Spis treści
Spis treści
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Klawiatura i touchpad
- Ekran
- Hałas, temperatura i bateria
Obudowa i jakość wykonania:
Asus Eee PC 1201N to jeden z najbardziej pożądanych komputerów dostępnych na polskim rynku. Choć z dostępnością w chwili obecnej jest niezwykle ciężko, gdyż podobno znaczna większość nakładu została już wyprzedana, to i tak nie zmienia faktu, że spora rzesza potencjalnych klientów ustawia się w długich kolejkach przed sklepami w oczekiwaniu na swój upragniony egzemplarz. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Asus Eee PC 1201N jest bowiem nadzwyczajny!
Obudowa tego netbooka jest bardzo stylowa, a sam komputer może poszczycić się smukłą i elegancka sylwetką. Netbook jest mały, lekki i poręczny. Jego wymiary to odpowiednio: 29.6cm x 20.8cm x 27.3cm~ 3.3cm, a waga wynosi niespełna 1,48kg. Bez baterii Asus waży jeszcze mniej. Zaraz po wyjęciu go z pudełka zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Niewielkie wymiary tego urządzenia sprawiły, że jeszcze chętniej przystąpiłem do testów. Pokrywa ekranu wykonana została z czarnego, błyszczącego plastiku wzbogaconego błękitnymi drobinkami, subtelnie połyskującymi podczas codziennej pracy. W centralnej części zamieszczone zostało srebrne logo, które w sposób estetyczny kontrastuje się na czarnym tle. Zarówno zewnętrzna część matrycy jak i reszta komponentów obudowy wykonana została z tego samego materiału. Po krótkiej chwili trzymania komputera w rękach, obudowa netbooka pokryła się całą masą odcisków palców, które bez dodatkowych środków czyszczących ciężko jest usunąć. Podobnie jest z drobinami kurzu. Te łatwo przylegają do naszego komputera i niechętnie z niej znikają. Lakierowana powierzchnia obudowy jest bardzo podatna na zarysowania. Zarówno wnętrze jak sama pokrywa obudowy – zwłaszcza ona.
Krawędzie obudowy Eee PC są lekko zaokrąglone. Asus rozwiązanie to stosuje w każdym netbooku z serii Eee PC, co w praktyce sprawdza się bardzo dobrze. Dzięki temu komputer z zewnątrz wygląda po prostu ładniej. W końcu projektanci podczas tworzenia serii Eee PC inspirowali się naturą, a dokładniej mówiąc wyglądem muszli małży morskich – stąd nazwa Seashell.
Matryca netbooka przytrzymywana jest przez dwa, bardzo solidne zawiasy. Są one mocno przytwierdzone do obudowy, dzięki czemu ekran nie rusza się i nie zamyka, nawet w trakcie przemieszczania się z otwartym komputerem. Niestety kąt odchylenia ekranu jest ograniczony, co czasami utrudnia komfortową pracę.
Podsumowując: wygląd zewnętrzny to niewątpliwie jedna z największych zalet Asusa Eee PC. Komputer jest po prostu ładny, a niewielkie wymiary dodają mu uroku. Netbooka Seashell można zabrać ze sobą w każde miejsce. Dzięki lśniącym krzywiznom i gładkim liniom jego błyszczącej obudowy, najnowszy produkt z rodziny Eee PC bez wątpienia olśni wszystkich, którzy będą obok niego przechodzić.
Porty i złącza:
Asus Seashell posiada wszystkie niezbędne dla przeciętnego użytkownika złącza oraz porty. Po lewej stronie netbooka znajdziemy wejście VGA, gniazdo zasilania (dołączony do komputera zasilacz, wygląda bardziej jak ładowarka telefonu komórkowego), kratkę wentylacyjną, jeden port USB 2.0 oraz złącze HDMI. Po przeciwnej stronie obudowy znajduje się blokada Kensington, złącze RJ-45, dwa porty USB, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe oraz czytnik kart pamięci. Przód komputera jest wolny od portów, jednakże producent zamieścił tam kontrolkę zasilania, pracy dysku, baterii, WiFi oraz przycisku Caps Lock.
Podobnie jak większość netbooków, Asus Eee PC 1201N nie posiada napędu optycznego, dlatego jedną z pierwszych rzeczy jaką należy zrobić po jego zakupie jest dokupienie zewnętrznego napędu CD/DVD lub Blu-Ray. Choć obecnie coraz to popularniejsze stają się przenośne magazyny danych, napęd optyczny może okazać się zbędny. Na szczęście, producent, komputer ten wyposażył w moduł Bluetooth 2.1 + EDR oraz moduł sieci bezprzewodowej WLAN 802.11b/g/n, które w praktyce sprawują się bardzo dobrze.
Spis treści
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Klawiatura i touchpad
- Ekran
- Hałas, temperatura i bateria
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
A ja mam pytanie..wszędzie podane jest że ten model posiada bluetootha? To dlaczego mój menadżer urządzeń go nie posiada? Oprogramowanie jest i niby wszystko jak być powinno..a komunikacji między urządzeniami korzystającymi z tego nie ma..telefon nie widzi komputera i odwrotnie..
[…] to faktu, że Eee PC 1201N to wciąż interesujący netbook. Pełną jego recenzję znajdziecie pod tym adresem. Przypomnę tylko, że sprzęt jest napędzany przez dwurdzeniowy procesor Intel Atom 330 o […]
[…] z najbardziej oczekiwanym netbookiem ubiegłego roku. Recenzję Asusa 1201N możecie przeczytać tutaj, a oprócz tego polecamy test porównawczy z modelem […]
[…] netbookami, firma Asus próbuje zatrzeć nieprzyjemne wrażenie pozostawione po modelu 1201N, wprowadzając tym samym na rynek jego następcę, wychwalając go ponad niebiosa, że jest […]
[…] Asus Eee PC 1201N – test MobiManiaKa […]
[…] Asus Eee PC 1201N – test MobiManiaKa […]
mam pytanie w asusiku 1201N ,,,, czy u was też sterowniki do hdd i usb chodzą na domyślnych windowsowych? Troche to dziwne. Odkryłem też że kopmpik na moment się czasem zamyśla szczególnie w grach co objawaia sie mikro wstrzymaniem lub podwójnym zagraniem czasem jakiegos dzwieku. Czy ktos to zauważyl u siebie, A i jeszcze jedno w biosie hdd wykrywany jest jako udma 5 a wsystemie jako udma 6 co to oznacza. Sprawdzalem netboka na win7 i na xp jest ten sam, efekt haczenia i udma 6 może ktos ma jakies pelne stery do chipsetu, a moze trzeba cos … pomocy pliz
[…] Asus Eee PC 1201N – test MobiManiaKa […]
Fragment, w którym podana została cena odwołująca się do Ceneo i Skąpca generowana jest automatycznie, i na to autor tekstu nie ma wpływu co się tam ukaże. W tym przypadku błędnie wyświetlana jest cena Asusa 1201NL, zamiast wersji 1201N z IONem, ale to nie jest nasza wina, lecz Ceneo.
1299 NA CENEO TO KOSZTUJE WERSJA OKROJONA NL
N-KA KOSZTUJE 1600-1700
AUTORZY RECENZJI POWINNI ZWRACAĆ NA TAKIE RZECZY UWAGE PISZĄC TEKST
Witam,
niedawno zakupiłem tego eee PC. Pierwsze wrażenie netbook zrobił niesamowite. Przyjemny, szybki, wygodny. Zainstalowałem na nim własnego Windowsa 7, wersję 86. Uaktualniłem wszystkie sterowniki. Wgrałem Hotkey Utility i Eee Super Hybrid Engine. Odchudziłem lekko system wyłączając kilka zbędnych bajerów. I niestety napotkałem kilka problemów.
Mianowicie, po zainstalowaniu najnowsej wersji flasha, 10.1 youtube, wraz z filmami HD wciąż nie działa płynnie. Sprawdziłem to na 3 przęglądarkach i na każdej jest ten sam problem.
Kolejną kwestią jest zastanawiający wynik Indeksu wydajności systemu Windows. Otrzymałem tylko 2.8 punktów. I tak kolejno.
-Procesor 2,8.
-Pamięć 4,6.
-Grafika 4,3.
-Grafika w grach 5,3.
-Podstawowy dysk twardy 5,7.
Zdziwiło mnie to niezmiernie, gdyż gdzieś zagubiło mi się 0,5 oczek w skali procesora. Nie mam pojęcia gdzie mogły się schować. Test powtarzałem na podpiętym zasilaniu i ustawionym planie na maksymalną wydajność. Dalej to samo.
Kolejną kwestią jest karta WiFi. Oczywiście sterowniki zainstalowane. Do 2 sieci podłączyłem się bezproblemowo, jednak do mojej prywatnej sieci domowej już mi się tego zrobić nie udało. Komputer wykrywa nadajnik, przyłącza się, lecz po dłuższej chwili oczekiwania, dostaję komunikat o niemożności podłączenia do sieci. Niestety nie dał mi nawet szansy wpisania klucza WEP. Próbowałem zdefiniwać ręcznie nową sięć. To samo.
Czy ktoś z Was spotkał się z podobnymi problemami? Jakieś rady na owe bolączki?
pozdrawiam\
lekko zaniepokojony
Wajar
Naprawdę dobry test, rzetelny. Co można dodać po kilku dniach użytkowania tego 1201N…jak chcemy działać z programamai to 3GB RAMu zamiast 2GB…ale to i tak przez ten procesorek zamonbtowany wiele nie pomoże…tak optimum to matowa matryca, 3GB RAMu DDR3 i duużo lepszy procesor …no i przynajmniej 5godz.działania…
[…] Asus Eee PC 1201N – test MobiManiaKaNetbooka Eee PC 1201N firma Asus wprowad… […]
No to niestety chyba cię recovery czeka.
Tak BTW to co zrobiłeś, że ci te wszystkie sterowniki wcieło? Usunąłeś je fizycznie z dysku? Usunięcie urządzeń w managerze powinno skutkować szukaniem sterowników i system powinien je sobie znaleźć na dysku. Patrząc na objawy to ja niestety zaczynam podejrzewać pad sprzętu.
W biosie USB i reszta włączone?
starałem sie tak zrobić, ale nie chciał sie uruchomić i w trybie awaryjnym musiałem cofnąć przywracanie.
Przywracanie systemu wyłączyłeś? Jak nie to: System/Zaawansowane Właściwości Systemu/Ochrona systemu/Przywracanie systemu i wybierz moment gdy jeszcze działało. Przywrócenie do pierwotnej wersji to lekka przesada.
też o tym pomyślałem, niestety bluetooth też nie działa… :/
Jedyne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy to przywrócenie systemu do „pierwotnej” wersji. Wiąże się to z całkowitą utratą prywatnych danych z dysku lokalnego „C” i najprawdopodobniej „D”.
Jeśli masz dostęp do drugiego komputera, to możesz przesłać przez Bluetooth wszystkie niezbędne sterowniki (jeśli ten działa).
MAM PROBLEM – dzisiaj w pewnym momencie przestały mi działać sterowniki kart siecowiej i dźwiękowej oraz usb (wszystkich). Jak mogę wgrać nowe sterowniki, jeśli nie mogę użyć internetu lub pendrive?
Problemem niewątpliwie jest system operacyjny Windows 7.
Z zaciekawieniem przeczytałem tę recenzję, ponieważ mam starutkiego mini-laptopa Dell L400 (konstrukcja z 2001 roku!) z procesorem Pentium Mobile 500/700 MHz oraz 256 MB RAM, którego chciałem zamienić na coś nowszego.
Laptopek ma zainstalowane Win2K i pracuje z zegarem 500 MHz, ponieważ przy 700 MHz i dużym obciążeniu temperatura procka podnosiła się nawet do 97 C i lapek mi się wyłączał.
Przez ciekawość przeprowadziłem podobny test jak w artykule, tzn. otworzyłem Firefoxa z 14 zakładkami (włączony Adblock+) , edytor Writer z pakietu Open Office, Total Commander z kilkoma zakładkami, oraz Windows Media Player z muzyką w tle.
Oprócz tego w tle chodziło jeszcze kilka innych pomocniczych aplikacji, takich jak MailWasher, NetMeter, GG itp.
Jakkolwiek obciążenie procesora cały czas wynosiło 100%, to jednak okazało się, że chociaż na przełączenie zakładek w przeglądarce musiałem czasem czekać przez chwilę, to jednak odtwarzanie muzyki nie zostało przerwane ani na moment.
Przypominam: lapek z przed 9 lat, procesor 500 MHz i tylko 256 MB RAM!
krakus – patrz mój wcześniejszy wpis, simhd działa w zasadzie tylko dla DVD (o czym autor artykułu i Asus w materiałach promocyjnych nie raczą wspomnieć).
Mateusz Mila – czy ty korzystałeś wcześniej z jakiegokolwiek komputera z Atomem? FF z aktualnie 20 zakładkami działa, Word 2010 uruchomiony, muzyczka gra – nie przycina się. Oczywiście nie jest to procesor który może się równać z C2D i lepszymi, ale nie przesadzajmy. Ba pisząc to, puściłem sobie film w VLC i też przycięć nie widzę, obciążenie procesora to jakieś 20-30%.
Niestety jest pare większych problemów – których źródłem prawdopodobnie jest win7. Czasami notebook nie chce przejść w tryb uśpienia i trzeba go przyciskiem wyłączyć bo wisi. Problem też stwarza usypianie i wybudzanie się w różnych sieciach. Komputer uśpiony gdy był podłączony do lanu w 90% po obudzeniu nie widzi sieci wifi, wyłączanie i włączanie karty nie pomaga. Skutkuje dopiero restart systemu.
Obudowa straszliwie „łapie” odciski palców i jest średnio odporna na zarysowania, 3 kilowy kotek odbijający się do skoku na szafę zostawia śliczne ryski na zamkniętej klapie ;).
Skoro uważasz, że „średnio znam się na rzeczy”, śmiem twierdzić, iż masz netbooka Eee PC 1201N i jesteś zadowolony z wydajności pracy procesora, a Twój komputer pracuje szybko, stabilnie i bez żadnych zastrzeżeń.
Ja miałem „przyjemność” korzystać z tego komputera przez prawie miesiąc i z każdym kolejnym dniem moja frustracja rosła, gdy miałem na nim cokolwiek zrobić. Dla mnie wydajność jest skandalicznie niska i przy tej opinii pozostanę.
[…] Asus Eee PC 1201N – test MobiManiaKaNetbooka Eee PC 1201N firma Asus wprowad […]
Przykro mi to stwierdzać, ale autor tego „testu” średnio zna się na rzeczy, pisząc iż Atom 330 ma „skandalicznie niską wydajność”. Kiedy jest on ZDECYDOWANIE najszybszym procesorem stosowanym w netbookach…
[…] Asus Eee PC 1201N – test MobiManiaKaNetbooka Eee PC 1201N firma Asus wprowad […]
uruchomiłem program. wyświetla się tylko element na górnym pasku, że simhd is off now i nic nie da się zrobić.
ArcSoft SimHD to jedynie wtyczka do programu multimedialnego ArcSoft TotalMedia Theatre. Uruchom program, zadziała i wtyczka…
nie rozumiem. od dzisiaj posiadam asusa 1201n i próbuję uruchomić arcsoft simhd…. jak to działa?
Posiadam ten netbook od okolo miesiaca i pragne podzielic sie swoimi spostrzezeniami
W tej kategorii dominuje nad innymi netbookami pod wzgledem wydajnosci i mocy. Posiada jednak kilka istotnych wad ktore trzeba wrecz wziasc pod uwage przed zakupem:
W sklepach internetowych znajdziemy informacje iz netbook wytrzymuje do 5h na baterii – jest to prawde mówiąc kłamstwo bowiem nawet w trybie najniższego poboru energii, tuż po odłączeniu od zasilania pozostaly czas nie przekracza 4h 30min. Ponadto dotyczy to tylko trybu energooszczednego w ktorym moc netbooka wyraznie spada – w trybie normalnej pracy czas na baterii nie przekracza 3 godzin co jak na komputer tej klasy jest kiepskim wynikiem…
Dalej – ekran. Tu mam spore zastrzezenia – ekran glare nie pozwala w 100% cieszyc sie jakoscia obrazu, podobnie jak w innych urzadzeniach z takim wyswietlaczem. Dodatkowo oczy szybko sie męczą i po 1.5h pracy oczy zaczynają wręcz łzawieć 😐
Chce rowniez przestrzec przed nadmiernym entuzjazmem – wszedzie widzimy opinie mowiace o niespotykanej dotad wydajnosci w tej kategorii, ale niestety tylko w tej. Komputer nie nadaje sie jako zamiennik dla notebooka a co dopiero pc, jest jedynie pomocnikiem i nalezy to wziasc pod uwage w przypadku gdy nie wiemy czy kupic ten model czy laptopa
[…] Asus Eee PC 1201N – test MobiManiaKaNetbooka Eee PC 1201N firma Asus wprowad […]
Tak się zastanawiam czy autor przetestował otwarzanie filmów z użyciem SimHD. Bo wygląda, że tylko przepisał/przetłumaczył marketingowy bełkot.
„wtyczka do ArcSoft TotalMedia Theater poprawia jakość obrazu i obsługuje wiele formatów plików”
Te wiele formatów to takie spełniające poniższe wymagania:
1. File type: .mpg or .mpeg
2. File format: MPEG 2
3. Maximal video resolution: 720 x 576 (DVD Resolution)
4. Video width and height: should be multiples of 16
Czyli z punktu widzenia normalnego użytkownika działa to tylko dla filmów z DVD (o ile kupimy sobie zewnętrzny czytnik albo zrobimy obraz płytki).
powiem tak … takich głupot dawno nie czytałem … ten komputer pod Linuksem, a konkretnie pod Ubuntu potrafi tak pracować, że szczęka opada … jeśli windows 7 ma tak niską responsywność (przerwy w działaniu, wolna praca) to już inna bajka … 330 potrafi pokoac skrzydła … musi mieć tylko wydajny OS ;l)
przykładowo ja na s10 z atomem 270 1 rdzeń 1.6 GHZ i na GMA 950 !!!! nie mam takich problemów 😉 … (to poniżej już było jakiś czas temu teraz osiągam jeszcze wyższa wydajność i responsywność) !!!!
problem z wydajnoscia procka moze byc zwiazany wlasnie z 7. mialem ja na acerze 5720 z 4gb ramu plus radek 2300hd w wersji x64 i tez nie wiadomo czemu, procesor dziwnie mocno obciazony byl..
Bardzo fajnie zrobiony test – gratuluję! Zastanawiałem się na kupnem tego netbooka wcześniej, ale właśnie ze względu na Atoma z tego zrezygnowałem (aktualnie używam 1000HE i niestety nie jest dobrze). Czy planujecie może przeprowadzenie testu UL20a – wydaje mi się, że może być to dość ciekawa alternatywa dla 1201n (w szczególności z procesorem SU7300).
1201n daje też radę z 1080p na You Tube tylko drogi autorze recenzji należy zainstalować Flash 10.1 który to wspiera sprzętową obsługę Full HD na YT. Generalnie mam od 2 tygodni i jestem BARDZO zadowolony !!