>

Asus Eee PC 1201N – test MobiManiaKa

Obudowa i jakość wykonania:

Asus Eee PC 1201N to jeden z najbardziej pożądanych komputerów dostępnych na polskim rynku. Choć z dostępnością w chwili obecnej jest niezwykle ciężko, gdyż podobno znaczna większość nakładu została już wyprzedana, to i tak nie zmienia faktu, że spora rzesza potencjalnych klientów ustawia się w długich kolejkach przed sklepami w oczekiwaniu na swój upragniony egzemplarz. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Asus Eee PC 1201N jest bowiem nadzwyczajny!

Obudowa tego netbooka jest bardzo stylowa, a sam komputer może poszczycić się smukłą i elegancka sylwetką. Netbook jest mały, lekki i poręczny. Jego wymiary to odpowiednio: 29.6cm x 20.8cm x 27.3cm~ 3.3cm, a waga wynosi niespełna 1,48kg. Bez baterii Asus waży jeszcze mniej. Zaraz po wyjęciu go z pudełka zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Niewielkie wymiary tego urządzenia sprawiły, że jeszcze chętniej przystąpiłem do testów. Pokrywa ekranu wykonana została z czarnego, błyszczącego plastiku wzbogaconego błękitnymi drobinkami, subtelnie połyskującymi podczas codziennej pracy. W centralnej części zamieszczone zostało srebrne logo, które w sposób estetyczny kontrastuje się na czarnym tle. Zarówno zewnętrzna część matrycy jak i reszta komponentów obudowy wykonana została z tego samego materiału. Po krótkiej chwili trzymania komputera w rękach, obudowa netbooka pokryła się całą masą odcisków palców, które bez dodatkowych środków czyszczących ciężko jest usunąć. Podobnie jest z drobinami kurzu. Te łatwo przylegają do naszego komputera i niechętnie z niej znikają. Lakierowana powierzchnia obudowy jest bardzo podatna na zarysowania. Zarówno wnętrze jak sama pokrywa obudowy – zwłaszcza ona.

Krawędzie obudowy Eee PC są lekko zaokrąglone. Asus rozwiązanie to stosuje w każdym netbooku z serii Eee PC, co w praktyce sprawdza się bardzo dobrze. Dzięki temu komputer z zewnątrz wygląda po prostu ładniej. W końcu projektanci podczas tworzenia serii Eee PC inspirowali się naturą, a dokładniej mówiąc wyglądem muszli małży morskich – stąd nazwa Seashell.

Matryca netbooka przytrzymywana jest przez dwa, bardzo solidne zawiasy. Są one mocno przytwierdzone do obudowy, dzięki czemu ekran nie rusza się i nie zamyka, nawet w trakcie przemieszczania się z otwartym komputerem. Niestety kąt odchylenia ekranu jest ograniczony, co czasami utrudnia komfortową pracę.

Podsumowując: wygląd zewnętrzny to niewątpliwie jedna z największych zalet Asusa Eee PC. Komputer jest po prostu ładny, a niewielkie wymiary dodają mu uroku. Netbooka Seashell można zabrać ze sobą w każde miejsce. Dzięki lśniącym krzywiznom i gładkim liniom jego błyszczącej obudowy, najnowszy produkt z rodziny Eee PC bez wątpienia olśni wszystkich, którzy będą obok niego przechodzić.

Porty i złącza:

Asus Seashell posiada wszystkie niezbędne dla przeciętnego użytkownika złącza oraz porty. Po lewej stronie netbooka znajdziemy wejście VGA, gniazdo zasilania (dołączony do komputera zasilacz, wygląda bardziej jak ładowarka telefonu komórkowego), kratkę wentylacyjną, jeden port USB 2.0 oraz złącze HDMI. Po przeciwnej stronie obudowy znajduje się blokada Kensington, złącze RJ-45, dwa porty USB, wyjście słuchawkowe, wejście mikrofonowe oraz czytnik kart pamięci. Przód komputera jest wolny od portów, jednakże producent zamieścił tam kontrolkę zasilania, pracy dysku, baterii, WiFi oraz przycisku Caps Lock.

Podobnie jak większość netbooków, Asus Eee PC 1201N nie posiada napędu optycznego, dlatego jedną z pierwszych rzeczy jaką należy zrobić po jego zakupie jest dokupienie zewnętrznego napędu CD/DVD lub Blu-Ray. Choć obecnie coraz to popularniejsze stają się przenośne magazyny danych, napęd optyczny może okazać się zbędny. Na szczęście, producent, komputer ten wyposażył w moduł Bluetooth 2.1 + EDR oraz moduł sieci bezprzewodowej WLAN 802.11b/g/n, które w praktyce sprawują się bardzo dobrze.

Mateusz

Komentarze

  • A ja mam pytanie..wszędzie podane jest że ten model posiada bluetootha? To dlaczego mój menadżer urządzeń go nie posiada? Oprogramowanie jest i niby wszystko jak być powinno..a komunikacji między urządzeniami korzystającymi z tego nie ma..telefon nie widzi komputera i odwrotnie..

  • mam pytanie w asusiku 1201N ,,,, czy u was też sterowniki do hdd i usb chodzą na domyślnych windowsowych? Troche to dziwne. Odkryłem też że kopmpik na moment się czasem zamyśla szczególnie w grach co objawaia sie mikro wstrzymaniem lub podwójnym zagraniem czasem jakiegos dzwieku. Czy ktos to zauważyl u siebie, A i jeszcze jedno w biosie hdd wykrywany jest jako udma 5 a wsystemie jako udma 6 co to oznacza. Sprawdzalem netboka na win7 i na xp jest ten sam, efekt haczenia i udma 6 może ktos ma jakies pelne stery do chipsetu, a moze trzeba cos ... pomocy pliz

  • Fragment, w którym podana została cena odwołująca się do Ceneo i Skąpca generowana jest automatycznie, i na to autor tekstu nie ma wpływu co się tam ukaże. W tym przypadku błędnie wyświetlana jest cena Asusa 1201NL, zamiast wersji 1201N z IONem, ale to nie jest nasza wina, lecz Ceneo.

  • 1299 NA CENEO TO KOSZTUJE WERSJA OKROJONA NL
    N-KA KOSZTUJE 1600-1700
    AUTORZY RECENZJI POWINNI ZWRACAĆ NA TAKIE RZECZY UWAGE PISZĄC TEKST

  • Witam,
    niedawno zakupiłem tego eee PC. Pierwsze wrażenie netbook zrobił niesamowite. Przyjemny, szybki, wygodny. Zainstalowałem na nim własnego Windowsa 7, wersję 86. Uaktualniłem wszystkie sterowniki. Wgrałem Hotkey Utility i Eee Super Hybrid Engine. Odchudziłem lekko system wyłączając kilka zbędnych bajerów. I niestety napotkałem kilka problemów.
    Mianowicie, po zainstalowaniu najnowsej wersji flasha, 10.1 youtube, wraz z filmami HD wciąż nie działa płynnie. Sprawdziłem to na 3 przęglądarkach i na każdej jest ten sam problem.
    Kolejną kwestią jest zastanawiający wynik Indeksu wydajności systemu Windows. Otrzymałem tylko 2.8 punktów. I tak kolejno.
    -Procesor 2,8.
    -Pamięć 4,6.
    -Grafika 4,3.
    -Grafika w grach 5,3.
    -Podstawowy dysk twardy 5,7.
    Zdziwiło mnie to niezmiernie, gdyż gdzieś zagubiło mi się 0,5 oczek w skali procesora. Nie mam pojęcia gdzie mogły się schować. Test powtarzałem na podpiętym zasilaniu i ustawionym planie na maksymalną wydajność. Dalej to samo.
    Kolejną kwestią jest karta WiFi. Oczywiście sterowniki zainstalowane. Do 2 sieci podłączyłem się bezproblemowo, jednak do mojej prywatnej sieci domowej już mi się tego zrobić nie udało. Komputer wykrywa nadajnik, przyłącza się, lecz po dłuższej chwili oczekiwania, dostaję komunikat o niemożności podłączenia do sieci. Niestety nie dał mi nawet szansy wpisania klucza WEP. Próbowałem zdefiniwać ręcznie nową sięć. To samo.
    Czy ktoś z Was spotkał się z podobnymi problemami? Jakieś rady na owe bolączki?
    pozdrawiam\
    lekko zaniepokojony
    Wajar

  • Naprawdę dobry test, rzetelny. Co można dodać po kilku dniach użytkowania tego 1201N...jak chcemy działać z programamai to 3GB RAMu zamiast 2GB...ale to i tak przez ten procesorek zamonbtowany wiele nie pomoże...tak optimum to matowa matryca, 3GB RAMu DDR3 i duużo lepszy procesor ...no i przynajmniej 5godz.działania...

  • No to niestety chyba cię recovery czeka.
    Tak BTW to co zrobiłeś, że ci te wszystkie sterowniki wcieło? Usunąłeś je fizycznie z dysku? Usunięcie urządzeń w managerze powinno skutkować szukaniem sterowników i system powinien je sobie znaleźć na dysku. Patrząc na objawy to ja niestety zaczynam podejrzewać pad sprzętu.
    W biosie USB i reszta włączone?

  • starałem sie tak zrobić, ale nie chciał sie uruchomić i w trybie awaryjnym musiałem cofnąć przywracanie.

  • Przywracanie systemu wyłączyłeś? Jak nie to: System/Zaawansowane Właściwości Systemu/Ochrona systemu/Przywracanie systemu i wybierz moment gdy jeszcze działało. Przywrócenie do pierwotnej wersji to lekka przesada.