Podobno nieodpowiednio zabezpieczony komputer może paść ofiarą ataku w ciągu zaledwie kilku minut od włączenia, oczywiście gdy jest podłączony do Internetu. Dlatego coraz więcej użytkowników ma świadomość, że bez dobrego programu antywirusowego, jesteśmy całkowicie bezbronni. Ale nie każdy dobry program antywirusowy wymaga opłaty. Poniżej znajdziecie 5 najlepszych – naszym zdaniem – darmowych antywirusów. Lista została opracowana na podstawie najnowszych rankingów opracowanych przez zagraniczne serwisy, m.in. prestiżowy serwis Techradar.
Spis treści
avast! Free Antivirus
avast! Free Antivirus to popularny program antywirusowy, który kompleksowo zabezpieczy komputer przed szkodliwym oprogramowaniem, także w czasie rzeczywistym. Aplikacja pozwala na skanowanie komputera podczas rozruchu systemu, kontrolę danych pobieranych P2P oraz analizę stron internetowych i zawartych w nich skryptów. Aby chronić system przed szkodliwymi plikami i stronami dokonującymi ataków, stosowane są specjalne punkty reputacji. Przed uruchomieniem dowolnego pliku, avast! sprawdza jaką reputacją cieszył się on wśród innych użytkowników oraz czy były zgłaszane jakieś zastrzeżenia. Jeżeli takowe są, a użytkownik dalej będzie chciał uruchomić dany plik, zostanie to przeprowadzone w trybie „piaskownicy”, czyli odizolowanym, wirtualnym środowisku. Nowy avast! ma odświeżony, wzorowany na kafelkach Windowsa, interfejs graficzny oraz funkcję Browser Cleanup. Aplikacja jest dostępna na systemy Windows 2000, XP, Vista, 7, 8, Linux, OS X i Android. avast! jest do pobrania z: https://www.avast.com/pl-pl/index.
Panda Cloud Antivirus 2013
Panda to jeden z pierwszych antywirusów działających w chmurze. Jak na dobry program antywirusowy przystało, Panda skutecznie chroni przed wirusami, spyware i malware. Pliki są chronione w czasie rzeczywistym, a skanowanie może odbywać się w trzech trybach: pełnym (dały dysk), podstawowym (lokalizacje najbardziej narażone na atak) i niestandardowym (lokalizacje wybrane przez użytkownika). Kiedy Panda wykryte szkodliwe oprogramowanie, automatycznie je blokuje, aż do uzyskania diagnozy z chmury. Aplikacja tworzy raporty wszystkich podejmowanych czynności i nie wymaga aktualizacji baz danych. Ma niewielkie wymagania systemowe, działa szybko i płynnie oraz może być zainstalowana na systemach Windows XP, Vista, 7 i 8. Pandę można pobrać ze strony https://www.pandasecurity.com/en/homeusers/free-antivirus/.
Avira Free Antivirus 2013
Podobnie jak avast! Avira Free Antivirus 2013 ma osobne wersje na systemy Windows (2000, XP, Vista, 7, 8), OS X i Androida. Jest to popularny i lubiany przez użytkowników program do zabezpieczenia domowych zasobów na dysku komputera. Jak każdy nowoczesny program antywirusowy, Avira chroni przed robakami, wirusami, aplikacjami szpiegowskimi i trojanami w czasie rzeczywistym. Monitoruje wszystkie dane otwierane i zapisywane za pośrednictwem Sieci. Program ma specjalny moduł kwarantanny, sekcję raportowania zdarzeń i automatyczne aktualizacje. Podstawowa, bezpłatna wersja programu nie ma skanera poczty, ale wszystkie otrzymywane maile można zapisać na dysku i przeskanować przed odczytaniem. Program jest do pobrania ze strony http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus.
AVG AntiVirus Free Edition 2013
AVG to jeden z najpopularniejszych programów antywirusowych w naszym kraju. Dostępna na systemy Windows XP, Vista, 7, 8 i Linuxa wersja ma specjalnie zaprojektowany skaner antywirusowy, rezydentny i system przechowywania zainfekowanych plików. W AVG AntiVirus Free Edition 2013 nie zabrakło funkcji Identity Protection, która zabezpiecza przed nieznanymi zagrożeniami oraz LinkScanner, skaneru, który chroni przed atakami podczas przeglądania Internetu. Ulepszono zaporę internetową, która jest prosta w obsłudze i pozwala na szeroko rozumianą personalizację. W stosunku do poprzedniej generacji dodano tryb inteligentnego skanowania oraz nowy ekran startowy. Tegoroczna wersja programu zawiera PC Analyzer, chroniący przed błędami systemowymi, niewłaściwymi kosztami i różnego rodzaju „podejrzanym” ruchem w Sieci. AVG można pobrać z http://www.avg.pl/pobierz/avgfree/avg-AntiVirus-2013-free-edition.
Microsoft Security Essentials
Microsoft Security Essentials, jak sama nazwa wskazuje, jest dostępny tylko na Windowsa – wersje XP, Vista i 7. Wciąż jeszcze nie ma aplikacji stworzonej z myślą o Windowsie 8, ale stan rzeczy ma zmienić się wkrótce. Aplikacja jest tak naprawdę rozszerzeniem obecnego w każdym Windowsie Defendera (czyli standardowej zapory). Antywirus może pracować w trzech trybach: pełnym, szybkim i niestandardowym. Microsoft Security Essentials pozwala na skanowanie nośników zewnętrznych oraz tworzenie punktów przywracania systemu, które umożliwiają szybkie odzyskanie uszkodzonych lub zarażonych plików. Microsoft Security Essentials jest aplikacją prostą w obsłudze, oferującą dużo opcji personalizacji. Dostaniemy ją z https://support.microsoft.com/en-us/windows/what-is-microsoft-security-essentials-c25ad47a-7d15-8072-1438-b07dffcbbb20.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Z darmowych na komputery prywatne polecam avasta i pracę na obniżonych uprawnieniach. Do firmy raczej tylko rozwiązania płatne + utm
Jeśli chodzi o Avast! to jest błąd:
„Aplikacja jest dostępna na systemy Windows 2000, XP, Vista, 7, 8, Linux, OS X i Android. ”
Avast nie posiada wersji na Linux’a.
Wiecie dlaczego MSE jest najszybszy? Bo najgorszy ze wszystkich wymienionych. Poczytajcie testy nie wydajności, ale skuteczności, bo poziom wykrywania tego czegoś jest ponoć żałosny
Microsoft SE dostał 0 na 6 możliwych punktów w kategorii OCHRONA. Mówi samo za siebie. Poza tym najlepszym obecnie silnikiem antywirusowym jest bitdefender. Na drugim jest Avira. Aby więc mieć dobrze zabezpieczony system należy zainstalować antywirus działający na którymś z tych dwóch silników (lub na obu). osobiście używam Kingsoft, W testach wychodzi dużo lepiej niż tak kochany przez wszystkich avast. W dodatku w ogóle nie obciąża systemu. Obecnie myśle nad przesiadka na Qihoo. choć sam w sobie program waży prawie 500mb (za sprawą silnika bitdefender) to jednak dla systemu działa niemal niezauważalnie. 🙂 Wystarczy poczytać troichę w necie i wszystko będzie jasne. Wójek google nie gryzie.
ps1. Najlepszą ochroną jaką do tej pory miałem była instalacja linuxa zamiast widnowsa. 🙂 Ale to już inna bajka.
ps . Zajmowałem się testami antywirusów. Obecnie robię to raczej osobiście, więc wiem o czym pisze.
A ja zainstalowałem dwa czego nie wolno robić i Gdata wogóle wyparł av, i to on rządził.
Mi brakuje z kolei w tym zestawieniu bardzo dobrego bezpłatnego pakietu Comodo Internet Security Premium. Lepiej zainstalować wszystko od razu, niż osobno firewalla i antywirusa. Nowa wersja, która wyszła 2 kwietnia 2014 roku jest np. tutaj http://instalki-pc.pl/.
No właśnie ja też jestem ciekaw, który jest najmniej zasobożerny. A to dlatego że mój GData jakoś mało zabiera pamięci
Żenada… a gdzie 360 Internet Security? (nazwa jest myląca, bo to antywirus) – jest darmowy, zdobywa coraz większa popularność i w testach wypada piekielnie dobrze.
Żeby nie było, sam używam NOD32.
W tym zestawieniu brakuje mi informacji który z tej piątki AV zżera najmniej zasobów.
Nie ma lepszego od MSE !
Probowalem wielu ale dla mnie avast najlepszy ! ! ! ! !