Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
O tym, jaki powinien być idealny laptop na wakacje pisaliśmy niedawno w naszym maniaKalnym poradniku. Nie zaskoczę Was, gdy wymienię cechy takie, jak mobilność, niewielką masę i małe gabaryty czy długi czas pracy na baterii. Patrząc na to, co rynek ma nam do zaoferowania, zdecydowanie najlepszym komputerem mobilnym na wakacje będzie ultrabook lub jeden z konwertowalnych tabletów.
Jakie cechy powinien posiadać idealny laptop, którego zechcemy zabrać na każdą podróż? Oto te najważniejsze:
Pakując się na wakacje, szczególnie te międzynarodowe, każdy kilogram może okazać się zgubny. Dlatego warto wybrać sprzęt, który nie obciąży znacznie naszego kręgosłupa. Masa oscylująca w granicach 1,5 kg będzie odpowiednia.
Rozmiar ma znaczenie. W tym przypadku im mniejszy, tym lepiej. Dla osób, które podczas podróży będą pracować, odpowiedni powinien być rozmiar 11,6 cala lub mniejszy (10,1 cala dla niektórych może być za mały). Użytkownicy, którzy podczas podróży chcieliby obejrzeć film, a nawet okazjonalnie odpalić prostą grę, powinni sięgnąć po model 13,3-calowy.
Najlepiej, gdyby była też matowa. Podróżując znajdziemy się w różnych warunkach oświetlenia, a by zawartość ekranu była czytelna, jego luminescencja musi być na wysokim poziomie. Duży plus, gdy laptop ma czujnik światła zewnętrznego i automatycznie dopasowuje świecenie matrycy.
Tu bez głębszej filozofii. Im więcej, tym lepiej. Laptop, który warto zabrać ze sobą w podróż powinien wytrzymać przynajmniej 8 godzin z dala od gniazdka zasilania. Nawet gdy nasza podróż jest znacznie krótsza.
Nie jest to warunek konieczny, ale przydaje się np. na pokładzie samolotu, gdy światła zgasły, a my musimy dokończyć pisać ważny artykuł.
Nie jest konieczny, szczególnie gdy dużo podróżujemy samolotami (na pokładzie nie skorzystamy z Internetu od operatora sieci komórkowej). Nabiera na znaczeniu, gdy często jeździmy pociągami, a te akurat nie mają wbudowanego WiFi. Nie warto jednak o ten element się zabijać, gdyż obecnie nie ma żadnych problemów z dokupieniem zewnętrznych modemów 3G.
Jaki powinien być laptop idealny na podróż, małą lub dużą? A właśnie taki! Poniżej znajdziecie 6 ciekawych propozycji:
Specyfikacja: ekran 11,6″, Intel Core i5-4260U 1,4 GHz, 4 GB RAM, 128 GB SSD, Intel HD Graphics 5000, bateria 38 Wh
11-calowy MacBook Air to idealny sprzęt nie tylko na wakacje, ale i na wszelkie podróże. Jest dobrze wykonany, lekki jak piórko, kompaktowy i działa niemal bezawaryjnie. No i z dala od gniazdka zasilania pozwoli przetrwać blisko 12 godzin. Lepszej propozycji w tym pułapie cenowym raczej nie dostaniemy.
Specyfikacja: ekran 14″, Intel Core i5-4200U 1,6 GHz, 8 GB RAM, 180 GB SSD, Intel HD Graphics 4400, bateria 45 Wh
Lenovo ThinkPad X1 Carbon to najlżejszy na świecie 14-calowy ultrabook biznesowy. Waży mniej niż 2 kg, a na baterii wytrzyma ponad 8 godzin. Dużym plusem jest obecność technologii RapidCharge, dzięki której sprzęt naładujemy do poziomu 80% w zaledwie 35 minut.
Specyfikacja: ekran 11,6”, Intel Core i5-3339Y 1,5 GHz, 4 GB RAM, 128 GB SSD, Intel HD Graphics 4000, bateria 4-komorowa.
Yoga 11s to świetny ultrabook konwertowalny. Może służyć zarówno jako laptop, jak i tablet (po złożeniu ekranu o 360 stopni). Ta funkcjonalność może okazać się kluczowa podczas małych i dużych podróży.
Specyfikacja: Intel Core i5-4200U 1,6 GHz, 4 GB RAM, 128 GB SSD, Intel HD Graphics 4400, bateria 4-komorowa 4125 mAh.
Ultrabook Sony jest wyjątkowo lekki i wytrzymały. Jego obudowa wykonana jest z jednokierunkowego włókna węglowego, które w porównaniu z aluminium jest o 47% lżejsze i o 25% bardziej wytrzymałe. Model z półmatowym wyświetlaczem waży tylko 950 gramów, co czyni go najlżejszym ultrabookiem na rynku. Idealny do plecaka.
Specyfikacja: ekran 11,6”, Intel Core i3-3217U 1,8 GHz, 4 GB RAM, HDD 500 GB, Intel HD Graphics 4000, bateria 5135 mAh.
ASUS VivoBook X202E to jeden z najlepszych i najpopularniejszych tanich ultrabooków dostępnych na polskim rynku. Sprzęt jest dobrze wyposażony, ma stylową – nawiązującą do Zenbooków – obudowę i długo działa na baterii.
Specyfikacja: ekran 13,3″, Intel Core i5-3317U 1,7 GHz, 4 GB RAM, 128 GB SSD, Intel HD Graphics 4000, bateria 4680 mAh.
Acer Aspire S7, dostępny na rynku w wielu wariantach wyposażenia i cen, to jeden z najlepszych ultrabooków w historii. Świetna obudowa wykonana ze stopu aluminium połączonego z tworzywem sztucznym i szkłem, nadaje komputerowi nieprzeciętny design. Plus za możliwość odchylenia klapy ekranu o 180 stopni.
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
|
Komentarze
A co sądzisz o HP Stream 13? Zastanawiam się, czy będzie dobry na podróże. Wiem, że ma mało pamięci, ale ja akurat zawsze mam dysk ze sobą, więc nie robi mi to problemów. A potrzebuje czegoś lekkiego na czym będę mogła swobodnie pisać w czasie podróży.
Nigdy nie miałam aplle, ale za to mam lenovo i sprawdza się całkiem dobrze. Super zestawienie!