Po szaleństwie związanym z premierą Google Chrome OS, przyszła kolej na chwilę refleksji i zastanowienie się nad potencjalnymi netbookami z nim kompatybilnymi. Mimo, że Chrome OS wciąż jest we wstępnej fazie produkcji to kod źródłowy systemu jest ogólnodostępny (w formie projektu Chromium).
Na oficjalnej stronie Chromium pojawiła się lista netbooków, na których system Google powinien działać. Największym ograniczeniem Chrome OS jest fakt, że nie da się zainstalować go na komputerach posiadających klasyczny dysk twardy. System obsługuje bowiem jedynie pamięci typu flash lub dyski SSD.
Co ciekawe, Google Chrome OS działał tylko na netbookach wyposażonych w WiFi Atheros – na tych z modułem Broadcom już nie. Wszystkie spośród wymienionych poniżej urządzeń powinny bez problemu obsłużyć nowy OS Google:
- Toshiba Mini NB200 / NB205
- ASUS Eee PC 1008HA
- ASUS Eee PC 900
- ASUS Eee PC 700
- Acer Aspire One D250
- Acer Aspire One 531
Dwa ostatnie Acery na liście są dostępne zarówno z WiFi firmy Atheros i Broadcom. Te z Broadcom nie obsługują Chrome OS.
Pełną listę netbooków (na bieżąco uaktualnianą) znajdziecie pod tym adresem.
źródło: netbooked, chromium
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
[…] Lista netbooków kompatybilnych z Chrome OS […]
Odpaliłem builda Diet robionego przez Hexxeh (znaleźć gościa można np na Twitterze) – Chromium odpalił na moim Msi Wind, ale tylko przez zwykły kabel (co mija się z celem niestety)
jednakże gość zapowiedział, że postara się dorzucić samodzielnie obsługę innych kart WiFi.
Dodam, że na moim Asusie A6jc (za chiny ludowe nie podam Wam teraz karty a nie mam go pod ręką) ruszył także, a WiFi załapało 🙂
Czasem trzeba się zalogować Offline na usera lokalnego (chronos/password albo facepunch/facepunch zaleznie od wersji) i ręcznie połączyć z WiFi.
Niestety, na ekranie 15.4 już się przycina ta wersja, ale na 10 calach chodzi wmiarę płynnie. Postaram się jeszcze ogarnąć jakąś SDHC kartę, bo wrzucałem Chromium z Pendrive’a 2gb co mogłobyć przyczyną przycinek…
Odpalił nawet na stacjonarnym sprzęcie, ale przez kabel oczywiście 🙂