Test adapterów Miracast
BUDOWA / WYPOSAŻENIE
Microsoft HD-10
Zaprezentowany jesienią ubiegłego roku gadżet dedykowany jest teoretycznie przede wszystkim smartfonom serii Lumia, na co wskazuje pełna nazwa urządzenia: Microsoft Screen Sharing for Lumia Phones (HD-10). I choć od strony usługi Miracast nie oferuje ani więcej, ani mniej, niż inne adaptery wykorzystujące wspomnianą technologię, to wyposażony został w przydatny dodatek, który do gustu przypadnie właśnie użytkownikom telefonów. Mam tu na myśli płytkę NFC, domyślnie „przyklejoną” z pomocą magnetycznego zamka do górnej części obudowy adaptera.
Krążek NFC jest oczywiście w pełni demontowany – można więc położyć go na przykład na stoliku, i następnie, w chwili gdy nam się zamarzy uaktywnienie trybu bezprzewodowego strumieniowania obrazu, zbliżyć telefon czy tablet kompatybilny z NFC do powierzchni płytki, aby sprzęt automatycznie wczytał niezbędne ustawienia i rozpoczął projekcję.
Adapter wykonany jest w całości z tworzywa sztucznego – dostępny w sprzedaży jest zarówno wariant wykończony w kolorze czarnym, jak i białym. Spasowanie obudowy stoi na wysokim poziomie – dostępne porty (dwa: HDMI i zasilający microUSB) są precyzyjnie wycięte, podobnie jak kanały wentylacyjne w górnej części konstrukcji. Urządzenie świetnie się przy tym prezentuje – producent sięgnął po tworzywo dobrej klasy, a projektanci zaproponowali formę bazującą na planie koła; nieduża wysokość pozwoli ustawić adapter w niemal dowolnym miejscu – także pod telewizorem czy monitorem.
Neutralna stylistyka pasuje do każdego wnętrza, więc Microsoft HD-10 równie dobrze będzie wyglądał w sypialni, co w biurze lub salonie.
W pudełku, poza adapterem i płytką NFC, znajdziecie również ładowarkę z wtyczką microUSB. Kabel HDMI dokupić musicie osobno.
Planet WTV-3000
Propozycja marki Planet to – od strony stylistycznej – całkowite przeciwieństwo urządzeń Microstoftu i Prestigio. Projektanci WTV-3000 nawet nie próbowali ukrywać, że ich głównym celem jest zbudowanie sprzętu możliwie funkcjonalnego – nawet kosztem wyglądu adaptera. W efekcie powstał gadżet przypominający miniaturowy router lub punkt dostępowy – spore gabaryty (85 x 65 x 16 mm) i boki najeżone przeróżnymi portami i włącznikami sprawiają, że zapewne nie będziecie chcieli tego modelu postawić w salonie na widoku – raczej schowacie urządzenie za telewizorem czy monitorem.
Wykonanie adaptera nie budzi jednak zastrzeżeń – obudowa zmontowana została z plastikowych elementów, których spasowanie stoi na akceptowalnym poziomie. Kanały wentylacyjne wyprowadzono na boki urządzenia, a spód konstrukcji wzbogacono o nieduże nóżki, dzięki którym WTV-3000 stoi pewnie i stabilnie, nawet na szklanej powierzchni.
Na specjalną uwagę zasługują dostępne porty – LAN (10/100 Mbps), USB (2.0), HDMI, Audio/Video oraz zasilający (microUSB). Poza obsługą standardu Miracast, adapter oferuje również wsparcie dla trybów ScreenShare i Airfun Mode (pomiędzy ustawieniami skaczemy z pomocą jednego z fizycznych guzików na obudowie) a także funkcję prostego punktu dostępowego, który możecie osadzić wewnątrz używanej przez Was sieci. Pod względem dodatkowych „ficzerów” to zdecydowanie najlepszy sprzęt.
W pudełku, poza adapterem, znajdziecie ładowarkę z wtyczką microUSB. Kabel HDMI dokupić musicie osobno.
Prestigio Multiscreen PMD1
Urządzenie marki Prestigio, pod względem wizualnym zdecydowanie wyróżnia się z tłumu. Po pierwsze, obudowa wykonana została z aluminium, nie plastiku (wadą tego rozwiązania jest szybkie nagrzewanie się adaptera w czasie pracy). Po drugie, sprzęt prezentuje się świetnie – wyglądem przypomina pamięć flash, a odważne, czerwone wykończenie podkreśla unikatowy charakter modelu. Po trzecie w końcu, jest to jedyny adapter w naszym zestawieniu, który można podpiąć bezpośrednio do telewizora czy monitora, bez potrzeby sięgania po kabel pośredniczący.
W wypadku urządzeń Planet i Microsoft, za zasilanie odpowiada dedykowana ładowarka. Tutaj posłuży dowolny port USB, który z adapterem łączymy specjalnym kablem (z rozgałęzieniem, więc nie tracicie żadnego złącza). To sensowne rozwiązanie, niwelujące potrzebę ciągnięcia kabla do listwy zasilającej – chyba, że nie macie portów USB w swoim odbiorniku. Wtedy nie dość, że z zalet konstrukcji PMD1 nie skorzystacie, to jeszcze musicie dokupić zewnętrzną ładowarkę na 5V.
Poza adapterem, w pudełku znajdziecie przedłużkę HDMI (na wypadek, gdybyście nie chcieli podłączać PMD1 prosto do gniazda HDMI) i kabel USB.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Mam tańszej jakości adapter hdmi. Podłączone wszystko zgodnie z instrukcją, obraz z tabletu się pojawia, YouTube też, a jak włączam netfix to jest głos a nie ma obrazu (filmu) jest tylko grafika paska postępu czy przewijania strzałki. Czy coś trzeba jeszcze włączyć czy to za słaby internet czy jak? Ktoś podpowie
Mam tańszej jakości adapter hdmi. Podłączone wszystko zgodnie z instrukcją, obraz z tabletu się pojawia, YouTube też, a jak włączam netfix to jest głos a nie ma obrazu (filmu) jest tylko grafika paska postępu czy przewijania strzałki. Czy coś trzeba jeszcze włączyć czy to za słaby internet czy jak?
Ktory z dongli miracast obsluguje wiecej jak 30hz obraz? wiecej niz 1080p, 4k@60Hz?
HD-10 da radę obsłużyć nc+go oraz pakiet eleven z tvn player? Chodzi mi o relacje na żywo streamingowe. Będę oglądał w jakości HD. Jesteście w stanie to sprawdzić. S7 nie obsługuje mhl i muszę znaleźć jakąś alternatywę aby w hotelach móc obejrzeć coś ciekawego. Jeżdżę często po Polsce jak wiadomo w hotelach nie ma dużego wyboru kanałów i chcę to zmienić.
Hej, zakupiłem tego Microsoft HD-10 i mam mały problem. Szymon pytanie do Was czy natrafiliście na taka sytuacje a mianowicie:
Podłączam HD-10 i wszystko jest ok czyli idzie z tel na TV. Następnie powiedzmy ze wyłączam TV (stan czuwania) i wracam po kilku godzinach chcąc wrzucić obraz z Tel. Na kanale gdzie mam podłączone HD-10 mam czarny obraz tak jakby nic nie było podłączone (brak sygnału). Telefon nie wykrywa urządzenia pomimo tego że nic nie bylo ruszane, czerwona lampka cały czas sie świeci. Robiłem kilka testów i co ciekawe uzależnione jest to od czasu a nie od wykonanej akcji. Chodzi mi o to że nie wpływa na to włączanie i wyłączanie TV (np. 15min) lub oglądanie czegoś an innym wejściu (np. satelita). Wyglada na to jakby mi ten HD-10 po jakimś długim czasie (np po nocy) odcinał sygnał.
Jak u Was z tym? Możecie rano odpalić TV i od razu z kanapy wrzucić obraz?
Dodatkowo zawiodłem się tym krążkiem NFC (chodziaż moze to wina telefonu – Lumia 735 – że nie można odpowiednio konfigurować aby łączył automatycznie jak np. WIFI lub po prostu nie umiem :)). Zakładałem ze przykładam tel do krążka i od razu mam przekazanie sygnału. A u mnie jak przyłożę tel to po prostu przekierowuje mnie w tel do opcji wyboru urządzania do wyświetlenia obrazu. Tyle to ja sobie sam moge kliknąć bezpośrednio w tel
Cześć. Nie mieliśmy takiego problemu, a adaptera używamy w redaKcji cały czas. HD-10 jest u nas stale podpięty pod ładowarkę – przełączamy tylko źródło sygnału na telewizorze i od razu widzimy ekran czuwania adaptera, od razu też możemy parować urządzenie. Możesz w ramach eksperymentu podpiąć adapter pod monitor, zostawić na noc i zobaczyć, czy Twój problem się powtórzy.
Też jestem zainteresowany obsługą NC+GO przez HD-10 lub inne urządzenie. Czy udało się komuś to sprawdzić ?
a ja mam takie pytanko troszke z innej beczki, te wszystkie adaptery dedykowane są urzadzeniom na które bedziemy wysyłać sygnał , czyli mówiąc inaczej odbiorniki miracast , a czy są jakieś nadajniki miracast? mam tu na mysli jakis rodzaj dongle ktory podłączamy do kompa ktory nie ma odpowiedniej karty graficznej ktora umżliwia wysyłanie sygnału miracast?
polecam dongle asusa , kozystam juz od 2 lat i działa fajnie, czasem zrywa połączenie ale ta technologia tak poprostu ma , jeszcze długo to nie bedzie dopracowane ale wygoda jest naprawde odczuwalna , zero kabli 🙂
jak podłączyć laptop dell e7240 z urzadzeniem miracast przy win7?
Mam zainstalowane windows widi mediashare ale to chuba nie to.DZ
Warto pochylić się nad GOCLEVER AERODISPLAY. Cena nie do pobicia, lepsze parametry niż niejeden konkurent. Na allegro za 59 zł!
Czy testowaliście miracast ze skype ? Bardzo ciekawi mnie takie rozwiązanie i czy wogóle będzie działać ?
Nie, nie testowaliśmy. Ale mogę to zrobić w wolnej chwili, korzystając z tego, że jeszcze część adapterów jest w redaKcji. 🙂
skype jest widoczny na zewnetrznym ekranie ale dzwieki obsługuje dalej np. laptop
Ja mam pytanie o gry.
Jak wygląda sprawa lagów?
W grach FPP czy wyścigach opóźnienie pomiędzy akcją gracza a widoczną reakcją gry jest ważne. Ile opóźnienia wprowadza Miracast?
Lagi są widoczne, ale nie one stanowią największy problem (przynajmniej dla mnie) – bardziej irytującym zjawiskiem są okazjonalne przycięcia (obraz zamraża się na sekundę, zanim bufor ponownie się nie napełni) a przede wszystkim artefakty obrazu (np źle wygenerowane partie kadru w dynamicznych scenach czy pikselozowe rozmycie obrazu przy szybkiej zmianie perspektywy w grach FPS).
Patrząc z praktycznego punktu widzenia – grając w Asphalta 8 czy Modern Combat 5 na adapterze MS byłem jeszcze w stanie grać (ale nie mając takiego komfortu, jak na kablu HDMI), przy Bulletstorm była to już raczej zabawa dla samej zabawy. 😉
Gość@ popieram. Jak mam za takie coś dać 300zł to wole te 300zł dołożyć do lepszego telewizora.
Zróbcie testy urządzeń do 100zł (tak jak wyżej), przecież to ma być zamiennik kabla a nie hiper super kompiuter 🙂 angielska wódka 😛
Wszystko fajne jednak więcej jak 100zl za to niedam.
Czy lenovo yoga tablet 2 obsługuje miracast? I czy w każdej następnej recenzji sprzętu możecie pisać czy wspomniany miracast jest obsługiwany?
Według niemieckiej edycji notebookcheck, tablet obsługuje Miracast (http://www….966.0.html). Nie miałem jednak okazji sprawdzić tabletu Yoga 2 pod tym kątem, więc nie mogę zweryfikować tych informacji.
Tak, planujemy wprowadzić testy Miracast do naszych recenzji.
a jak do tego ma się np. NETGEAR PTV3000 PUSH2TV? Redakcja miała możliwość testować to urządzenie?
Nie, nie mieliśmy okazji testować tego modelu. Planujemy z czasem zdobyć kilka innych adapterów (także sprzęt Netgear) i porównać je z powyżej recenzowanymi. Pozdrawiam
Wkruwiające są te wasze oceny, głownie jako wycena różniąca się o kilka dych. „Macie tu coś ekstra za 260 PLN, a tu macie co prawda goowno, ale za to o całe 50 złotych tańsze”. Pytam: Czy wy jesteście poradnikiem dla menelstwa, czy rzeczywiście oddajecie wagę i wartość urządzeń? Większości ludzi to nie fachowcy, oczekujący prostych i rzetelnych ocen, ułatwiających zrozumienie działania i podjęcie decyzji. Nie zaś dysput o rozmiarach zakłóceń w postaci retransmisyjnego pierdzenia w debilobellach na mm sześcienny jako funkcja wysokości n.p.m.
Po pierwsze, „kilka dych” dla wielu osób stanowi ważny argument. Po drugie, co jest nierzetelnego w wyborze adaptera firmy Microsoft, który – jak podkreślam w podsumowaniu – jest najlepszą opcją?