>

Asus UL50Vs – test MobiManiaka

Hałas:

Jedną z największych zalet Asusa UL50Vs jest jego niemalże bezszelestna praca. Chodzi tu zarówno o pracę procesora jak i dysku twardego. Przy stosunkowo mocnym obciążeniu tych podzespołów notebook nadal pracował bardzo cicho, co niewątpliwie zwiększa komfort pracy. Można więc bez przeszkód zabrać ten komputer w miejsca, gdzie trzeba zachować ciszę – chociażby do biblioteki. Wentylator procesora włączał się jedynie przy jego pełnym obciążeniu, co następowało w przypadku zaawansowanych działań, ale nawet wtedy poziom natężenia dźwięku był relatywnie niski.

Temperatura:

Ten akapit, podobnie jak powyższy świadczy o tym, że Asus stworzył naprawdę świetny komputer, który pod wieloma względami wyprzedza konkurencję o krok, a nawet dwa. Przez zastosowaniu nowoczesnych technologii – jeśli chodzi o chłodzenie podzespołów bazowych, temperatura wewnątrz notebooka stale utrzymywana jest na niskim poziomie, dzięki czemu obudowa komputera nie nagrzewa się. W Asusie UL50 główny otwór wentylacyjny, odprowadzający ciepło z procesora znajduje się z lewej strony obudowy. Od spodu natomiast znajdują się kratki wentylacyjne pamięci RAM oraz dysku twardego. Podczas gdy częściowe zasłonięcie notebooka od spodu nie stanowi żadnego zagrożenia dla komputera, o tyle zablokowanie otworu od procesora może być brzemienne w skutkach, o czym chyba każdy właściciel notebooka powinien wiedzieć.

Na początku akapitu wspomniane zostało, że obudowa notebooka nie nagrzewa się. Dzięki temu trzymając komputer na kolanach nawet przez kilka godzin nie odczuwamy dyskomfortu, a przykładając dłoń do głównego otworu wentylacyjnego, możemy poczuć lekki podmuch ciepłego, a nie gorącego powietrza. Na niską temperaturę obudowy wpływa jeszcze jeden czynnik. Asus w notebooku UL50Vs zastosował swoją autorską technologię IceCool. Polega ona na odpowiednim zamontowaniu dodatkowych wentylatorów w miejscach podparcia nadgarstków, które dodatkowo chłodzą obudowę. Temperatura plastiku nie przekracza tam temperatury ludzkiego ciała. Rozwiązanie to naprawdę działa i nawet przy długotrwałej, ciągłej pracy obudowa komputera jest naprawdę chłodna.

Bateria i czas pracy:

Zgodnie z zapewnieniami producenta notebook Asus UL50Vs, wyposażony w 15,6-calową matrycę, dwurdzeniowy procesor Intel Core 2 Duo oraz dedykowaną kartę graficzną nVidia GeForce G210M pracując jedynie na samej baterii, ma wytrzymać 12 godzin. Jak ten wynik przedstawia się w rzeczywistości? Otóż dokładnie tak samo, jak mówi nam o tym Asus!

Notebooka UL50V można kupić z trzema różnymi wersjami akumulatorów: 4-komorowym (2200 mAh) oraz dwoma 8-komorowymi (4400/5600 mAh). Testowany przez nas model posiadał ten najlepszy wariant, co niejako miało pokrywać się z obiecywanymi dwunastoma godzinami pracy.

W trakcie opisywania wydajności notebooka, wspomniałem o aplikacji Power4 Gear, w którą Asus wyposaża niemalże wszystkie swoje komputery. Dzięki niej możemy ustawić odpowiedni tryb w którym działa nasz laptop, aby zwiększyć wydajność lub pracować dłużej na samej baterii.

W trybie „High Performance” oraz „Entertainment” włączona jest dedykowana karta graficzna GeForce G210M, która zapewnia wysoką wydajność komputera. Natomiast po przełączeniu trybu na „Quiet Office”, bądź też „Battery Saving” nasz notebook wykorzystuje zintegrowany układ Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD. Ustawienie odpowiedniego planu zasilania ma znaczący wpływ na długość pracy baterii oraz wydajność urządzenia.

Testy baterii:
– High Performance – procesor 100%, jasność ekranu 100%
– Entertainment – procesor 70%, jasność ekranu 70%
– Quiet Office – procesor 30%, jasność ekranu 30%
– Battery Saving – procesor 5%, jasność ekranu 5%

We wszystkich możliwych kombinacjach komputer znajdował się w stanie spoczynku, natomiast zakończenie testu następowało w momencie osiągnięcia przez baterię poziomu 5%.

Przeprowadzony został również test baterii, podczas którego, przez cały czas włączony był moduł WiFi, Bluetooth, jasność ekranu ustawiona została na 50%, poziom procesora 50%, tryb oszczędności baterii, oraz uruchomione 4 zakładki w przeglądarce internetowej. Wtedy bateria wytrzymała 9h 15 min, do poziomu 5%. Podczas oglądania filmów HD, w trybie maksymalnej wydajności (100/100), akumulator rozładował się po około 4 godzinach. Pełne naładowanie baterii trwa niecałe 2h 30 min.

Biorąc pod uwagę, że testowany notebook posiadał 15,6-calową matrycę, prezentowane wyniki pracy na baterii są imponujące. Co prawda nie udało nam się przekroczyć magicznej granicy 12h, ale zabrakło naprawdę niewiele.

chapter:Galeria zdjęć]

Galeria zdjęć


Mateusz

Komentarze

  • Dlaczego wewnętrzna część notebooka nie jest wykonana ze szczotkowanego aluminium? Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Nie umieją :) czy nie chcą? Nie znoszę rys w moim laptopie.

  • Zadaniem redakcji jest rzetelne opisanie produktu, a nie ładne (wizualne) zaprezentowanie komputera. Oczywiście mogę zamieścić zdjęcia "studyjne", przekoloryzowane Photoshopem, ale nie o to chodzi.

    Jednakże dziękuję za te z pewnością cenne informacje.

  • zastanawiam się jak redakcji pomóc - wytłumaczyć - jak zrobić normlane zdjęcia. Tych nie da się oglądać! mowa o wszelkich testach.

    Proponuje ustawiać laptopa na dużej białej kartce papieru, w tle również karta papieru. Aparta na statyw i zrobic zdjęcia za pomocą samowyzwalacza.

    opcja druga - zrobić zdjęcie bez lampy na statywie. potem w Gimpie/Photoshopie itp wyciąc lapka tak aby tło było białe.