Posiadasz laptopa i narzekasz na wolną pracę dysku? To zestawienie jest dla Ciebie. Prezentujemy najlepsze i najbardziej opłacalne dyski SSD do Twojego komputera.
Dyski SSD zyskują na popularności, ale trudno się temu dziwić – ich szybkość oraz wydajność jest zdecydowanie wyższa, niż tradycyjnych twardzieli, a cena – choć nadal wyższa od HDD – regularnie spada. Niedawno Łukasz pisał, że zakup dysku SSD jeszcze nigdy nie był tak opłacalny jak dzisiaj a z każdym dniem staje się bardziej opłacalny. Czas więc poważnie zainteresować się tymi urządzeniami, zważywszy na fakt, iż coraz częściej są one montowane w laptopach i stanowią już poważną alternatywę dla tanich i pojemnych, ale powolnych dysków twardych.
Spis treści
Jeśli szukasz dużej pojemności w niskiej cenie to na razie musisz zmienić priorytety – do 300 złotych otrzymamy bowiem modele, których maksymalna pojemność będzie wynosić nie więcej, niż 128 GB.
Zdecydowanie najtańszą i bardzo rozsądną propozycją w tym przedziale cenowym jest produkt firmy Silicon – model Power Slim S60 charakteryzuje się prędkością odczytu na poziomie 550 MB/s oraz zapisu – 500 MB/s. Jego niewątpliwą wadą jest krótki okres gwarancji oferowanej przez producenta – to zaledwie 12 miesięcy.
3 lata gwarantowanej naprawy w razie awarii proponuje nam z kolei ADATA, prezentując nam dysk w cenie ledwie o kilkanaście złotych większej. Parametry odczytu i zapisu pozostają praktycznie takie same – to odpowiednio 550 MB/s i 510 MB/s, a w utrzymaniu odpowiedniej jakości pracy dysku pomoże nam oprogramowanie ADATA Toolbox, analizujące i raportujące błędy oraz monitorujące temperaturę dysku.
Nieco droższy jest dysk Plextora o oznaczeniu PX-128M6S. Choć charakteryzuje się on gorszymi parametrami zapisu i odczytu – odpowiednio 300 MB/s i 520 MB/s – to urządzenia tej firmy słyną z bezawaryjnej pracy i długiego okresu żywotności, co często w przypadku dysków SSD niekoniecznie okazuje się normą.
Przegląd dysków w segmencie 300-600 złotych determinuje pojemność – w praktycznie wszystkich przypadkach jest to 250-256 GB. Za wyjątkiem jednego, ale niesamowicie cenionego przez posiadaczy modelu…
Samsung MZ-7KE128BW o pojemności 128 GB oferuje parametry odczytu na poziomie 550 MB/s i zapisu – 470 MB/s. Świetną robotę odwalają tutaj zastosowane przez producenta pamięci typu 3D V-NAND oraz doskonale spisujący się kontroler MEX. Dyski charakteryzują się także bardzo dobrą żywotnością, a w razie czego producent oferuje nam 10 lat gwarancji. Co prawda jest to drogi model, ale za jakość niestety trzeba zapłacić.
Jeśli szukasz tańszej i pojemniejszej alternatywy, warto zainteresować się dyskiem firmy Crucial, a konkretniej modelem BX 100. Pojemność 250 GB w tej cenie to naprawdę rzadko spotykana propozycja, choć okupiona nieco niższą wartością zapisu na poziomie 365 MB/s. Oczywiście największym atutem tego dysku jest cena, choć są one całkiem wytrzymałe, a zastosowane w tych modelach pamięci firmy Micron uchodzą na jedne z lepszych na rynku.
Dużym powodzeniem cieszą się również dyski Plextora z serii M6 PRO – ponownie jednym z najważniejszych argumentów przemawiających na ich zakupem jest wytrzymałość, choć w wypadku modelu PX-256M6PRO mamy tutaj także do czynienia z bardzo solidnymi parametrami zapisu i odczytu oraz bardzo dobrą wartością IOPS w odczycie na poziomie 100000 operacji. Możemy do tego także dorzucić 5 lat gwarancji i okazuje się, że za niespełna 600 złotych dostaniemy solidny dysk z 256 GB na pokładzie.
W segmencie do 1000 złotych możemy już przebierać nie tylko w bardzo szybkich, ale i pojemnych propozycjach – tutaj spokojnie znajdziemy już SSD o pojemności do 512 GB.
Pierwszym z brzegu godnym polecenia dyskiem jest kolejna propozycja ADATA, czyli model XPG SX900. Oferuje nam on bardzo dobre osiągi w kontekście prędkości odczytu (555 MB/s) oraz zapisu (535 MB/s) przy naprawdę rozsądnej cenie, jak za taką pojemność dysku, czyli wspomnianej już 512 GB.
Równie przyjemnie prezentuje się polska propozycja, czyli Goodram Iridium 480GB. Prędkości odczytu (560 MB/s) oraz zapisu (530 MB/s) są bardziej niż zadowalające, a dysk nie wymaga odrębnego zasilania za pomocą złącza SATA. Dysk jest także po prostu leciutki – jego waga to ledwie 50 gramów.
Jeśli natomiast masz ochotę na inną, niekoniecznie rodzimą propozycję, dobrym wyborem będzie dysk OCZ Vertex 460A o pojemności 480 GB. Mogę zapewnić, że dyski SSD tej firmy są równie solidne co niezwykle cenione przez overclockerów kości pamięci – zresztą, zastosowano tam autorską pamięć operacyjną 512 MB DDR3, a kości pamięci Toshiba MLC NAND to już zdecydowanie najwyższa półka. Dysk charakteryzuje się także bardzo niskim poborem energii i jest po prostu malutki co sprawia, że świetnie sprawdzi się we wszystkich laptopach czy nawet małych netbookach.
W przypadku większych i droższych dysków nie ma co bawić się w poszukiwanie tańszych odpowiedników i wybieranie propozycji mało znanych firm – jedynym sensownym wyborem w kontekście dysków SSD o pojemności 1 TB jest tylko i wyłącznie Samsung. Choć za model MZ-7KE1T0BW zapłacimy około 2000 złotych, to w tej cenie zyskujemy zdecydowanie najwyższą jakość. Samsung postarał się o stworzenie świetnego, autorskiego oprogramowania, które bez zarzutu zawiaduje kontrolerem MEX, a autorskie pamięci TLC 3D V-NAND odpowiadają za bezproblemową i szybką pracę dysku. Niska awaryjność i 10 lat gwarancji to również niewątpliwe atuty jednej z najlepszych i najbardziej pojemnych konstrukcji na rynku. Jeżeli i to jest dla Ciebie z mało, wkrótce na rynek trafią 10-terabajtowe dyski SSD.
Komentarze
Pomyślimy nad tematem ;)
Michał może napisać o Apple Magic Mouse ;)
miałem na myśli myszki w rozsądnych cenach, a nie takie dla Fanboy'ów "zgniłego japka", którzy lubią płacić frycowe za emejzing ;)
Gigabyte ECO600 poniżej 100zł na allegro, bardzo dobra mysz.
to nie jest mysz po bluetooth ;)
ps. wczoraj się zaopatrzyłem w HP Touch to Pair
może zrobilibyście takie zestawienie z myszkami bluetooth? :)
szukam fajnej, niedrogiej myszki pod bluetooth, ale nie mogę nic znaleźć, najgorsze że szukam myszki z całkowicie cichym kółkiem i klikiem przycisków, a tego nie ma jak zweryfikować :/