Myślisz o zakupie netbooka? Zastanów się, czy nie warto trochę dołożyć i zainwestować w laptopa bazującego na platformie CULV. Są one równie poręczne co budżetowe UMPC, mają jednak o niebo większe możliwości. Produktem godnym uwagi jest Asus UL80AG z aktualnej oferty promocyjnej Vobisu.
Statystyczny netbook ma 10-11,6″ matrycę i procesor Intel Atom. Laptopy bazujące na niskonapięciowych procesorach CULV, również są dostępne z 11,6-calowymi matrycami, choć ten rozmiar wciąż jest rzadkością w ofertach polskich sklepów. Niemniej, warto pamiętać, że nawet te wyposażone w 13,3- i 14-calowe ekrany, są lekkie, cienkie i bardzo poręczne. Co więcej, pod względem wydajności przewyższają wszystkie netbooki (także te, które bazują na platformie Ion).
Jeśli więc przekątna ekranu nie jest dla ciebie najważniejsza, warto zastanowić się nad zakupem któregoś z laptopów bazujących na procesorach CULV. Poza popularnymi Timeline’ami oraz Lenovo z serii „U”, są także poręczne Asusy. Niedawno na MobiManiaKu pojawiła się recenzja modelu UL30, dziś dostaliśmy informację, że Vobis wprowadził do sprzedaży UL80AG, czyli większego brata testowanego notebooka.
Ma on 14-calową matrycę, waży niecałe dwa kilogramy i wyposażono go w dwurdzeniowy procesor Intela Celeron SU2300. Komputer idealnie nadaje się do pracy w terenie, najważniejsze jednak, że kosztuje tyle co netbooki z wyższej półki. W Vobisie 1999 zł.
Poniżej oficjalna prasowa informacja Vobis.
Na rok akademicki 2009/2010 Vobis wprowadził do sprzedaży specjalny produkt skierowany do studentów. Specjalna wersja notebooka ASUS dostępna jest w nowej, niższej cenie, a dzięki współpracy większości polskich uczelni wyższych z programem edukacyjnym Microsoft Developer Network Academic Alliance, student może całkowicie za darmo korzystać z systemu operacyjnego i oprogramowania firmy Microsoft przez cały okres studiów.
Każdy, kto pamięta czasy studenckie albo sam jest studentem, wie doskonale, że trzeba liczyć się z wydatkami, zwłaszcza tymi poważnymi, jak zakup komputera. Co zrobić, aby kupić porządny notebook z gwarancją jakości w rozsądnej cenie? Rozwiązaniem tego problemu jest propozycja Vobis dla studentów.
Nowoczesny, kompaktowy notebook ASUS UL80AG, o przekątnej ekranu 14 cali, grubości poniżej 25mm i ważący niecałe 2 kilogramy, dostępny jest w niezwykle atrakcyjnej cenie. Mimo niewielkich rozmiarów i wagi, jest to profesjonalny sprzęt zarówno do nauki jak i rozrywki. Dwurdzeniowy procesor Intel Celeron SU2300, 2 GB pamięci operacyjnej RAM, 250 GB przestrzeni dyskowej to parametry, które dają szerokie możliwości i gwarantują wysoką wydajność pracy. Dodatkowo wysokie parametry umożliwiają dobrą zabawę podczas oglądania filmów czy graniu w najnowsze gry. Ponadto, można nosić go ze sobą na uczelnię i korzystać do woli podczas wykładów bez przeciągania kabla zasilającego przez pół sali. ASUS UL80AG posiada super pojemną baterię, która pozwala na pracę do 12 godzin bez potrzeby ładowania.
Notebook nie posiada zainstalowanego systemu operacyjnego, ale nie powinno to jednak stanowić większego problemu dla studentów. Dzięki współpracy wielu polskich uczelni wyższych z programem edukacyjnym Microsoft Developer Network Academic Alliance, osoba studiująca może otrzymać całkowicie za darmo na cały okres studiów system operacyjny Windows oraz cały szereg aplikacji i programów firmy Microsoft. Student przez cały czas nauki może używać systemu Windows 7, Windows Vista czy Windows XP oraz dołączonych do niego programów do tworzenia nowego oprogramowania, takich jak Visual Studio czy Microsoft Expression, oraz innego software’u Microsoftu, na przykład aplikacji Access, Visio czy Project. W ramach tej współpracy dostępne są również serwery: SQL Server, Windows Server, BizTalk Server. Współpracę z Microsoft w ramach programu MSDN AA nawiązało już ponad 390 wydziałów uczelni wyższych w całym kraju, w tym na większości szkół wyższych we wszystkich większych miastach Polski. W samej Warszawie jest to Uniwersytet Warszawski, SGH, SGGW, Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna czy Wyższa Szkoła Handlu i Prawa. Program ten jest też skuteczną bronią producentów sprzętu i programów komputerowych w walce z piractwem, niestety dość popularnym wśród młodych ludzi. Może się to wiązać z wieloma nieprzyjemnościami, z wyrokiem sądowym włącznie. Dlatego warto skorzystać z programu, który pozwala na darmowe korzystanie z profesjonalnego oprogramowania. Ponadto program umożliwia darmowe korzystanie z ogromnej ilości dokumentacji, projektów i artykułów technicznych czy przykładowych kodów źródłowych, co jest niezwykle przydatne dla studentów kierunków technicznych.
Już dziś program MSDN Academic Alliance cieszy się ogromną popularnością wśród studentów w całej Polsce. W połączeniu z ofertą Vobis daje on możliwość oszczędzenia nawet 400 zł na zakupie notebooka, a także zaopatrzenia się w całkowicie legalne oprogramowanie Microsoft.
„Na Wydziale Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej już ponad 300 studentów skorzystało ze specjalnego programu edukacyjnego Microsoft Developer Network Academic Alliance. W ramach niego studenci przez cały okres studiów otrzymują legalne oprogramowanie Microsoft, a przede wszystkim system operacyjny Windows. Co zyskuje student? Przede wszystkim może zakupić komputer bez systemu operacyjnego i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Nie musi także wybierać nielegalnej drogi na skróty i ściągać potrzebnego oprogramowania z sieci. Program MSDN AA oferuje bardzo dużą ilość programów, aplikacji i narzędzi firmy Microsoft przydatnych przez cały okres studiów.” – mówi dr hab. inż. Henryk Gruchałła-Węsierski.
Notebook ASUS UL80AG dostępny jest w sieci salonów Vobis oraz w sklepie vobis.pl w cenie 1999zł.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze
@majkel i jeszcze ze 300zł za dobry modem HSDPA ;) żeby toto zaczęło być mobilne także poza terenem uczelni. Zgadzam się z Twoimi słowami. Niestety póki co w Polsce o netbooku myśli się: "za drogie, za małe, za mało wydajne" jak.. na jedyny komputer. Ale kto przy zdrowych zmysłach kupuje 10calowego mikrusa jako główny komp w domu? Mając do wyboru w tej samej cenie wydajniejszą 14tkę i 10calowego Atoma ale z HSDPA.. biorę Atoma. Jest mobilniejszy. A to dla mnie ważniejsze niż jakaś wciąż ułomna wydajność CULVa. Bo DTRem taki 14calowy CULV nie będzie a i przepadnie z kretesem w zawodach mobilności z mikrusami (14tka to 14tka, nawet jeśli jest lżejsza.. 10tkę wrzucam w etui w zwykły plecak i nie widać, żebym nosił jakiegokolwiek lapka)
owszem nie ma co kwestionowac wyzszosci culv na atomem
ale atom bierze 2,5W a culv 10W wiec zrozumiale jest ze culv moze byc i 4-5 razy szybszy, do netbookow jednak nie trzeba az tyle mocy chyba ze faktycznie nasze wymagania sa nieograniczone no ale to mija sie z celen jesli chodzi o pojecie netbooka
oporcz tych 0,3kg trzeba nam doplacic ze 600pln ;) o systemie nie wspomne
“względem wydajności przewyższają wszystkie netbooki (także te, które bazują na platformie Ion
Prawda, bo piętą Achillesową netbooków jest procesor. Ion (jako platforma) ma spore możliwości, radzi sobie nawet z grami. Niemniej, wystarczy otworzyć kilka zakładek w przeglądarce i jakieś aplikacje w tle, by przekonać się, że wciąż mówimy o netbooku, który ma bardzo anemicznego procka.
W wypadku laptopów z CULV jest inaczej. Nawet dwurdzeniowy Celeron SU2300, który przecież jest procesorem budżetowym, radzi sobie o niebo lepiej od Atoma. Jednordzeniowy SU3500 także wypada bez porównania lepiej.
"na koniec, ten lapek ma jednak 14″ i dwa kg … a wiec brakuje mu juz 0,5kg to lapkow 15,6″ ktore maja pelne core 2 duo "
A netbookom brakuje 0,3 kg do CULV-ów z C2D (SU7300), 4GB pamięci i GMA 4500MHD. Kiepski argument ;-)
Od "(informacja prasowa)" zaczyna się marketingowa notka Vobis. Tu zgadzam się z Tobą w 100%. Zmieniłem formę, by wyraźnie oddzielić PR.
"względem wydajności przewyższają wszystkie netbooki (także te, które bazują na platformie Ion"
nie prawda bo ion to grafika NV a to ze cos ma procesor culv nic jeszcze nie znaczy, trzeba rozroznic troche moc grafiki i moc procesora, gdyby ten notebook mial SU2300+nv9400 to by mozna bylo powiedziec ze ma wszystko co mozna sobie dzis wymarzyc
"Rozwiązaniem tego problemu jest propozycja Vobis dla studentów."
nie rozumiem kompletnie tego, przeciez rozdawanie MSDN na uczelniach bylo juz daaaawno, tutaj Vobis nic nie poczynil, nic nie ulatwil, to jakas marketingowa papka do tego kompletnie falszywa
kupujac tego notebook musimy sobie sami dokupic system OEM to wyjdzie nam drozej niz OEM ktory jest juz w notebookach preinstalowany, a studenci to sabie moga skorzystac z MSDN nawet jesli nie kupia od vobisu ;P
na koniec, ten lapek ma jednak 14" i dwa kg ... a wiec brakuje mu juz 0,5kg to lapkow 15,6" ktore maja pelne core 2 duo
kupujac taki eee pc 11,6" za 1400 mamy legalny system operacyjny i 1,3kg plus maly lekki zasilacz
kupno ul80ag moze byc rozpatrywane tylko w kategorii 14" i 12h - ktore notabene trzebaby sprawdzic bo SU2300 bierze 10Wat a to jest juz bardzo duzo wiec cos mi sie widzi ze bedzie to 6h