Idealny dźwięk to klucz do sukcesu. Dziś radzimy Wam, co wybrać dysponując niewygórowanym budżetem. W naszym zestawieniu znajdziecie zarówno tradycyjny segment stereo (konfiguracja 2.0), jak i zestawy zawierające dodatkowo jeden głośnik niskotonowy, tzw. subwoofer (konfiguracja 2.1). W tej cenie trudno będzie znaleźć coś lepszego!
Spis treści
Zaczynamy od propozycji marki Creative, a konkretnie modelu Inspire T3300. Zestaw ten (2:1) powinien zadowolić wszystkich, którzy szukają przyzwoitego brzmienia za rozsądną cenę i w kompaktowych wymiarach. Subwoofera oferuje przyjemny, czysty i dynamiczny bas, natomiast głośniki satelitarne, dzięki niewielkim wymiarom, zmieszczą się na każdym biurku (ewentualnie pod). O ile stylistyka jest rzeczą gustu, problemem może się okazać trudność w utrzymaniu polerowanej powierzchni w czystości – kurz przede wszystkim.
Na plus zasługuje pilot umieszczony na kabelku, z regulacją głośności, tonów niskich i wysokich – przydatny gadżet dla ceniących sobie wygodę. Głośniki charakteryzują się mocą 2 x 5,5 W, natomiast subwoofer wyposażono w głośnik niskotonowy o mocy 16 W.
A propos mocy… Jest to najbardziej chwytliwa informacja jaką podaje producent i ma duży wpływ na odbiór kupujących. Nic bardziej mylnego. To, ile głośnik uzyska decybeli, bardziej zależy od jego czułości. Tak więc możliwe są przypadki, kiedy jeden model głośnika, zasilany prądem o mocy 10 W, będzie tak samo głośny, jak drugi, zasilany nawet 30 W. Warto o tym pamiętać! W przypadku tego zestawu jednak możemy być spokojni – komplet gra naprawdę fajnie.
Cenowo delikatnie droższe w sklepach online, jednak z powodzenia są one do kupienia (w zakładanym budżecie) w dobrze znanym serwisie zakupów internetowych – tam polecam się rozejrzeć.
Tracer Z300 to jedne z najtańszych głośników w tym zestawieniu, co poniekąd odbiło się na mocy zestawu: 29W (subwoofer 15W + satelity 2 x 7W). W porównaniu jednak do prezentowanego wyżej zestawu Tracer ustępuje głośnością.
Gdybym miał określić warunki zewnętrzne powiedziałbym: stylistyczny kontrast. Srebrny kolor zestawiono z okleiną w kolorze jasnego drewna. Jeśli ktoś preferuje nutkę ekstrawagancji, to z pewnością będzie zadowolony z takiego pomysłu stylistów. Subwoofer tego zestawu wykonano z drewna i wyposażono w głośnik niskotonowy o mocy 15W.
Głośniki satelitarne mają bardzo kompaktowe wymiary. Niestety, w tym przypadku nie zdecydowano się na pilota – wszystkie pokrętła sterujące umieszczono na bocznej ściance subwoofera, zabrakło również wyjścia słuchawkowego.
Kupuj tylko jeżeli masz bardzo ograniczone środki finansowe, w przeciwnym razie warto zainwestować w inny zestaw.
Marka Genius proponuje głośniki o wymiarach 140 x 245 x 147 mm. Model występuje w kolorze brązowo-czarnym. Moc głośników wynosi 40W, a więc sporo więcej, aniżeli w wypadku omawianych wyżej głośników Tracera. Na ile udało mi się ustalić po szczegółowej analizie wielu opinii z którymi się zetknąłem to dobra propozycja do różnych zastosowań dla niezbyt wybrednych (w konfiguracji 2:0).
Zestaw posiada możliwość regulacji głośności (standard), a dodatkowo wyposażono je w wejście RCA. Do tego nam ten „bajer”? Wtyczka RCA służy do podłączenia zestawu do komputera, telewizora lub przenośnego odtwarzacza. Dodatkowe wejście line-in pozwala na podłączenie drugiego źródła dźwięku bez rozłączania poprzedniego. Jeżeli interesują Cię takie zastosowania to Genius SP-HF1250B powinien być Twoim faworytem.
Jeżeli poszukujecie odmiennej stylistyki, lub czegoś co ma imitować fakturę drewna, w dodatku o wiśniowym zabarwieniu model MC-MSF15 może się spodobać. W środku zestaw nie odbiega od innych głośników z przyjętego przedziału cenowego. Jest to zestaw audio w układzie 2.1, a więc dwie satelitki i subwoofer, jeżeli więc jesteś wielbicielem niskich tonów warto wybrać jedną z takich propozycji – 2:1, a tutaj Modecom może się pochwalić całkiem niezłymi walorami dźwiękowymi.
Sposób łączenia zestawu z kolei jest nieco inny, niż zazwyczaj – kolumienki podłączane są oddzielnie do wzmacniacza znajdującego się w subwooferze.
Drobna uwaga – posiadacze dużych biurek mogą mieć problem z długością przewodów. Spotkałem się z opinią, że przewód łączący jeden głośnik ledwo co sięgnął do subwoofera znajdującego się po drugiej stronie biurka. Warto to mieć na uwadze decydując się na ten zestaw.
To drugi i ostatni model w tym zestawieniu ze stajni Geniusa. Model SP-HF800A to propozycja dla tradycjonalistów, którzy zamiast głośnika niskotonowego wolą mieć nieco większe kolumny, przekazujące różne pasma dźwięku.
W tym przypadku mamy do czynienia z dwiema niewielkimi kolumnami (wym. 94 x 224 x 130 mm) z trzema głośnikami – dwa średniotonowe oraz jeden wysokotonowy. Jeżeli więc poszukujesz zrównoważonego dźwięku „do wszystkiego” to z ten model Geniusa można polecić.
Całość zamknięto w drewnianych obudowach o delikatnej konstrukcji. Na froncie jednej z kolumn zastosowano dwa pokrętła (regulacja tonów i głośności) oraz wejście Line In. Moc całkowita zestawu to 20W. Być może nie zapewni on tak dynamicznego dźwięku w filmach czy grach, ale „melomani” z pewnością docenią szerszą scenę dźwiękową.
Tanio i o dziwo całkiem znośnie – tak podsumowałbym model Logitecha Z313. Propozycja marki Logitech oferuje stylistykę opartą na czarnym plastiku z połyskującymi wstawkami i srebrnymi akcentami – do nowoczesnego wnętrza jak znalazł. Cały zestaw oferuje moc 25 W, z czego 15 W przypada na subwoofer.
A propos wykonania chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz – głośniki satelitarne zazwyczaj wykonywane są w najtańszy możliwy sposób, czyli z plastiku. Niestety, tworzywo sztuczne ma o wiele gorsze właściwości akustyczne, niż płyty wiórowe czy płyty MDF (z których często wykonywane są subwoofery). Warto mieć to na uwadze wybierając nagłośnienie.
Zaletą jest bez wątpienia przewodowy pilot, który znacząco ułatwia korzystanie z głośników – umożliwia sterowanie głośnością (standard), ale także i zasilaniem. Ponadto znajdziemy w tym zestawie wyjście słuchawkowe.
Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem wiedź, że aktualnie w jednym ze sklepów internetowych jest PROMOCJA na ten model – głośniki są do kupienia w cenie 99 zł.
Był drugi zestaw od Geniusa, pora na kolejny, alternatywny zestaw Modecoma – MC-HF10. Model ten pod względem stylistycznym najbardziej przypomina profesjonalne monitory studyjne ze względu na tradycyjną dwudrożną konstrukcję ze zdejmowanymi maskownicami w ciemnym kolorze drewna (wenge). Jak wypadają w tym zestawieniu?
W moim przekonaniu (tylko i aż) średnio – bardziej przemawia do mnie drugi model Modecoma prezentowany w tym zestawieniu (powyżej). Dlaczego? Mając okazję posłuchać obu modeli odniosłem wrażenie, że lepszą jakość (a przynajmniej dla mnie osobiście) prezentuje MC-MSF15. Nie zmienia to jednak faktu, że to całkiem udany model.
Zaletą na pewno może być kompaktowa konstrukcja, która sprawia, że głośniki mieszczą się nawet na niewielkim biurku.
Dodatkowym plusem jest chociażby fakt, że panel sterowania odtwarzanego dźwięku umieszczony został na boku jednego z głośników, co zapewnia wygodny dostęp do umieszczonych tam pokręteł. Niby nic, a cieszy. 🙂
Niestety producent nie przewidział wyjścia słuchawkowego – więc jeżeli jest ono dla Ciebie niezbędne w takim wypadku tego zestawu nie należy brać pod uwagę. Moc zestawu w porównaniu do innych głośników jest dość skromna: 2 x 5 W i co gorsza czuć mniejszą moc.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.