Spis treści
Lekki i plastikowy
Planet WDRT-750AC wykonano z białego tworzywa sztucznego, nieszczególnie wysokiej jakości. Część obudowy pokryta jest szorstką odmianą, a druga strona, z charakterystycznymi trójkątami to już plastik błyszczący. Wykorzystane materiały zaowocowały jednak bardzo niską wagą, bo ta wynosi zaledwie 146 g. Obudowa nie sprawia może przez to wrażenia solidnej, ale nie będziemy też musieli się tym zbytnio przejmować – w końcu router stawiamy w określonym miejscu i na tym zazwyczaj kończy się nasz kontakt z nim.
[nggallery id=212 template=techmaniak]
Domyślną i właściwie jedyną pozycją, w jakiej ułożymy WDRT jest pozycja stojąca. W tej sprzęt spoczywa stabilnie, ale z racji małej masy podatny będzie na wszelki kontakt fizyczny – a to się przesunie, a to przewróci przy mocniejszym pchnięciu.
Na wąskim przodzie urządzenia znalazły się cztery diody, które informują nas o aktualnie uruchomionych modułach – PWR jako sygnalizacja stanu pracy, 2.4 GHz, 5 GHz oraz WAN. Z tyłu z kolei wyróżniono żółtym kolorem cztery porty LAN i jeden WAN, poniżej złącze zasilania i przycisk włącznika, a powyżej przycisk Reset i WPS – dwa w jednym.
W pudełku znajdziemy równie żółty, jak porty kabel ethernetowy o długości 1,5 m, minidysk z instrukcją, zasilacz i krótki, składany przewodnik.
Szybka konfiguracja i niezłe prędkości
W zestawie znalazła się płytka z instrukcją, ale router skonfigurujemy korzystając nawet wyłącznie z krótkiego, papierowego przewodnika. Jeśli mieliśmy wcześniej kontakt z taką konfiguracją, obejdziemy się bez większych problemów.
Po podłączeniu do niezabezpieczonej sieci, która domyślnie nazywa się WDRT750AC_2.4G i WDRT750AC_5G – zależnie od częstotliwości – w pasku adresu wpisujemy standardowo 192.168.1.1 i naszym oczom ukaże się ekran logowania. Domyślne ustawienia to użytkownik: admin, hasło: admin. Po przejściu do panelu administratora wystarczy przejść kilka prostych kroków w kreatorze połączenia i już – wszystko działa.
[nggallery id=214 template=techmaniak]
Przeciwnicy połączeń bezprzewodowych, o ile tacy są, mogą podłączać się bezpośrednio do routera za pomocą kabli Ethernet. Na obudowie znajdziemy 4 takie porty, ale producent twierdzi, że korzystając z dodatkowych rozgałęzień podepniemy nawet 254 urządzenia. Bezprzewodowo sprzęt jest w stanie przyjąć 32 urządzenia. Używaliśmy routera przy połączonych 5 komputerach i 10 tabletach – nie zrywało połączenia, ale prędkości przesyłu pomiędzy sprzętem, z przyczyn oczywistych, w sieci znacznie spadały.
Sygnał jest stabilny i oferuje niezły zasięg, bo w każdym z naszych punktów pomiarowych połączenie utrzymywało się na przyzwoitym poziomie – wyjątkiem był ostatni, najtrudniejszy scenariusz, w którym „poległ” zakres 5 GHz.
Sieć pracująca w zakresie 5 GHz działa bardziej stabilnie, ale sygnał wzmacniany jest przez dość słabą antenę. W pokoju, do którego sygnał dociera poprzez cztery przegrody nie udało się już połączyć z tą siecią, podczas gdy 2.4 GHz wciąż pozostawała funkcjonalna – widać przewagę dwóch anten nad jedną, nawet nieco mocniejszą.
Planet nazwał router „750AC”. Analizując dokładniej informacje o produkcie zauważymy, skąd wzięło się liczba 750 – maksymalne prędkości przepustowe to 450 Mb/s dla 5 GHz i 300 Mb/s dla 2.4 GHz. Proste dodawanie i proszę – mamy 750.
Potraktowaliśmy WDRT-750AC testem praktycznym. W jednym z komputerów wyłączyliśmy kartę Wi-Fi i podłączyliśmy go kablem do routera. Drugi komputer, który obsługiwał standard ac połączył się z siecią bezprzewodową – w ten sposób sprawdziliśmy prędkości przesyłu danych w najszybszym możliwym standardzie bezprzewodowym. Uzyskane wyniki były zadowalające – kopiowanie w obie strony pliku wielkości 266 MB odbywało się z transferem rzędu 5.55 MB/s – czyli z szybkością około 444 Mb/s.
Następnym testem była identyczna operacja, ale tym razem już z dwoma komputerami w sieci bezprzewodowej – standardzie n. Tutaj prędkości spadły niemal równo o 2 MB/s, a w przeliczeniu na megabity uzyskaliśmy wynik 284 Mb/s – blisko tego, co podaje producent.
Do domu i małego biura
Planet WDRT-750AC to niezły router, o ile nasze otoczenie nie jest zatłoczone sieciami Wi-Fi. Stąd też sprzęt nie sprawdzi się raczej w dużych biurowcach, jeśli obsłużyć chcemy większą ilość pomieszczeń. Co innego w zastosowaniach domowych – tu sprzęt działać będzie wyśmienicie, zwłaszcza jeśli posiadamy komputery z obsługą standardu ac – nic tylko przesyłać dane i serfować po sieci.
Do kupna WDRT-750AC zachęca też przede wszystkim jego cena – 169 złotych. Może nie znajdziemy tutaj przesadnie wielu funkcji, czy wybitnej jakości wykonania, ale to prosty router, który dobrze spełnia swoje podstawowe zadania.
ZALETY
|
WADY
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.