>

iMac 2015: ekrany 4K i 5K oraz procesory Skylake. Specyfikacja, ceny, dostępność

Apple zaktualizowało linię komputerów iMac, wprowadzając do oferty nowy wariant, z 21,5-calowym ekranem Retina 4, a wszystkie modele 27-calowe wyposażając w ekran Retina 5K.

21,5-calowy iMac Retina 4K

Oprócz odświeżenia oferty, Apple zdecydowało się na wprowadzenie zupełnie nowego wariantu z 21,5-calowym ekranem Retina 4K (4096×2304) – dzięki temu liczba pikseli na ekranie wzrosła 4,5 razy w porównaniu z poprzednikiem. Sercem tego modelu jest procesor Intel Core 5-tej generacji oraz ulepszony układ graficzny Intel Iris Pro Graphics. Podstawowy wariant, którego specyfikację znajdziecie poniżej, został wyceniony na 7299 zł.

21,5-calowy iMac Retina 4K – specyfikacja:

  • Wyświetlacz: Retina IPS 4K (4096×2304),
  • Procesor: Intel Core i5, czterordzeniowy o taktowaniu 3,1 GHz,
  • Turbo Boost: do 3,6 GHz,
  • Grafika: Intel Iris Pro Graphics 6200
  • RAM: 8GB LPDDR3 1867 GHz na płycie głównej (maksymalnie 16GB przy konfiguracji),
  • Dysk twardy: Serial ATA 1TB.
  • Coś dla maniaKa: porty Thunderbolt 2.

27-calowy iMac z wyświetlaczem Retina 5K

Każdy z odświeżonych, 27-calowych iMaców, jest wyposażony w ekran 5K, o rozdzielczości 5120×2880. Za ich wydajność zadba procesor 6-tej generacji Skylake oraz najnowsza grafika AMD – Redeon R9. Podstawowy wariant został wyceniony na 8599 zł.

27-calowy iMac Retina 5K – specyfikacja:

  • Wyświetlacz: Retina IPS 5K (5120×2880),
  • Procesor: Intel Core i5, czterordzeniowy o taktowaniu 3,2 GHz,
  • Turbo Boost: do 3,6 GHz,
  • Grafika: AMD Radeon R9 M380 z 2GB pamięci wideo,
  • RAM: 8GB LPDDR3 1867 GHz (2x4GB) na płycie głównej (maksymalnie 32GB przy konfiguracji),
  • Dysk twardy: Serial ATA 1TB,
  • Coś dla maniaKa: porty Thunderbolt 2.

Co się zmieniło?

Najważniejszą zmianą w nowych iMacach, a zwłaszcza w wariancie z 21,5-calowym wyświetlaczem, jest niewątpliwie wzrost rozdzielczości. W porównaniu do 1080p znanego z poprzednich generacji jest to niesamowity postęp. Takie przekątne (w przeciwieństwie do smartfonów) aż proszą się o rozdzielczość 4K, a samo Apple miało bardzo dobry powód, by zdecydować się na taki krok – przecież nowy iPhone 6s może nagrywać filmy w takiej rozdzielczości i oglądanie ich na wyświetlaczach nowych iMaców może być niewątpliwie przyjemnym doświadczeniem. Warto również wspomnieć o zastosowaniu nowej technologii, która umożliwia wyświetlanie większej ilości kolorów – głównie czerwieni, zieleni i żółci. Jest to więc wyświetlacz stworzony dla profesjonalistów.

Oczywiście za wzrostem rozdzielczości musiał pójść również wzrost mocy obliczeniowych. Warianty 21,5-calowe wyposażone są w procesory z serii ,,Broadwell”, zaś 27-calowe w procesory z rodziny ,,Skylake”, które współpracują z bardzo wydajnymi układami graficznymi i szybszą (LPDDR 3 1867 GHz zamiast 1600 MHz) pamięcią operacyjną RAM , które muszą poradzić sobie nie tylko z olbrzymią rozdzielczością wyświetlaczy, ale także z oczekiwaniami nawet najbardziej wymagających klientów. To właśnie dla nich nowe komputery Apple zostały wyposażone w porty Thunderbolt 2, zapewniające transfer o prędkości do 20Gbps i wprowadzono opcję dodania pamięci masowej Fusion Drive Flash, która jest ponad dwukrotnie szybsza od poprzedniej generacji.

Nie zmienił się za to design iMaców, które z zewnątrz wyglądają bardzo podobnie do poprzedników. Nie można tego jednak nazwać wadą, ponieważ i tak sprzęt ten prezentuje się naprawdę okazale, w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Dostępność

Wszystkie warianty nowych iMaców znajdziecie na stronie Apple, gdzie będziecie mogli skonfigurować dowolnie sprzęt do waszych potrzeb, względnie wybrać jeden z zalecanych wariantów. Można je zamówić już dzisiaj, a dostawy rozpoczną się najwcześniej w piątek, o ile wybierzecie konfigurację polecaną przez Apple. Na własną wariację będzie trzeba zapewne poczekać troszkę dłużej.


damiank