Uwaga. Rynek i dostępne modele, które poleca redaKcja techManiaK.pl cały czas się zmieniają. Od publikacji tego wpisu minęło już trochę czasu, dlatego też zachęcam Cię do zobaczenia naszego najnowszego zestawienia:
Ostatnio wybieraliśmy niezbędne pogramy do nauki, następnie elektroniczne akcesoria bez których proces nauczania to nie to samo. Dziś z kolei prezentujemy zestawienie 10 najlepszych (i niedrogich) monitorów. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę, że dobry monitor to podstawa!
Wśród zaprezentowanych przez nas opcji każdy znajdzie coś dla siebie. Zanim przystąpisz do zakupów zerknij też na nasz maniaKalny poradnik o tym, jak kupić monitor i na co zwracać uwagę – oszczędzi Ci nerwów i niepotrzebnego analizowania setek parametrów. 🙂
Dodam też – nie daj się sprzedawcy przekonać do dopłaty na rzecz standardu 4K w monitorze. Sprawdziliśmy i wiemy, że to niepotrzebny wydatek w sytuacji, gdy monitor nie ma odpowiednio dużej przekątnej (a takich urządzeń za nieduże pieniądze nie znajdziesz).
Nasze zestawienie zaczynamy od modelu najtańszego, a skończymy na najdroższym. Na początek Philips 223V5LSB/00, w którym zastosowano podświetlenie LED i matrycę 16:9 Full HD generującą obrazy o żywych kolorach. Fajnym usprawnieniem jest SmartControl Lite – oprogramowanie umożliwiające dostosowanie większości parametrów, takich jak: kolor, jasność, kalibracja ekranu, multimedia, zarządzanie danymi użytkownika itp. za pomocą myszy. Jak podaje producent, do budowy wyświetlacza nie użyto rtęci. Dzięki temu wpływ monitora na środowisko jest mniejszy — począwszy od momentu wytworzenia aż do utylizacji. Mała rzecz, a może ucieszyć.
Samsung LS22D300NY nieźle odwzorowuje kolory w czym pomaga technologia Mega Dynamic Contrast. Monitor został również wyposażony w tryb Eco Saving – funkcja ta przyciemnia monitor o 50% lub 25%, w zależności od tego, w jakim stopniu chcemy zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd (gdy pełna jasność jest zbędna). Ciekawie prezentuje się również funkcja Magic Angel, która oferuje pięć możliwości dostosowania kąta nachylenia ekranu w celu optymalnego ustawienia monitora.
BenQ GW2255, podobnie jak wyżej omawiane modele obsługuje standard Full HD, jednak tutaj mamy nieco lepszy kontrast, co bezpośrednio przekłada się na lepsze odwzorowanie kolorów. Producent postarał się o również o tryb Eco dla wyższej energetycznej efektywności, a monitor wzbogacono o technologię Flicker-free, mającą na celu wyeliminowanie migotania na wszystkich poziomach jasności, skutecznie zmniejszając tym samym zmęczenie oczu.
LG 22MP55HQ to monitor o rozdzielczości 1920 x 1080 i przekątnej 21,5 cala, który oferuje matrycę AH-IPS cechująca się świetnymi kątami widzenia (178 stopni w pionie i poziomie). Do tego dochodzi złącze HDMI. To dobry monitor do uniwersalnego użytku, tym bardziej, że w standardzie mamy także: Flicker-Safe (czym jest ta technologia tłumaczyłem wyżej), Dual Smart Solution (możliwość rozszerzenia obrazu na drugi monitor) czy SUPER Energy Saving (tryb oszczędzania energii). Zdecydowanie warto dłużej zastanowić się nad tym modelem.
Druga propozycja w zestawieniu od BenQ to monitor GL2250M o przekątnej 21,5 cali i rozdzielczości 1920 x 1080 (Full HD). To sprzęt dla osób poszukujących ciut większego urządzenia. Choć producent obiecuje zgodność z paletą sRGB oraz technologię Senseye Human Vision gwarantującą naturalniejsze odwzorowanie kolorów, pod względem jakości obrazu nie ma się co spodziewać rewolucji w stosunku do poprzednich propozycji. Mamy za to głośniki o mocy 2W. Z dwojga złego, zawsze lepiej mieć (dźwięk), niż nie mieć. 😉
Trzeci z monitorów BenQ, model GL2450 zasługuje na uwagę, ponieważ w najniższej chyba cenie oferuje przekątną 24 cali. To ciekawa propozycja dla osób stawiających przede wszystkim na rozmiar. Standardowo znajdujemy tu rozdzielczość Full HD, złącze DVI oraz wspominaną wcześniej technologię Senseye Human Vision. Na plus zasługuje przyzwoity kontrast (1000:1), minusem jednak jest brak złącza HDMI i matryca TN (zamiast IPS) – coś, za coś.
O monitorze Acer G237HLA warto wspomnieć w naszym zestawieniu z prostego powodu – dysponuje matrycą IPS o szerokich kątach widzenia (178 stopni), mając przy tym przekątną 23 cali i oferując rozdzielczość Full HD. Co nie mniej ważne, dostajemy komplet złącz: HDMI, DVI oraz D-Sub. Jeżeli szukasz dobrego monitora za niewielkie pieniądze to Acer G237HLA będzie niezłą propozycją.
W LG 24MP55HQ-P mamy dobre odwzorowanie kolorów dzięki matrycy IPS, tryb Reader Mode (zredukowaną emisję światła niebieskiego, dzięki czemu obraz staje się cieplejszy, co zapewnia optymalne warunki do czytania i zmniejsza zmęczenie oczu) a do tego opisywany wcześniej Flicker-Safe. W standardzie mamy także złącze HDMI, tryb Dual Smart Solution (obraz na dwóch monitorach), jak i system oszczędzania energii (SUPER Energy Saving).
Samsung T24D390EW może pełnić zarówno funkcję doskonałego monitora komputerowego, jak i niedużego telewizora Full HD z opcją płynnego przełączania pomiędzy tymi funkcjami. Ma 2 porty HDMI a nawet złącze USB. Od siebie dodam, że byłem w posiadaniu tego monitora i nie miałem powodów do narzekania.
Zestawienie zamykam monitorem LG 24GM77-B. Poza standardem Full HD i sporą matrycą (24″) na pochwałę zasługuje duża częstotliwość odświeżania gwarantująca płynne odwzorowanie ruchu (144 Hz – gracze będą wniebowzięci) i wyjątkowo krótki czas reakcji (poniżej 1 ms). Monitor wyposażono również w stabilizator czerni poprawiający widoczność scen ze słabym oświetleniem. Jeżeli Twoja pociecha (lub inny domownik) w przerwach pomiędzy obowiązkami lubi pograć, od czasu do czasu, w zaawansowane gry warto postawić na ten model. To zdecydowanie najlepszy sprzęt w prezentowanym zestawieniu. Prawdziwa bestia!
Aktualne zestawienie znajdziesz tutaj:
Najlepsze monitory. TOP-10 |
Komentarze
Mój syn korzysta z monitora 24 cale od LG. Nie powiem, że tylko do nauki, ale również do gier, czy pierwszych prób programowania. Dobry sprzęt, sprawdzi się i u ucznia i u nastolatka. Teraz rozglądamy się za czymś trochę większym i chyba znów padnie na tego producenta. Warto więc rzucić okiem na http://www.lg.com/pl/monitory