>

Ile odcinków House of Cards pomieściłbyś w swojej głowie? A jaką maksymalną moc obliczeniową jesteś w stanie osiągnąć? Wiesz?

Firma StorageCraft Polska przysłała właśnie świetną, bardzo intrygującą informację prasową – tego typu perełki zdarzają się rzadko. Dlatego też, z drobnymi modyfikacjami, zamieszczamy treść komunikatu poniżej – a jeśli jesteście zainteresowani narzędziami do backupu danych, zajrzyjcie tutaj.

Jaki dysk ma Twój mózg?

Więcej, niż mógłbyś myśleć

Teorie pamięci sugerują, że pojemność mózgu pozwala na zapis od 100 terabajtów do 2,5 petabajta (blisko 2500 terabajtów) danych. Nawet ta niższa wartość przechowa imponującą ilość informacji – gdybyśmy zapełnili ją serialami, których każdy odcinek trwa 60 minut i zajmuje 1 gigabajt, to obejrzenie wszystkich odcinków zajęłoby nam blisko 20 lat. Pojemność dysków twardych instalowanych dziś w większości komputerów użytkowych nie przekracza zwykle 1 terabajta, jednak mniejszą pojemność komputer nadrabia 100-procentową wiernością zapisu i możliwością backupu.

A co z mocą obliczeniową? Jak szybko pracuje Twój umysł?

Podobnie jak komputer, mózg może wykonywać wiele operacji na sekundę. Jego sprawność jest jednak bardzo podatna na trening, dlatego można mówić raczej o potencjale obliczeniowym mózgu, niż o jego stałej mocy. Do jakich osiągów można ten potencjał wyćwiczyć? W księdze rekordów Guinessa odnotowano m.in. wyczyn Shakuntali Devi, praktykującej pamięciową arytmetykę od 5 roku życia. W 1980 r. poprawne wymnożenie dwóch losowych 13-cyfrowych liczb zajęło jej 28 sekund. Dla porównania moc obliczeniowa komputera jest względnie stała i zależy od podzespołów, których wydajność nie rośnie w miarę treningu (obliczeń), ale też nie spada przy jego braku.

Jeszcze słowo o pamięci…

Mózg zapisuje dane jako zbiór faktów, odczuć i skojarzeń. Bohaterowie filmów lubią sobie zapisywać informacje w formie tatuaży, ale niewielka dostępna przestrzeń i trudności z nadpisywaniem to raczej słabe wsparcie. Dla odmiany komputer może bezstratnie przechowywać nasze dane przez wiele lat w wielu miejscach i pozwala tworzyć backup wszystkich danych. Dlaczego to takie ważne? Mówiąc obrazowo: jeżeli nasz mózg każdy przyswojony fakt obsługuje metodą zero-jedynkową (pamiętam/nie pamiętam), to mając jego backup zawsze wrócisz do momentu, w którym pamiętasz! Warunek jest jeden: aby nie pominąć żadnej informacji backup musi być tworzony w postaci obrazu całego dysku.

… i jej zawodności

Informacje w mózgu łatwo ulegają wypaczeniom i zacierają się tracąc swą pierwotną wartość. Kłopotliwy bywa też sam proces ich odtwarzania, często żmudny i czasochłonny. Istnieją mechanizmy szybkiego i wiernego przypominania jak hipnoza czy zespół hipertymestyczny (niezdolność zapominania), ale nie są one powszechnie dostępne. Komputer zachowane informacje odtwarza zawsze 1:1 ze stanem, w jakim zostały zapisane. Posiadając backup komputer nie tylko „pamięta” wszystko, ale też daje wgląd w to, co zapisał na dany temat w wybranym czasie. Interesuje nas wykasowany projekt lub zaginiony mail z przed roku? Wybieramy plik backupu z tego okresu i przywracamy system do momentu, w którym szukane pliki jeszcze na nim były.

Źródło: StorageCraft Polska

Antoni Żółciak

Komentarze

  • No cóż, komputer jest tworzywem bezmyślowym, nie żyjącym, nie czującym i nie doświadczającym. Przetwarza tylko to, co my czyli nasze mózgi już widziały i wprowadziły do oprogramowania komputera. Ja tam się nie znam ani na komputeryzacji ani na ludzkim mózgu, ale jako istoty żywe cały czas doświadczamy i nasze mózgi muszę w czasie pozbywać się czy to szczegółów czy całych wspomnień. Komputer nie ma tego problemu co nasz mózg. Mianowicie, nie jest żywy. Nie kontroluje procesów myślowych i nie komunikuje się ze światem zewnętrznym w tym samym czasie. Więc jeśli pojemność na dysku takiemu urządzeniu się skoczy nie ma to dla niego żadnego znaczenia. A dla aszego móżgu jest to olbrzymie znaczenie. Wydaje mi się, że gdyby pamięć działała tak jak komputer, nasz mózg... zlasowałby się dosłownie. Z "przejedzenia".

  • zgadzam sie z panem. teraz był temat komputerów kwantowych które są tysiąc lub milion razy szybke od tranzystorowych krzemowych ale nie zawsze podają właściwą wartość. zmierzam do tego. mózg ludzki też niezawsze podaje właściwą wartość. mylimy się.nie można użyć mózgu ludzkiego jako procesora mimo iż moc obliczeniowa byłąby niewyobrażalna (taki zarcik robomózgi fallout) jednakże kontynuuując. (mam udzkodzy mózg w kilku miejscach płat czołowy najbardziej.) właśnie tv i syn płacze) zapomniałem do czego zmierzam. ale.... procesor poziomu core2duo 3.06ghz nie daje rady. w obsłudze windows 7 i innych progamów do 10 zadań mój mózg pracuje szybciej a system nie nadąża. jest też tak iż od wypadku nie zapisuje żadnych informacji. ustalam wszystko po znajomcyh. po datach po wydarzeniach. co kiedy i jak. prosze o kontakt leon317@wp.pl lub 50151725 sms

  • Jeżeli kiedykolwiek śniłeś to powinieneś wiedzieć, że mózg jest w stanie wyrenderować cały świat w czasie rzeczywistym i to tak rzeczywisty, że obudzisz się zlany potem. Robi to bez większego wysiłku w trakcie snu. Ponadto mózg renderuje i oblicza w sekundę niewyobrażalne ilości danych, żeby kontrolować wszystkie mięśnie i organy ciała jednocześnie, a przy tym renderować otoczenie na podstawie danych otrzymanych z plamki oka, do tego cała reszta zmysłów, koordynacja ruchu. Jednocześnie w głowie zachodzi myślenie, skomplikowane procesy myślowe, abstrakcyjne myślenie. Wszystkie komputery świata w tej chwili nie mają mocy obliczeniowej jednego mózgu. Dla osób nie znających tematu - komputer umie wykonać tylko jeden proces na jeden procesor na raz. Tak więc 8 core wykona 8 procesów na raz i przeskakuje na inne zadania. Mózg może wykonać niezliczoną ilość procesów, a ponoć wykorzystujemy tylko kilka procent potencjału naszego mózgu.

  • Fajne i ciekawe. Swoją drogą ciekawe, czy ta babeczka umiałaby w myślach wyrenderować jakiś prosty obiekt ;)

  • Nie wiem ile pamięci ma mózg - wiem natomiast ze ta pamięć ma algorytm kompresji bardzo stratny ;) Ciekawe jest też to ze ta pamięć jeśli chodzi o szczegóły z czasem jest sukcesywnie wymazywana a może powtórnie wielokrotnie kompresowana natomiast to co jest tzw ogólne pozwala nawet po bardzo długim czasie odtworzyć wiele danych i stworzyć na nowo sensowne informacje - żaden komputer na razie nie potrafi tego powtorzyc