 8-calowy ekran pracujący w rozdzielczości 1600 x 768 pikseli. Serce komputerka stanowił procesor Intel Atom, który w bardziej zaawansowanych zadaniach zupełnie się nie sprawdzał. Firma Sony była świadoma niedoróbek i dlatego na jednej generacji urządzenia poprzestała.
Seria Sony VAIO X
Eksperymenty Sony z ultracienkimi i lekkimi laptopami osiągnęły apogeum w 2009 r. Wtedy to zaprezentowano VAIO X, który jak na owe czasy był najlżejszym komputerem mobilnym świata ważącym zaledwie 655 gramów. Ze względu na obecność procesora Intel Atom na pokładzie i 11,1-calowy ekran (1366 x 768 pikseli) VAIO X był przez wielu traktowany jak netbook, choć Sony uparcie twierdziło, że to laptop nowej generacji. Na pokładzie znalazło się miejsce dla 2 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 64/128/256 GB i Windowsa 7. Cena Sony VAIO X w momencie premiery oscylowała w granicach ponad 1000 $. Niewątpliwie był to jeden z najciekawszych komputerów mobilnych Sony w historii i taki, którego wiele osób do dzisiaj używa.
Seria Sony VAIO Z
Ostatnie wcielenie laptopów Sony VAIO Z miało praktycznie wszystko to, czego kiedykolwiek będziecie potrzebowali w komputerze mobilnym. Sprzęt był bardzo lekki i cienki, miał mocne podzespoły i obudowę wykonaną ze stopu magnezowego. 13,1-calowy matowy ekran Full HD generował obrazy bardzo dobrej jakości, a dysk SSD oferował szybki rozruch systemu. W laptopie znalazło się miejsce dla interesującego portu Light Peak, opartego na optycznej technologii Thunderbolt. Dzięki niemu, do komputera można było podłączyć zewnętrzną stację dokującą zawierającą m.in. szereg dodatkowych portów komunikacyjnych, mocniejszą kartę graficzną i napęd Blu-ray.
Sony VAIO Duo 13
Szczytowym technologicznym osiągnięciem Sony jako producenta komputerów mobilnych jest najprawdopodobniej VAIO Duo 13. Zastosowane w nim rozwiązania łączą dwa, wydawać by się mogło, całkowicie odrębne światy: tabletów i laptopów. VAIO Duo 13 to konwertowalny ultrabook typu slider, w którym ekran rozsuwa się do pozycji pionowej nad klawiaturą. Sprzęt ten do najtańszych nie należy (na polskim rynku nie kupimy go taniej niż za 6000 zł), ale oferuje naprawdę mocną specyfikację techniczną. Na pokładzie znajdziemy procesor Intel Core i5, 4 GB pamięci RAM, zintegrowaną kartę graficzną i dysk SSD o pojemności 128 GB. Laptop ma 13,3-calowy ekran Super IPS pracujący w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli i waży 1,3 kg. Jak na połączenie dwóch światów to całkiem nieźle. Całością zarządza preinstalowany Windows 8.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Witam w mojej opini didal bym do tej listy model sony vaio pcg 955a. W Mojej prywatnej kolekcji mam vaio C1xn, ux,pcg -955a,vgn picturebook, vaio mhcp,vaio p series, pcg 600, pcg x505, pcg 505 z 97 🙂 chetnie wymienie sie opiniami na temat sprzetu i specyfikacji pozdrawiam kolekcjonerow
ja mam multi flipa i umieściłbym go na tej liście 🙂
Dobra stronka Polecam i pozdrawiam
Jakoś nie będę tęsknił za komputerami Vaio
Dla mnie Sony zrobiło ostatnio tylko jeden dobry sprzęt wart swojej wysokiej ceny – Vaio Tap 11.