Bardzo często mówi się, że wnętrze jest najważniejsze. W przypadku komputerów stacjonarnych to zdanie wydaje się trafne niczym strzał w dziesiątkę, ale czy faktycznie tak jest?
Chyba nie do końca, ponieważ każdy lubi także na czymś zawiesić oko, a smukłe kształty i nietypowa stylistyka przyciągają wzrok nawet najbardziej wybrednych. Poniżej prezentujemy 10 designerskich obudów komputerowych, które przypadną do gustu największym estetom.
Spis treści
Aerocool PGS Strike-X GT Black
Naszą listę otwiera obudowa o wymiarach 465 x 190 x 490 mm. Sprzęt umożliwia montaż płyt głównych w standardzie micro ATX oraz ATX. Przedni panel ze złączami umieszczony jest w górnej części, oddając do naszej dyspozycji jedno złącze USB 3.0 oraz trzy USB 2.0 oraz panel audio. Aerocool PGS Strike-X GT Black została wyposażona w trzy zewnętrzne zatoki 5,25 cala na napędy, oraz sześć 3,5-calowych zatok wewnątrz obudowy. Obudowa została przystosowana również do chłodzenia wodnego. Ponadto wyposażona ją w dwa wentylatory o rozmiarze 120 mm – oba są podświetlane czerwonymi diodami, które nadają jeszcze ciekawszy wygląd.
Zalman z9 U3
Kolejna obudowa, która na tle konkurencji wyróżnia się ciekawym designem. Sprzęt jest kompatybilny z płytami głównymi Micro ATX i ATX. Obudowa charakteryzuje się: czterema zewnętrznymi zatokami o rozmiarze 5.25 cali, jedną zewnętrzną 3.5 cali, pięcioma wewnętrznymi 3.5 cali i jedną wewnętrzną 2.5 cali. W obudowie można zamontować dwa wentylatory górne, dolne, boczny – wszystkie o średnicy 120 lub 140 mm. Ponadto przedni panel obudowy wyposażony został w przycisk Power, Reset, dwa złącza USB 2.0, dwa złącza USB 3.0 oraz niezbędne złącza audio.
Thermaltake Core V71 Big Tower
To obudowa, która przypadnie do gustu przede wszystkim graczom, oczekującym od sprzętu czegoś więcej niż tylko podstawowej funkcjonalności. Jej wymiary wynoszą 230 x 538 x 560 mm i jest kompatybilna, z takim płytami głównymi jak: E-ATX, ATX, microATX i Mini-ITX. Ponadto oferuje 2 podświetlane wentylatory zainstalowane fabrycznie, które nadają całości ciekawy wygląd. W dodatku nie brakuje również dodatkowego miejsca na chłodzenie wodne.
Aerocool GT-S
Obudowa, której wymiary wynoszą 255 x 640 x 560 mm – wykonana została ze stali oraz tworzywa ABS, które jest odporne na zabrudzenia, co z pewnością będzie miało znaczenie dla osób, które męczy ciągłe czyszczenie sprzętu. Na bocznym panelu zamontowano okno z pleksy, na którym można zainstalować dwa wentylatory 140 mm lub jeden w rozmiarze 230 mm. W środku znajdzie się miejsce dla dwóch jednostek o średnicy 120 mm lub jednej 140/200/230 mm na górze, a kolejne umieścimy z tyłu (120 mm) oraz na dole (140 mm). Oprócz tego w AeroCool GT-S znajdzie się miejsce na płyty główne o takich formatach jak: XL-ATX, Flex-ATX, SSI-CEB, E-ATX oraz ATX.
Phanteks Evolv
To aluminiowy Mini-Tower o minimalistycznym wyglądzie i małych rozmiarach, co nie zmienia faktu, że w swoim wnętrzu potrafi zmieścić dużo komponentów. Z łatwością możemy zainstalować płytę główną micro-ATX lub Mini-ITX. Natomiast w dolnej części zmieścimy mocny zasilacz ATX, który ma oddzielnie wydzielony tunel powietrzny, dzięki czemu procesor i karta graficzna będą grzały się zdecydowanie mniej. Obudowa firmy Phanteks nie ma z przodu żadnej zatoki 5.25 cala, ale za to z tyłu znajduje się wolny slot. Takie rozwiązanie powoduje, że na froncie elegancko prezentuje się minimalistyczny panel ze szczotkowanego aluminium. Do tego panele boczne zawieszone na ruchomych zawiasach, przez co możemy zawsze dostać się wygodnie do wnętrza komputera bez biegania po pokoju w poszukiwaniu śrubokręta. Mimo małych rozmiarów obudowa EVOLV pomieści w środku również chłodzenie na procesor, którego wysokość może dochodzić do 192 mm.
IN WIN S Frame
Obudowa jest typu otwartego, więc płyta główna została obrócona o 90 stopni, dzięki czemu gorące powietrze samoczynnie wychodzi z komputera. Ponadto maksymalna wysokość chłodzenia na procesor wynosi 195 mm, co pozwala zamontować naprawdę gigantyczny radiator. Dla maniaków chłodzenia wodnego na dole jest miejsce na dużą chłodnicę typu 360 mm. W środku zmieścimy jeszcze mocny zasilacz ATX, którego maksymalna długość wynosi 300 mm, dzięki czemu możemy zastosować w komputerze bezgłośny, pasywny model. Obudowa IN WIN S Frame dedykowane jest najbardziej wymagającym i wybrednym użytkownikom, co wskazuje chociażby liczba wyprodukowanych 500 sztuk na cały świat i cena…
Aerocool PGS CyborgX
Kolejna obudowa, która dedykowana jest graczom, a to w dużej mierze z racji futurystycznego wyglądu, jaki sobą reprezentuje. Smukły kształt i ciekawa stylistyka sprawia, że sprzęt ten wyróżnia się na tle konkurencji. Przednie drzwiczki, posiadające naprzemiennie liczne zaokrąglenia i wyostrzenia doskonale się prezentują i nadają charakter całości konstrukcji. Obudowa wyposażona została w beznarzędziowy system montażu napędów oraz optymalnym poziomem przepływu powietrza. Całość wykonano w połączeniu czerni z elementami czerwieni, co w konsekwencji składa się na nietuzinkowy wygląd.
Phanteks Enthoo Luxe
Obudowa, która obsługuje nie tylko standardowe płyty główne typu ATX, microATX oraz Mini-ITX, ale także duże z serii E-ATX (ostatnio stają się coraz popularniejsze wśród graczy). Warto zwrócić uwagę, że w zestawie producent zamontował trzy ciche i bardzo wydajne wentylatory. Osobno dołączone także do obudowy dwa mocowania – jedno do instalacji pompy od chłodzenia wodnego na dole, oraz drugie do instalacji rezerwuaru obok klatek na dyski.
Silverstone RV01
Najważniejsza cecha Silverstone RV01? Wystarczy spojrzeć. Obudowa oprócz eleganciego designu oferuje możliwość instalacji aż pięciu zewnętrznych napędów 5.25″ oraz sześciu wewnętrznych 3.5″ umieszczonych w specjalnej klatce. Na górnym panelu znajduje się szereg podręcznych gniazd. Na uwagę zasługuje również zintegrowany system chłodzenia, który wykorzystuje kilka wentylatorów. Na górnej ściance zamontowano jedną jednostkę o średnicy 120 milimetrów.
Antec GX505 Window Blue Edition
Design produktów Antec zawsze stał na najwyższym poziomie i często właśnie z tego powodu urządzenia tej firmy zdobywały wiele rekomendacji w gazetach czy serwisach internetowych, zajmujących się tematyką sprzętu komputerowego. Antec GX505 Window Blue Edition wpisuje się w powyższe stwierdzenie, przykuwając uwagę użytkowników nie tylko szeregiem użytecznych rozwiązań zastosowanych w tym sprzęcie, ale przede wszystkim stylistyką i jakością wykończenia.
- Zobacz także | Najmocniejsze pecety dla graczy. TOP 10
Wiadomo, że coś tam wzrośnie, parę dodatkowych W oświetlenie zawsze musi wziąć, ale to same LEDy więc to dosłownie parę W + jeszcze wentyle w zależności od mocy i ilości. Ja mam takiego Zalmana Z9 z Komputronika, wymieniłem kompa tydzień temu i przyznam, że obudowa OK, może nie jest tak bajerancka jak niektóre ale Zalmanowi jakoś te obudowy wychodzą i maja dobre ceny 🙂
Czy takie obudowy z podświetleniem i kilkoma wentylatorami nie powodują wzrostu poboru energii?
powodują wzrosty ale są naprawde minimalne 🙂