Technologia idzie naprzód, a Internet na stałe wpisał się w naszą codzienną egzystencję. Jaki jednak modem / router wybrać? A może już nie warto? Jeżeli masz jakieś pytania, ten poradnik jest dla Ciebie!
Spis treści
Określ swoje potrzeby
Zacznijmy od tego, że wybór urządzenia umożliwiającego nam dostęp do Internetu ma kluczowe znaczenie dla codziennego komfortu naszej pracy czy też zabawy. W pierwszej kolejności musimy zadać sobie pytanie: czego oczekujemy?
Poniżej przedstawiamy trzy warianty spośród których to, każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Pierwsza grupa dotyczy osób, które na co dzień korzystają z jednego urządzenia (np. laptopa), a do tego w bardzo znikomym stopniu i bez większego znaczenia, jeżeli chodzi o prędkość. Jeżeli dotyczy to właśnie Ciebie, to może warto odpuścić sobie dodatkowe komplikacje, a zacząć polegać na połączeniu komputera do sieci przez smartfona – czyli z wykorzystaniem tzw. tetheringu?
Druga ewentualność dotyczy tych, którzy (podobnie jak wyżej) korzystają z jednego urządzenia (ale regularnie) i przesyłają znacznie więcej danych w sieci, przy czym prędkość wymiany informacji ma znaczenie. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem będzie zewnętrzny modem USB w technologii 3G/4G. O tym, jaki wybrać modem zewnętrzny 3G pisał dla Was niedawno Marcin.
Trzecia możliwość dotyczy sytuacji, gdy w danym gospodarstwie domowym znajduje się wiele sprzętów, które z założenia mają być podłączone do sieci „na stałe”, a do tego, domownicy nie lubią czekać na efekt w nieskończoność. Jeżeli tak to wygląda, wybór jest tylko jeden – router.
Co ważne, do wszystkich trzech wariantów można przypisać jedną zasadę – skoro dane rozwiązanie jest wystarczające, to po co przepłacać? Ta maksyma stanowi kanwę dzisiejszego poradnika. Ma być tanio i dobrze.
A może jednak bez niczego? | tethering
Tethering to (jak wspomniałem na wstępie) metoda podłączenia komputera do Internetu poprzez telefon komórkowy. W dobie dzisiejszych smartfonów, które mają funkcję hotspotu nie stanowi to żadnego większego problemu. Dla osób nie spędzających większości dnia w sieci jest to bardzo dobre i korzystne rozwiązanie.
Ma ono jednak i swoje wady. Modemy zewnętrzne mają, co do zasady, mocniejsze anteny, co wprost przekłada się na lepszy zasięg. Ponadto, mamy możliwość podłączenia do nich dodatkowych, zewnętrznych anten, które to wpływają na poprawę funkcjonowania sieci.
Innym oczywistym minusem jest chociażby to, że w przypadku korzystania z tetheringu poza domem bateria w naszym smartfonie zdecydowanie szybciej ulega rozładowaniu. Do wad można by zaliczyć problemy, które sprawił swoim użytkownikom Apple, blokując tethering w iOS 7.1 ale to już chyba problem, który dotyczy mniejszości użytkowników.
Wobec tego, jeżeli korzystasz z Internetu sporadycznie, a Twój plan taryfowy dopuszcza zużycie pakietu danych w ramach comiesięcznych rachunków i nie przeszkadzają Ci powyższe minusy – to rozwiązanie jest dla Ciebie.
Na jedno urządzenie | modem
Wybierając modem, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii:
- rodzaj złącza– modemy do odbioru Internetu mobilnego oferowane są na złączach USB, jak również i innych (dużo mniej powszechnych), jak chociażby Express Card. Stąd musimy wybrać właściwe złącze, które będzie współpracować z naszym urządzeniem. W 99% będzie to jednak USB;
- koszt modemu– router Wi-Fi LTE będzie znacznie droższy od (przypuśćmy) modemu USB 7,2 Mbit/s. Jeśli nie dopłacimy bezpośrednio w cenie urządzenia, z pewnością dopłacimy do abonamentu usługi, z którą to modem zostanie zakupiony;
- prędkość usługi – jeśli decydujemy się na zakup usługi HSPA (do 42 Mbit/s), modem LTE na niewiele się nam przyda.
Czym warto się zainteresować? Jeszcze raz podkreślę, wszystko zależy od naszych preferencji, a w tym wypadku głównie preferowanej prędkości wymiany danych. Jeżeli wymagamy maksymalnej prędkości modem obsługujący technologię 4G/LTE będzie koniecznością. Jeżeli nie chcecie się wiązać z operatorem na stałe, może warto pomyśleć i internecie mobilnym na kartę.
W takim wypadku ze swojej strony proponuję chociażby modem Huawei E3372 (z którego sam korzystam – w połączeniu z routerem D-Link DWR 116). Jest to aktualnie dość często spotykany w Polsce modem mobilny, który posiada wyjście dla dwóch anten zewnętrznych oraz slot na kartę microSD. Zarówno ten model, jak i Huawei E3272 klienci mają szansę nabyć w atrakcyjnej cenie.
Inną kwestią o której warto pamiętać jest to, że w wielu przypadkach konieczny może być zakup zewnętrznych anten, które wzmocnią sygnał, szczególnie na terenach znacznie oddalonych od stacji bazowych. Technologia ta (LTE) jest niestety wrażliwa na jakość i siłę sygnału. Dlatego też warto zaopatrzyć się w modem LTE, który byłby wyposażony w co najmniej dwa gniazda antenowe. Niektórzy producenci, aby ułatwić wybór klientom, oferują dwie zintegrowane ze sobą anteny. W każdym razie na pewno warto sprawdzić mapę zasięgu LTE danego operatora w swoim rejonie.
Jeżeli jednak prędkość nie ma dla nas większego znaczenia na upartego wystarczyłby modem 3G, jednak bazując na swoich wcześniejszych doświadczeniach nie zalecam takiego rozwiązania biorąc pod uwagę dzisiejsze czasy, a bardziej skłaniałbym się ku inwestycji w 4G.
- Warto wiedzieć: Aero2 wprowadziło nowe pakiety danych
Warto najpierw jednak zastanowić się czy operator zapewni tak wysoką prędkość i czy nie będzie kłopotu z zasięgiem na obszarze, na którym najczęściej przebywamy. Jeśli tak się stanie, lepiej poszukać urządzenia dysponującego tylko modułem 3G, jak np. Huawei E173.
Jeśli jednak uzyskanie prędkości 4G nie będzie stanowiło problemu, a dodatkowa prędkość nam się przyda, wtedy warto rozważyć kupno nowszego standardu.
Na wiele urządzeń | router: z modemem czy bez?
Wybór routera należy zacząć od ustalenia z jakiego usługodawcy korzystamy, lub w jaki sposób uzyskujemy dostęp do Internetu:
- w momencie, gdy korzystamy z Orange lub Netii i jest to połączenie kablowe, będziemy potrzebować routera z modemem ADSL– gniazdko typu RJ-11. Gniazdko w routerze do którego podłącza się przewód internetowy określa się jako interfejs WAN.
- jeśli Internet z kolei dociera do nas kablem z sieci osiedlowej, telewizji kablowej itp., konieczny będzie router xDSL. W takich routerach interfejsem WAN jest gniazdko RJ-45 (gniazdko sieci LAN).
- W przypadku dostępu do Internetu od operatora sieci komórkowej, np. Plus, Play, T-Mobile, Orange itp, będziemy potrzebować routera z obsługą 3G lub 4G. Jeśli od operatora otrzymamy modem w postaci urządzenia USB, powinniśmy wybrać router z portem USB do jego podłączenia. W tym przypadku rolę interfejsu WAN pełni złącze USB.
Możemy także zdecydować się na samą kartę SIM – w tej sytuacji należy wybrać router z gniazdem SIM. Takie routery mają zintegrowany modem 3G lub 4G.
Jeżeli chodzi o przykłady to z tzw. „niższej półki” warto zerknąć na routery: Huawei EchoLife HG553 ADSL 3G czy chociażby TP-LINK TL-WR741ND.
Co do urządzeń z tzw. średniej półki można popatrzeć w kierunku: TP-LINK TD-W8970, czy wspomnianego wyżej D-Link DWR 116.
Jeżeli natomiast chodzi o routery xDSL, warto (w zależności od wymagań) przyjrzeć się: Netgear N300 (WNR614) czy TP-Link TL-WR741ND.
W przypadku większych wymagań polecam z kolei Asusa RT-AC68U. Jednak, w tym wypadku, należy liczyć się z wydatkiem powyżej 600 zł.
Garść informacji w przypadku wymiany routera
Niedawno pisałem dla Was co musisz wiedzieć o Wi-Fi zanim kupisz router lub laptopa. W zasadzie każdy z dzisiejszych routerów powinien posiadać podstawowe możliwości, a więc:
- 4 porty LAN(RJ-45) do podłączenia urządzeń za pomocą kabla
- sieć bezprzewodowąw standardzie b/g/n
- zabezpieczenie sieci WiFiw postaci WPA2-PSK
- funkcje takie jak: QoS, przekierowanie portów, DHCP
Porty do podłączenia kabla przydają się w wypadku gdy z Internetem chcemy połączyć komputer stacjonarny, telewizor lub np. drukarkę z portem Ethernet.
Standardy sieci bezprzewodowej rozwijają się od lat. Dziś zdecydowana większość urządzeń posiada już karty bezprzewodowe obsługujące standard N, który charakteryzuje się większą prędkością wymiany danych, większym zasięgiem czym lepszym przenikaniem sygnału przez ściany i inne elementy.
Jeżeli chodzi natomiast o kwestię ceny należy pamiętać, że routery to z automatu urządzenia droższe, niż standardowe modemy bez routera.
Dodatkowo należy również pamiętać, że tańsze routery oferują podstawowe szybkości w jednym pasie, 150 lub 300 Mbps. Droższe urządzenia oferują wyższe szybkości i działają w dwóch pasmach, np.: 300 + 450Mbps i więcej, a także korzystają z najnowszych i najszybszych standardów WiFi jak np. ac. Jakiś czas temu wybieraliśmy dla Was najlepszy router do domu.
Routery mogą być również wyposażone w dodatkowe złącza eSATA lub USB 3.0, umożliwiające podpięcie dysku lub drukarki, i udostępnianie jego zasobów w sieci.
W routerach (podobnie jak w przypadku opisanych wyżej modemów) o zasięgu i stabilności sygnału decyduje jakość, oraz ilość anten zewnętrznych oraz wewnętrznych. Ilość anten zewnętrznych widoczna jest na zdjęciach produktu, natomiast wewnętrzne (najczęściej) w opisie lub dodatkowych informacjach. Router może bowiem posiadać nie tylko anteny wewnętrzne ale również zewnętrzne i wewnętrzne.
Warto rozważyć takie rozwiązanie w przypadku obawy o stabilną i zadowalającą pracę urządzenia.
Teraz pozostaje tylko wybrać się do sklepu… 😉
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Z dobrych LTE to na pewno Netgear AC810S, ale to też wszystko zależy od danego przypadku. Sprzęt trzeba testować, robić porównania i dopiero na tej podstawie można coś realnie ocenić. U nas ten się sprawdził, a czy u Was będzie podobnie, to już kwestia przeprowadzonych testów i tyle.
Szanowny Panie,
W pierwszej kolejności zaznaczę, że nie powinna być to kwestia modemu – huawei e3131h. Działa on w trybie HSPA+ (teoretycznie: do 21 mb/s).
Jeżeli, jak Pan pisze, jest to centrum Warszawy, to kwestia sprawdzenia zasięgu (na stronie Play) mija się z celem i problem leży gdzie indziej.
Być może jest to kwestia bardzo małego limitu danych w ramach zawartej przez Pana umowy? Jeżeli przez kilka dni w miesiącu Internet działa dobrze, a potem „przestaje” to tu może być „pies pogrzebany”.
Na Pana miejscu zacząłbym od złożenia reklamacji w Play. Nie zaszkodzi, a może pomóc. Być może problem leży po stronie operatora.
Pozdrawiam.
znaczy kupilem to jako na karte – zestaw modem i karta sim z 3 gb netem – i od razu tak dziala powolnie zamula – a zasiag tylko 1 kreska na 5 🙂 a ten modem co to za modem – mozliwy > nie bubel jakis ? to moze slabo ogolnie play tak dziala
Modem jak modem, powinien zapewnić normalne działanie. Proponuję na początek przetestować u kogoś urządzenie.
pomóżcie mam 72 lata – nie znam się zupełnie na tym , do tej pory miałem internet z tv na kablu 3 mb/s i super działał idealnie szybko strony ładowały się zero zamuleń – teraz kupiłem internet w modemie na usb – od play i … KOSZMAR dno – mieszkam w centrum Warszawy – główna ulica i koszmarnie działa , modem huawei e3131h w zestawie – modem 3g
koszmar – np. wp.pl , gsm maniak – ładuje sie 10 sekund stronka , zamula zacina – o filmikach z youtube zapomnij TOTALNE DNO nie internet …..
czy ten play takie slabe wolne czy modem wolny czy musi byc LTE ? co robić teraz ?
chce miec internet jak dawniej w kablu – od razu ładowanie stron , szybko sprawnie , ogladać filmiki bez zacinania płynnie a teraz koszmar 10, 20 sekund 1 strona i zero filmów
play taki słaby? czy musi być LTE ?
prosze o porade , jak ktos sie zna – mam 72 lata bardzo slabo sie znam na tym, prosze o wyjasnienie napiszcie tu co robic i czemu tak koszmarnie slabo dziala mi net na tym modemie zakichanym w play