Dziś oficjalnie do sprzedaży trafił najnowszy system operacyjny Windows 7, a wraz z nim cała masa zapowiadanych przez nas notebooków, komputerów all-in-one, netbooków, nettopów oraz tabletów.
Do najciekawszych moim zdaniem modeli, które możemy kupić już dziś (lub w niedalekiej przyszłości) należą: HP Pavilion dv8, Acer Aspire 1820T, Sony Vaio X, Asus UL50, Dell Studio 17 oraz Toshiba Satellite Pro L550.
Tym samym zakończyła się era Windowsa Visty – systemu, który nie spełnił oczekiwań wielu użytkowników komputerów. Systemu nienawidzonego przez małe firmy, jak i wielkie koncerny. Nie wspominając o najbardziej rozczarowanych użytkownikach – graczach. Zapowiadano rewolucję, a było wielkie rozczarowanie. Jednak nie wszyscy tak myślą. Świat podzielił się na dwa obozy – przeciwników i zwolenników Visty. Ja oponentem Visty nie jestem – wręcz przeciwnie, korzystam z niej od samego początku i nie narzekam, choć wiem, że jestem w mniejszości.
Dobrze wiedzieć, że Microsoft uczy się na swoich błędach i potknięciach – chodzi tu właśnie o Vistę. System sam w sobie jest dobry, tylko został trochę za wcześnie wypuszczony – mówi Mariusz Kędziora, pracownik firmy Microsoft.
Windows Vista swoją premierę miał 29 stycznia 2007 roku. Do sierpnia 2009 roku system ten zainstalowany był na 18,80% komputerach na świecie, podczas gdy w Polsce cieszy się zaledwie 19.26% uznaniem. Do obecnie panującego Win XP, który ma aż 77.41% udziałów, brakuje naprawdę sporo. Ale nawet „nieśmiertelny” XP wkrótce odejdzie w zapomnienie. System ten w ciągu roku odnotował 10% spadek popularności. Całkowity udział systemów z rodziny Windows na rynku aktualnie wynosi 92,8%. (źródło: ranking.pl)
System Windows 7 jest prosty w obsłudze, szybki i ciekawy. Zaprojektowany został z uwzględnieniem opinii użytkowników i zawiera wiele z sugerowanych przez nich funkcji. Dlatego też szczególny nacisk położony został na łatwą dostępność najczęściej używanych elementów. Jednym z przykładów jest nowa funkcja listy szybkiego dostępu, która umożliwia wygodny i szybki dostęp do plików, z którymi ostatnio pracowaliśmy. Dodatkowo ulepszona została funkcja Windows Search wprowadzona w systemie Windows Vista. Ułatwia ona i przyspiesza wyszukiwanie na komputerze dowolnych elementów. W systemie Windows 7 wyniki wyszukiwania są bardziej precyzyjne i zrozumiałe. To tylko kilka spośród wielu nowych udoskonaleń, które wprowadzone zostały do najnowszego Windowsa.
Elementy konieczne do uruchomienia systemu Windows 7 na obecnym komputerze są następujące:
Dodatkowe wymagania związane z określonymi funkcjami:
Funkcje i grafika produktu mogą się różnić w zależności od konfiguracji systemu. Niektóre funkcje mogą wymagać zaawansowanego lub dodatkowego sprzętu.
Istnieją trzy (legalne) drogi zdobycia systemu Windows 7:
1. Zaopatrzenie się w wersję OEM lub BOX w najbliższym sklepie,
2. Uaktualnianie systemu Windows Vista do Windows 7
3. Zakup komputera z preinstalowanym systemem Windows 7
Na koniec krótkie video zapowiadające najnowszy system – Windows 7:
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze
Moim zdaniem, systemy 64 bitowe jeszcze długo nie będą dominowały na rynku. Chodzi przedewszystkim o dostępność aplikacji 64 bitowych.
Hmm część producentów wraz z premiera "7" dołącza do notebookow jego 64 bitowa wersje :-). Mam nadzieje, ze powoli wersje 32bitowe beda odchodzily do lamusa. Wszak o 64 bitach mowilo sie juz przed premiera Visty, ze bedzie ona tylko w 64 bitach. Zeby jeszcze programisci wykorzystywali drzemiacy w tych systemach potencjal.