Elektroniczne gadżety mogą nie tylko bawić, ale i uczyć. Pisaliśmy ostatnio o niezbędnych programach wspomagających naukę, a dziś przedstawiamy najciekawsze urządzenia, które pomogą w nauce każdemu uczniowi gimnazjum, szkoły podstawowej czy średniej (studentom także)!
Laptop / Tablet
Zaczynamy od jednej z najważniejszych rzeczy w tym zestawieniu – osobistego komputera. Przyda się każdemu uczniowi do robienia notatek, przeglądania materiałów, a po podłączeniu do Internetu umożliwia zdobycie wiedzy na każdy temat.
Wybór jest przeogromny. Laptop / netbook przeznaczony dla studenta lub ucznia musi sprostać konkretnym wymaganiom. Służyć ma bowiem nie tylko nauce ale także rozrywce, a przy tym powinien zapewniać jak największą mobilność i wydajność, a wszystko to za możliwie niewygórowaną cenę. Wobec tego jako priorytet przyjęliśmy trzy kryteria: cena, wymiar / waga oraz wydajność.
Co wybrać? Jeżeli wydajność ma priorytetowe znaczenie doradzałbym laptopa. Gdy ważniejsza jest większa mobilność warto zwrócić uwagę na netbooki i tablety. Warto pamiętać przy tym, że jeżeli stawiamy na przenośnego laptopa na zajęcia (nie licząc drogich i wydajnych ultrabooków) zwielokrotniamy ciężar szkolnego plecaka, który do lekkich i tak nigdy nie należał.
Lenovo G50-70
Szukając taniego laptopa do szkoły rozejrzałbym się np. za Lenovo G50-70. To uniwersalny notebook, który sprawdzi się w podstawowych zastosowaniach – zarówno jako narzędzie do pracy (serfowanie po sieci, obsługa dokumentów), jak i zabawy (oglądanie filmów, granie w mniej wymagające gry – mamy tutaj tylko zintegrowany układ graficzny).
Obudowa wykonana jest z dobrego jakościowo tworzywa, a na dodatek jest smukła (ok. 25 mm grubości) i lekka (nieco ponad 2,3 kg). Jak na taniego laptopa to niezłe parametry, nie bez znaczenia jest również fakt, że układ chłodzenia pracuje bardzo cicho. Warto odnotować stosunkowo długi czas pracy na baterii – serfować po Sieci można nawet przez 5 godzin. Minusy? Błyszcząca matryca. W tej cenie jednak to dobry zakup.
Apple iPad Air 2
iPad Air 2 / fot. tabletManiaK.pl jest jednym z tych gadżetów, obok których nie sposób przejść obojętnie. Jest on marzeniem wielu młodych (i nie tylko) ludzi. Użytkownicy poszukujący większego tabletu do przeglądania Internetu i konsumowania treści w domu z dala od komputera będą uszczęśliwieni.
Wysokiej jakości ekran retina o przekątnej 9.7” robi kolosalne wrażenie – wiemy o tym, ponieważ testowaliśmy ten sprzęt. Do tego przyjemny i intuicyjny iOS. Czego chcieć więcej?
ASUS R556LD-XO125H
ASUS R556LD-XO125H to dobrze wykonany multimedialny laptop z prawdziwego zdarzenia. Zamontowane podzespoły począwszy od procesora, poprzez kartę graficzną, na pamięci kończąc zadowolą niejedną wybredną osobę. Sprzęt nie tylko doskonale nada się do pracy, ale również i do zabawy.
Lenovo TAB S8-50L
Smukły i lekki Lenovo TAB S8-50L, przy grubości tylko 7,9 mm i wadze jedynie 299 g jest płaskim i praktycznym tabletem z Androidem, doskonałym do czytania, przeglądania stron internetowych lub oglądania filmów. Nie bez znaczenia są też podwójne głośniki stereo i wyświetlacz Full HD. Czego brakuje? Trudno mi powiedzieć, ponieważ na dokładkę mamy również standard LTE zapewniający szybki dostęp do sieci, a wszystko to za przyzwoitą cenę. Jeżeli masz jakieś wątpliwości – sprawdź nasz test Lenovo TAB S8-50L.
Kruger & Matz EAGLE 1065G
Kolejny udany tablet – w tym wypadku od firmy Kruger & Matz. Praktyczny i nieźle wykonany, a do tego (w odróżnieniu od poprzednika) z 10-calowym ekranem. To jedno z tych urządzeń, które zaskakują przede wszystkim swoją uniwersalnością. Śmiało można powierzyć mu każde zadanie (poza fotografowaniem) i mieć pewność, że da sobie z nim radę. Ładny, wyposażony w niezłe głośniki, a co najważniejsze wydajny. Jeżeli wahasz się z zakupem sprawdź nasz test EAGLE 1065G.
Drukarka
Nieodłączny przyjaciel komputera osobistego. Wybierając urządzenie, w końcu na pewno staniemy przed tym podstawowym problemem – atramentowe czy laserowe? Nie da się jednoznacznie powiedzieć, że któryś typ akcesorium jest lepszy – wszystko zależy od zastosowań.
Na korzyść lasera przemawia cicha praca czy dłuższa żywotność tonera przy sporadycznym użyciu w stosunku do tuszu, gdzie ryzykujemy zaschnięcie, jeśli przez jakiś czas nie będziemy korzystać z urządzenia.
Z kolei za atramentem przemawia fakt, iż fenomenalnie sprawdza się w przypadku drukowania prostych dokumentów, dając przyzwoitą jakość za niewygórowaną cenę.
Jest jeszcze jedno pytanie i kto wie, czy nie ważniejsze… – drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne z funkcją skanera, drukarki i ksera w jednym? To raczej pytanie retoryczne (uwzględniając potrzeby młodych ludzi), jak i dzisiejsze ceny takich urządzeń. Wybór jest tylko jeden – urządzenie wielofunkcyjne.
Canon Pixma MG2450
Canon PIXMA MG2450 to niewielka drukarka wielofunkcyjna do łatwego drukowania, skanowania i kopiowania, oferująca opcjonalne, ekonomiczne kasety z atramentem XL oraz oprogramowanie do inteligentnego drukowania z Internetu.
W tej cenie bardzo atrakcyjna opcja.
Brother DCP-J100
Z nieco droższych i większych urządzeń polecałbym sprawdzone już (choć nie najnowsze) urządzenie od firmy Brother, która ma liczne grono zadowolonych klientów – model DCP-J100. To atramentowe urządzenie wielofunkcyjne. Oferuje bardzo niskie koszty druku, dzięki wysokowydajnym pojemnikom z tuszem w korzystnej cenie (polecam sprawdzić).
Urządzenie jest wyposażone w standardowy podajnik papieru mieszczący 100 arkuszy. Intuicyjną i bezproblemową obsługę modelu zapewnia 1-liniowy wyświetlacz LCD. Model DCP-J100 posiada także zintegrowany, płaski skaner, który umożliwia wygodne kopiowanie oraz skanowanie dokumentów, w tym nośników oprawionych lub o nieregularnych kształtach. Od siebie dodam jedynie, że niezależnie (co do zasady) od modelu firma Brother zasługuje na pochwałę. Sam mam dwa urządzenia tego producenta i sobie chwalę.
Dyktafon
Dyktafon to nieduże i dość zgrabne przenośne urządzenie, które pozwala na rejestrację dźwięków. Dzięki niemu możesz nagrać trudny wykład, przemówienie, lekcję języka obcego. Nagrania możesz spisać lub przegrać do komputera, aby je zarchiwizować. Zdecydowanie coś, co powinno znaleźć się na podorędziu ucznia – w każdym wieku.
Przed zakupem dyktafonu warto zwrócić uwagę na jego parametry – format nagrywania, pojemność pamięci, częstotliwość próbkowania, czy obsługiwany standard (stereo, mono).
Dyktafon można co prawda kupić już za około 50 zł, jednak ja osobiście odradzam i nie polecam tego typu „oszczędności”. Efekt będzie mizerny, a użytkujący niezadowolony.
Olympus VN-7700
Dyktafon Olympus VN-7700 to rewelacyjny przykład równowagi pomiędzy ceną, a jakością. Wyposażony został w 2 GB pamięci i może zarejestrować nawet 1100 godzin nagrań. Długa żywotność baterii sprawia, że dyktafon może pracować przez 80 godzin bez przerwy. Dzięki funkcji aktywacji nagrywania głosem (VCVA) zapewniona jest wygodna, gwarantująca swobodę rąk obsługa.
Czym jeszcze się wyróżnia ten model? Intuicyjną obsługą oraz atrakcyjnym – kieszonkowym formatem. Dostępne trzy jakości nagrywania gwarantują efektywność nagrywania i robienia dźwiękowych notatek. Eliminowanie szumów, funkcja powtarzania, budzik oraz różne inne opcje zapewniają pełen komfort pracy. Polecam!
Czytnik e-booków
Czytnik e-booków można polecić każdemu. Po co taszczyć ze sobą wiele ciężkich książek w tradycyjnej formie, skoro mamy do dyspozycji czytnik? W urządzeniu zbliżonym wielkością do klasycznej książki mogą zmieścić się setki, jeżeli nie tysiące książek elektronicznych, co pokazuje ogromny potencjał tego gadżetu – szerzej o tej grupie produktów pisaliśmy na tabletManiaKu.
Amazon Kindle Paperwhite 2
Kindle Paperwhite 2 okazał się strzałem w dziesiątkę. Jego druga generacja cieszy się jeszcze większą popularnością niż poprzedni model. Amazon skupił się na tym, co jest najbardziej istotne w e-czytnikach, czyli na ekranie oraz funkcjonalności.
Druga generacja tego modelu serwuje nam jeszcze lepszy wyświetlacz o wyższym kontraście oraz naturalnym odwzorowaniu białej kartki papieru. Podświetlenie jest równomierne i wystarczy ustawić intensywność na poziomie 10 – 15, aby komfortowo czytać w całkowitych ciemnościach. Czasami można nie chcieć mieć kontaktu z tradycyjną książką, a po e-booka sięga się z przyjemnością – wiem to po sobie.
Pendrive
Pendrive, czyli pamięć USB przydaje się każdemu kto używa komputera. Kwestia przeniesienia danych pomiędzy jednym, a drugim urządzeniem jest zjawiskiem powszechnym i bez tego małego nośnika byłaby mordęgą. Jaki z tego wniosek? Jeżeli młody (bądź nieco starszy), uczący się członek rodziny nie posiada pendrive’a zakup jest ze wszech miar konieczny i uzasadniony.
Czym się kierować? Na pewno pojemnością – na dzień dzisiejszy rozsądnym minimum do zastosowań uniwersalnych uznać można pamięć o rozmiarze około 8 GB. Duże znaczenie ma prędkość (przesyłania danych), w przypadku przenoszenia dużych plików skąd polecam, aby pendrive posiadał obsługę portu USB 3.0. Do tego w miarę wytrzymała obudowa i gotowe.
Kingston DTI G4 16 GB
Praktyczna konstrukcja, obsługa standardu USB 3.0 (zapis do 30 MB/s; odczyt do 80 MB/s), 16 GB pamięci i (co równie ważne) dobra opinia wśród Internautów. Jest to idealne urządzenie do codziennego użytku w domu, szkole lub w dowolnym miejscu, w którym będzie konieczność skorzystania z danych.
ADATA UV128 32 GB
Wyższa prędkość odczytu (zapis do 49 MB/s; odczyt do 99 MB/s), wsparcie starszej technologii (USB 2.0) zapewniając przyzwoite transfery danych nawet dla złącza USB 2.0 (w standardzie oczywiście również USB 3.0). Matowa obudowa, wykonana z wysokiej jakości materiałów jest całkowicie odporna na zarysowania, zabrudzenia i upadki. Trochę więcej możliwości za odrobinę więcej pieniędzy.
Torba i plecak na laptopa
Z innej beczki… Żeby uczeń / student miał komplet fajnie by było gdzieś te wszystkie urządzenia pomieścić…
Natec Notebook IMPALA
(NTO-0359)
Natec IMPALA to zgrabna, czarna torba, którą wyróżnia prostota i funkcjonalność, a także niezobowiązujący styl i solidne wykonanie. Idealna alternatywa dla plecaka. Torba wyposażona jest w kieszenie na niezbędne rzeczy, przegródkę na rzep oddzielającą notebook od kabla, pasek bezpieczeństwa dla komputera, wygodny uchwyt oraz regulowany pasek na ramię.
Plecak Targus
(TSB78304EU)
Bardzo wytrzymały, praktyczny, a zarazem uniwersalny. Cechuje go duża liczba miejsc do przechowywania różnorakich akcesoriów i materiałów. Można w nim z powodzeniem pomieścić 15″ laptopa. Łącząc wszystkie jego zalety (wliczając w to ogromną pojemność) oraz wygodę plecak ten stanowi doskonałe uzupełnienie posiadanych sprzętów.
Ważny gadżet
Na koniec technika w zupełnie innym stylu. Większość z nas, jak i uczących się osób używa każdego ranka budzika w smartfonie, jednak to nie to samo. Zebrane przez nas akcesoria nie przydadzą się na zbyt wiele młodej kobiecie / młodemu mężczyźnie, jeżeli… zaśpi do szkoły – uczelni. Z tym urządzeniem to się nie stanie! A jaki konkretnie wybrać? Powiem krótko: jaki się tylko podoba :).
Budzik Emos E0928
- zegar ; minutnik
- kalendarz
- budzik z funkcją powtarzania
- pomiar temperatury wewnętrznej
- przypominanie o urodzinach
Wszystko co potrzebne za przysłowiowe kilka groszy. Cóż więcej rzec? Może jedynie: kupuj śmiało!