Patrząc na to w ilu współczesnych urządzeniach obecne są procesory Intel Atom, nie dziwi fakt, że wiele osób z nadzieją, ale i obawą wypatruje zbliżającej się wielkimi krokami premiery platformy Pine Trail. Tym bardziej, że ze wstępnych testów wynika, że procesory z rodziny Pineview nie będą charakteryzowały się ani powalającą wydajnością, ani ogromną energooszczędnością. Skąd takie przypuszczenia?
Niemiecka strona CarTFT miała już okazję wstępnie przetestować układy Intel Atom D510 oraz D410 (które mają być montowane w nettopach). Nie można było uniknąć porównać do obecnie dostępnych na rynku Atomów. Jedynie częściowym zaskoczeniem wydaje się być fakt, że chipy Pineview wykazują zaledwie niewielkie polepszenie wydajności w stosunku do Atomów, które obecnie napędzają netbooki czy nettopy.
Jedyną nadzieją na polepszenie wydajności wydaje się być sparowanie procesora Intel Atom 330 z platformą Nvidia Ion. Dopiero gdy dostaniemy urządzenie, w którym wewnątrz drzemać będą takie podzespoły poczujemy różnicę wydajności.
Wracając do Atomów D510 i D410 – w teście Super Pi zostawiają konkurentów w tyle, jednak w „normalnym”, codziennym użytkowaniu różnica między układami nowej generacji i obecnymi Atomami jest ciężko wyczuwalna. Windows 7 jednak faworyzuje parę Atom 330/Ion – to one gwarantują w miarę swobodne użytkowanie najnowszego systemu Microsoftu na netbookach czy nettopach.
W przeprowadzonych testach procesory D510 i D410 zamontowane w przeznaczonych dla nich płyty główne (odpowiednio D510MO i D410PT) pożerały odpowiednio 33 W (przy maksymalnym obciążeniu) i 26 W mocy (przy minimalnym). Wynik pary Atom 330/945GC to 40-45 W mocy. Polepszenie w stosunku do obecnych na rynku układów nie jest aż tak znaczące.
Nie ma co się oszukiwać – nikt oficjalnie nie obiecywał, że procesory Pineview będą oferowały znacznie więcej mocy przy jednoczesnym absolutnie minimalnym poborze prądu. Mimo, że po połączeniu procesora, grafiki i kontrolera pamięci w jednym układzie wielu oczekiwało automatycznego polepszenia wydajności i zmniejszenie ilości pobieranego prądu to wydaje się, że zmiany w porównaniu do współczesnych Atomów będą jedynie subtelne. Wygląda na to, że platforma Pine Trail, której premiera już w styczniu będzie jedynie preludium do rewolucji (miejmy nadzieję) w 2011 roku, która zwie się Cedar Trail.
Intel niedawno zapowiedział, że platforma Cedar Trail będzie oferowała dwukrotnie lepszą wydajność w stosunku do układów Pineview. Link do całej recenzji znajdziecie tutaj.
źródło: Slashgear
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze
33W jak dzisiejsze 2-5W .... ?
napewno profesjonalista to pisal ?
Oczywiście autor miał na myśli pobór mocy całego układu (układ Pineview + płyta główna). Za przeoczenie przepraszam.