Technologia ATI Eyefinity wprowadza cyfrową rozrywkę w nowy wymiar. To już nie wizja przyszłości, a rzeczywistość, której narodzin jesteśmy świadkami. Innowacyjna technologia oferująca zaawansowane wyświetlanie na kilku monitorach poszerza pole widzenia w grze, podczas pracy czy sufrowania w Internecie.
Czym jest technologia ATI Eyefinity? W definicji oznacza jednoczesne wyświetlanie obrazu na co najmniej dwóch (maksymalnie 6) monitorach działających niezależnie od siebie. Są one podłączone do jednej karty graficznej. Dostępna jest także obsługa wyświetlania na kilku monitorach w trybie duplikacji oraz trybie rozszerzenia. Poza tym dozwolone jest łączenie kilku monitorów w zintegrowaną grupę, dzięki czemu przestrzeń robocza komputera jest znacznie poszerzona.
Poniżej możecie zobaczyć przykładowe rozmieszczenie ekranów:
Mówiąc kolokwialnie – dzięki innowacyjnemu pomysłowi ATI możliwe jest rozdzielenie obrazu wyświetlanego przez komputer na 6 oddzielnych monitorów.
Firma AMD udostępniła właśnie krótki film, na którym prezentuje niesamowite możliwości systemu Eyefinity przy użyciu genialnej gry RPG Dragon Age: Początek. Rozgrywka toczy się na potrójnym ekranie (złożonym z trzech pojedynczych) w rozdzielczości 5760 x 1200 pikseli.
Według Davida Baumanna z AMD system Eyefinity nadaje się zarówno do zastosowań biznesowych, jak i rozrywkowych. Możliwe jest np. uruchomienie na każdym monitorze innej aplikacji lub gry zwiększając maksymalną dostępną rozdzielczość oraz widoczny obszar świata. Przychylne opinie odnośnie technologii Eyefinity płyną zarówno ze strony firm, jak i użytkowników indywidualnych.
AMD prowadzi obecnie rozmowy z producentami gier i namawia ich do wyposażania swoich produkcji w tryby rozdzielczości kompatybilne z Eyefinity. Nie ma co się dziwić, w końcu perspektywa grania na kilku ekranach w takie tytuły jak Dragon Age, Modern Warfare 2 czy zbliżający się wielkimi krokami Mass Effect 2 wydaje się być kusząca.
Dragon Age: Początek to wydana miesiąc temu epicka gra RPG stworzona przez firmę BioWare, zawierająca w sobie wszystko, co najlepsze z ich wcześniejszych produkcji – Baldur’s Gate, Mass Effect czy SW: Knights of the Old Republic.
Dodam jeszcze, że firma Sapphire przygotowała rozwiązanie problemów z połączeniem większej ilości monitorów. Jak dobrze wiemy, dwa monitory można podłączyć do karty graficznej z serii ATI Radeon HD 5XXX przez złącza DVI/HDMI/D-Sub, trzeci wyświetlacz w tym układzie musi dysponować wejściem DisplayPort. Specjalny adapter wykonany przez Sapphire’a umożliwia połączenie trzeciego ekranu przez DVI. Przy jego użyciu w prosty sposób obejdziemy ograniczenie wynikające z budowy kart graficznych. Cena zestawu to zaledwie 300 zł.
źródło: TGDaily, AMD
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
[…] HD 5850 z wydzielonym 1 GB pamięci. Posiada on wsparcie dla bibliotek DirectX 11 oraz technologii ATI Eyefinity. Na pokładzie nie zabrakło również WiFi, Bluetootha, HDMI, VGA, czytnika kart pamięci 5w1, 3 […]
Głupie jest to napisałeś em.
Wyranderowanie obrazu o takiej rozdzielczości nie będzie żadnym problemem nawet na laptopach. Wystarczy potężna karta graficzna a takie już są montowane w laptopach. Co prawda są słabsze niż w kompach ale chłodzenia nie da się tak po prostu obejść.
Problemy pojawiają się gdy musisz te kilka monitorów do laptopa podłączyć. Jedyne co pozostanie to specjalne adaptery do Radeonów, rozszerzające ilość wejść w laptopie, bo wątpię, że producenci zaczną nagle upychać po 3-4 wyjścia HDMI/D-Sub.
I na koniec jeszcze jedna rzecz, po co taka technologia w laptopach, skoro to sprzęt przenośny i jakoś nie wyobrażam sobie kupowania do laptopa dla graczy z x tys. dodatkowych 3 monitorów.
lol. podlaczenie monitora do laptopa to moze rzeczywiscie nic niezwyklego, ale juz wyrenderowanie obrazu w takiej rozdzielczosci bedzie czyms nie do przeskoczenia. fajna technologia lecz glupie podsumowanie artykulu.