Spis treści
Spis treści
- Multimedia: głośniki, kamera i mikrofon
- Hałas, temperatura i bateria
- Podsumowanie
Wydajność:
Testowany model wyposażony został w niskonapięciowy procesor, którego maksymalna wartość TDP wynosi 10W. Tego typu układy nie cieszą się porywającą wydajnością. Plasują się one gdzieś pomiędzy procesorami Intel Atom, montowanymi najczęściej w netbookach, a klasycznymi Core 2 Duo, które spotkamy w pełnowymiarowych notebookach.
Asus UL50Vs w swoim wnętrzu kryje dwurdzeniowy procesor Core 2 Duo SU7300 oparty na platformie Intel CULV. Standardowo układ ten taktowany jest zegarem 1,3GHz, lecz już na samym wstępie Asus fabrycznie podniósł taktowanie o 3%, co w rezultacie daje nam 1,34GHz. Oprócz tego mamy możliwość podkręcenia procesora w Biosie od 0 do 5% dzięki funkcji Easy Over Clock. Jednakże to jeszcze nie wszystko. W procesorze Intel SU7300 zastosowana została technologia Turbo, spotykana w układach Core i7, dzięki której maksymalne taktowanie jednego rdzenia podniesione zostaje o 33%, co daje nam nawet 1,73GHz. Wtedy osiągi procesora mogą wręcz zadziwiać, ponieważ wydajnością dorównuje, a nawet przewyższa niektóre procesory Core 2 Duo taktowane zegarem 2.2GHz.
Notebook Asus posiada również specjalną aplikację Power4 Gear – mechanizm zarządzania wydajnością i energią samego procesora. Program ten znajdziemy w większości urządzeń producenta Asus. Dostępne są w nim cztery ustawienia: wysoka wydajność, multimedia, biuro oraz oszczędzanie energii. Każde z nich możemy odpowiednio dopasować do własnych wymagań. W zależności od tego, z którego trybu chcemy korzystać wystarczy przełączyć go przy pomocy kombinacji odpowiednich przycisków (Fn + Spacja lub GraphicBoost). W aplikacji Power4 Gear znajduje się również specjalny przełącznik „Turbo”, który zwiększa taktowanie procesora, co wspomniane zostało powyżej.
Jak więc mają się te wszystkie fakty w rzeczywistości? Otóż, procesor Intel ULV SU7300 bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem filmów Full HD, co prawda wykorzystanie procesora osiąga wtedy około 60-70%, ale nie widać było większych problemów czy przerw w odtwarzaniu samego materiału wideo.
Niskonapięciowy procesor Intel ma naprawdę spory potencjał. Bardzo dobrze radzi sobie z obsługą wielu programów uruchomionych jednocześnie, nie łapiąc przy tym zadyszek. Jedynie w przypadku bardziej zaawansowanych aplikacji konstruktorskich takich jak AutoCAD czy CATIA, procesor ewidentnie nie nadaje się do przetwarzania tego typu danych. Podobnie ma się sprawa z kreowaniem filmu wykorzystując do tego program Windows Movie Maker w usłudze Windows Live. Wtedy procesor zupełnie nie radzi sobie z płynnym przetworzeniem pliku – pocieszające jest to, że nawet procesor Intel Core 2 Duo T7500 (2,20GHz) reagował podobnie. W teście przeprowadzonym programem 3DMark 2005, procesor Intel SU7300 1,3GHz uzyskał 9171 punktów (dla porównania dwurdzeniowy Intel Core Duo T2250 1,73GHz w tym samym teście otrzymał 6905 punktów, choć w ogólnym rankingu plasuje się prawie 30 pozycji wyżej).
Grafika:
Na szczególną uwagę zasługuje tutaj dedykowany układ graficzny, który w notebooku Asus występuje w postaci karty graficznej nVidia GeForce G210M wykonany w technologii 40nm z 512MB wydzielonej pamięci VRAM. Sprawuje się on znacznie lepiej niż zintegrowane chipsety firmy Intel. GeForce G210M posiada wsparcie dla technologia CUDA, która umożliwia wykorzystanie GPU do akceleracji najbardziej wymagających aplikacji. Oprócz tego układ ten zapewnia obsługę dla technologii Shader Model 4.1 i DirectX 10.1. ASUS UL50V został wyposażony w technologię GraphiX Boost. Umożliwia on zdalne przełączanie pomiędzy zintegrowanym układem Intela, a dedykowaną kartą graficzną nVidia GeForce G210M. Czynność tą wykonujemy poprzez wciśnięcie jednego tylko przycisku, umieszczonego z lewej strony obudowy. Po przełączeniu się na zintegrowany układ graficzny, automatycznie zostaje ustawiony tryb oszczędności baterii.
Asus UL50Vs z pewnością nie został stworzony do grania. Co prawda można zagrać na nim w kilka nowszych tytułów (również Crysis), jednakże wtedy grafika wygląda dość przeciętnie, nawet przy stosunkowo niskich ustawieniach. Firma nVidia prezentowaną kartę graficzną umieściła w segmencie układów „popularne”, co powinno nam uświadomić, abyśmy nie oczekiwali cudów i z karty graficznej korzystali rozsądnie. Osobiście uważam inaczej, o czym mogą świadczyć przeprowadzone testy wydajności kart graficznych. W praktyce układ ten sprawuje się całkiem dobrze, i można zagrać w takie gry jak: Call of Duty 4 Modern Warfare, Colin McRae: Dirt 2, Race Driver: GRID, a nawet Crysis! Średnia ilość klatek na sekundę w trzech pierwszych tytułach wynosiła około 25 FPS (przy rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, średnich/wysokich detalach i AA 2x). Z grą Crysis było trochę gorzej, gdyż poziom FPS utrzymywał się na poziomie 12-15 FPS, przy tej samej rozdzielczości, co pozostałe tytuły, średnich detalach i wyłączonym Anti-aliasing.
Wyniki testów przeprowadzone benchmarkami prezentują się następująco:
3DMark 2006 – 3415 pkt.,
3DMark 2005 – 6826 pkt.,
Jeśli chodzi o wydajność Asusa UL50Vs, można powiedzieć, że jest zadowalająca. Notebook ten prezentuje sobą mobilność doskonałą. Niskonapięciowy procesor dobrze radził sobie z postawionymi przed nim zadaniami, grafika pochodząca z dedykowanej karty GeForce G210M jest ładna, choć nie rewelacyjna, ale jak na komputer tej klasy to i tak sporo. Należy raz jeszcze wspomnieć, że testowany model posiadał 4GB pamięci RAM DDR3 1066 MHz, jednakże ze względu na fakt, że notebook miał zainstalowany system Windows 7 w wersji 32-bitowej, ilość pamięci operacyjnej ograniczony został do 3GB. Niemniej jednak, pamięć RAM miała spory wpływ na ogólne wyniki testów wydajnościowych.
Spis treści
- Multimedia: głośniki, kamera i mikrofon
- Hałas, temperatura i bateria
- Podsumowanie
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
[…] Asus UL50Vs – test MobiManiaka […]
Dlaczego wewnętrzna część notebooka nie jest wykonana ze szczotkowanego aluminium? Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Nie umieją 🙂 czy nie chcą? Nie znoszę rys w moim laptopie.
Zadaniem redakcji jest rzetelne opisanie produktu, a nie ładne (wizualne) zaprezentowanie komputera. Oczywiście mogę zamieścić zdjęcia „studyjne”, przekoloryzowane Photoshopem, ale nie o to chodzi.
Jednakże dziękuję za te z pewnością cenne informacje.
zastanawiam się jak redakcji pomóc – wytłumaczyć – jak zrobić normlane zdjęcia. Tych nie da się oglądać! mowa o wszelkich testach.
Proponuje ustawiać laptopa na dużej białej kartce papieru, w tle również karta papieru. Aparta na statyw i zrobic zdjęcia za pomocą samowyzwalacza.
opcja druga – zrobić zdjęcie bez lampy na statywie. potem w Gimpie/Photoshopie itp wyciąc lapka tak aby tło było białe.