Po raz kolejny, drodzy maniaKalni czytelnicy - wybieramy się na Targi Elektroniki Użytkowej IFA 2014 do Berlina
Podsumowanie relacji - techManiaK na IFA 2014.
Zapraszamy!
Postanowiliśmy przebrać ofertę największych światowych producentów, wybierając kilka najciekawszych i najbardziej wartościowych notebooków. Oto zestawienie najlepszych laptopów, które pojawiły się na tegorocznych targach IFA.
Nasz ranking zaczynamy propozycją ASUS-a, który kontynuuje linię bardzo lubianych przez użytkowników ZenBooków – model UX305 to zamknięty w niezwykle cienkiej obudowie (zaledwie 1,23 cm grubości) laptop z 13,3 calowym ekranem, wyświetlającym obraz w rozdzielczości 3200×1800 pikseli. Mimo to laptop jest względnie mały, gdyż ramki okalające wyświetlacz nie są zbyt duże, a całość prezentuje się naprawdę elegancko i stylowo, słowem – to po prostu bardzo ładnie zaprojektowany sprzęt.
Solidnie prezentują się także poszczególne podzespoły ZenBooka – producent zdecydował się bowiem na umieszczenie w swoim sprzęcie nowych procesorów z linii Intel Core M, a tandem uzupełni zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 5300. Na pokładzie nie zabraknie także odpowiedniej ilości pamięci RAM – w zależności od wersji znajdziemy tutaj 4 lub 8 GB pamięci LPDDR3.
Szybkość działania oraz przesyłu danych zapewni umieszczony we wnętrzu obudowy zapewni dysk SSD o pojemności 128 lub 256 GB – atutem ZenBooka UX305 ma być ponadto także wydajna bateria, której pojemność wystarczy na aż 10 godzin pracy z laptopem. Jeśli okaże się to prawdą, to będziemy mieli do czynienia z jedną z najlepszych propozycji pod tym względem na rynku. Alternatywa dla MacBooka? Jak najbardziej.
Wielkie i potężne laptopy, których moc docenią przede wszystkim gracze lubiący odpalać na swoich sprzętach najnowsze i najbardziej efektowne produkcje, cały czas znajdują swoich amatorów. Na berlińskich targach nie zabrakło zapowiedzi sprzętów tego typu, a jedną z najciekawszych propozycji jest Lenovo Y70 Touch.
Tym razem mamy do czynienia z kolosem (dosłownie!), ponieważ nasze poczynania będziemy obserwować na ogromnym, 17.3-calowym ekranie wykonanym w technologii IPS i wyświetlającym obraz z rozdzielczością Full HD 1920×1080 pikseli. Za moc obliczeniową tego gabarytowego sprzętu odpowie czterordzeniowy procesor Intel Core i7-4710HQ o częstotliwości taktowania od 2.5 GHz do maksymalnie 3.5 GHz w trybie Turbo Boost. Na pokładzie znajdzie się także maksymalnie 16 GB pamięci operacyjnej.
Czym jeszcze zaskoczy ten laptop? Z pewnością zainstalowaną kartą graficzną – mamy tutaj bowiem do czynienia z modelem NVIDIA GeForce GTX 860M z 4-gigabajtową pamięcią typu GDDR5, co z pewnością wystarczy do obsługi najbardziej zaawansowanych technicznie gier. Za czysty i dobry dźwięk odpowie zestaw głośników JBL wraz z subwooferem o mocy 3W wraz z systemem Dolby Advanced Audio v2. Mimo rozbudowanej konstrukcji laptop ma także pochwalić się długim czasem pracy na baterii – według producenta będzie to około 5 godzin.
W dzisiejszych czasach, gdy potencjalnych klientów ciężko już zaskoczyć jakąś niesamowitą specyfikacją techniczną odstającą od reszty stawki, producenci laptopów uciekają się przede wszystkim do modyfikacji niuansów technicznych, takich jak rozmiary czy wygląd notebooka. A co powiecie na obrotowy ekran?
Taką właśnie funkcję oferuje Toshiba Satellite Radius 11 – 11.6-calowy ekran możemy obrócić o 360 stopni, dzięki czemu z laptopa możemy skorzystać w różnych wariantach jeśli chodzi o ustawienie wyświetlacza. Jak przystało na tak funkcjonalny sprzęt, Radius 11 to także bardzo lekki laptop (jego waga to około 1,2 kilograma) o niewielkich rozmiarach.
Pod „maską” modelu Toshiby znajdziemy procesor Intel z linii Celeron lub Pentium – wiemy już, że w tym drugim wypadku będzie to czterordzeniowy procesor Intel Pentium N3540 taktowany częstotliwością 2,1 GHz. Dodatkowo znalazło się tutaj 4 GB pamięci operacyjnej, dysk mieszczący 500 GB danych i 64-bitowy system Windows 8.1. Sprzęt został ponadto wyposażony w szereg złącz, takich jak HDMI, USB 3.0 czy czytnik kart SD.
Acer na tegorocznych targach zapowiedział dwie nowe odsłony swojej flagowej serii Aspire z numerkami R13 i R14. My wybraliśmy do tego zestawienia tę pierwszą propozycję wychodząc z prostego założenia, że lepiej zainteresować się modelem z ekranem o lepszych parametrach przy porównywalnej specyfikacji technicznej.
Aspire R13 to niejako hybryda laptopa i tableta, choć rzecz jasna wyposażona w znacznie większy ekran – tym razem jest to wyświetlacz o przekątnej 13,3 cala z Gorilla Glass, który zostanie zaoferowany w dwóch wersjach – z rozdzielczością 1920×1080 pikseli lub 2560×1440 pikseli i matrycą IPS. Ekran osadzono na specjalnym zawiasie Ezel Aero pozwalającym na jego przekręcenie do dowolnej pozycji zależnie od tego, jak nam wygodnie.
Na pokładzie w najmocniejszej wersji sprzętu zamelduje się czterordzeniowy procesor Intel Core i7-4510U. Oprócz tego w laptopie zostanie umieszczone 8 GB pamięci operacyjnej, natomiast na dane zarezerwowano 1 TB miejsca na dysku SSD. Całość konstrukcji waży naprawdę niewiele – to zaledwie 1,5 kilograma masy, niezbyt wielkie są także rozmiary laptopa – 343,8 x 230,35 x 17,95 mm.
Obrotowy ekran to trend, z którego chętnie korzystają najwięksi producenci laptopów i ultrabooków. Bajery techniczne to jedno, a specyfikacja techniczna to w tych przypadkach czasami stanowi drugie, nieco mniej ciekawe dno. W przypadku Lenovo Edge 15 na całe szczęście wszystko jest na swoim miejscu.
Zastosowany w tym modelu wyświetlacz posiada przekątną 15,6 cali i rozdzielczość FullHD 1920×1080 pikseli. Interesującym dodatkiem jest 10-punktowy multi-touch, dzięki któremu możemy wykorzystać wszystkie możliwości systemu operacyjnego Windows 8.1. Nie zabrakło także wspomnianej opcji obrotu ekranu – możemy dokonać tego manewru w promieniu 300 stopni, co pozwala na skorzystanie z tego modelu w tzw. “stand mode”.
W środku laptopa znajdzie się jeden z procesorów Intel Core i7 czwartej generacji, a jego praca będzie wspomagana przez aż 16 GB pamięci operacyjnej DDR3L. Za efekty wizualne odpowie z kolei karta graficzna NVIDIA GeForce GT840M z 4 GB pamięci VRAM. Nie zabraknie także miejsca na dane – w zależności od wersji producent umieści standardowy dysk HDD o pojemności 1 TB lub dysk SSD z 256 GB miejsca. Laptop będzie posiadał także autorską, podświetlaną klawiaturę AccuType, a akumulator pozwoli na 8 godzin pracy bez jego ładowania. Producent umieścił również szereg użytecznych portów: USB 3.0, RJ45 czy HDMI-out oraz podstawowe tryby łączności: Bluetooth w wersji 4.0, WiFi 802.11 n/g/b/ac oraz LAN 10/100/1000M.
Po raz kolejny, drodzy maniaKalni czytelnicy - wybieramy się na Targi Elektroniki Użytkowej IFA 2014 do Berlina
Podsumowanie relacji - techManiaK na IFA 2014.
Zapraszamy!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.