>
Kategorie: NvidiaTechnologie

CeBIT 2010: nVidia ION 2

Podczas międzynarodowych targów informatycznych CeBIT 2010, które oficjalnie rozpoczęły się dziś rano, firma nVidia zaprezentowała drugą generację nowoczesnej i niesamowicie wydajnej platformy graficznej NVidia ION! Platforma ION 2 ma byś jeszcze lepsza, szybsza i wydajniejsza. Zgodnie z zapewnieniami producentów ION 2 oferuje 10-krotnie wyższą wydajność w porównaniu z klasycznymi netbookami oraz zapewni do 10 godzin pracy na baterii dzięki nowoczesnej technologii nVidia Optimus. Poprzednie układy nVidii pozwoliły netbookom na mniej więcej 5 godzin pracy (Asus Eee PC 1201N).

Nowy układ graficzny nVidia ION 2 wzniesie przeciętne netbooki na nowy, wyższy poziom. Od tej pory mini notebooki nie będą już miały problemów z odtworzeniem materiałów wideo HD. Dzięki nowemu układowi nVidii, użytkownicy będą mogli cieszyć się niesamowitą grafiką w najnowszych grach, płynnym odtwarzaniem 1080p oraz Flash HD, z czym obecne netbooki wyposażone zintegrowane układy graficzne miały ogromne problemy. Komputery z ION 2 będą miały wystarczającą moc, aby wyświetlić obraz HD bez jakichkolwiek zakłóceń, a oprócz tego pozwolą uzytkownikom na granie w najnowsze gry takie jak StarCraft firmy Blizzard.

Nowe ION-owe netbooki wyposażone zostały również w nowoczesną technologię nVidia Optimus, która automatycznie wybierze dedykowaną kartę graficzną lub zintegrowany układ graficzny w zależności od aktualnie wykonywanych zadań, dla dostarczenia niezbędnej wydajności naszego komputera. W rezultacie przełoży się to na znacznie dłuższą pracę baterii niż w dotychczasowych netbookach bez tej technologii.

Obecnie już ponad 30 urządzeń wyposażonych zostało w najnowszy układ graficzny nVidioa ION 2. Ich sprzedaż ma rozpocząć się w drugim kwartale tego roku, a w ich skład wchodzą między innymi netbooki, mini desktopy – nettopy, jak również same płyty główne oparte na platformie ION 2.

Pierwszymi netbookami, które wyposażone zostały w układ GPU nVidia ION 2 są: Acer Aspire One 532G (10-calowy), zaprezentowany już podczas MWC w Barcelonie, oraz najnowszy, multimedialny ASUS Eee PC 1201PN (12-calowy), który swoją premierę miał wczoraj. Nowymi komputerami typu all-in-one napędzanymi procesorem graficznym następnej generacji ION będą między innymi ASUS EeeTop 2010PNT oraz Lenovo C200. na chwilę obecną firmami, które oficjalnie ogłosiły współpracę z nVidią oraz wyraziły chęć stosowania platformy ION 2 w swoich urządzeniach są: AOpen, AsRock, Asus, Foxconn, J&W, Pegatron, POV, Shuttle oraz Zotac.

Specyfikacja:

Platforma nVidia ION 2 następnej generacji wykorzystuje zupełnie nowe rozwiązanie w porównaniu z poprzednią wersją tego układu. Pierwotnie chipset graficzny był bezpośrednio połączony z procesorem. Teraz niemożliwe jest wykorzystanie tej samem metody, głównie ze względu na to, że układ Pine Trail połączony jest z mikroprocesorem Pineview oraz zintegrowanym chipsetem graficznym NM10 Express. nVidia rozwiązała ten problem w sposób bardzo przemyślany. Najnowszy układ graficzny ION połączony będzie przez zintegrowany kontroler PCI-E, w który wyposażony jest chipset NM10, a ten z procesorem Pineview. Takie połączenie umożliwiło „współpracę” pomiędzy dwoma układami graficznymi, którymi zarządzać będzie dodatkowo technologia nVidia Optimus.

(konstrukcja architektury układu nVivia ION 2 w porównaniu z układem pierwszej generacji ION)

Poniższe zdjęcie prezentuje porównanie następnej generacji, 40nm procesora graficznego nVidia ION 2 (po lewej stronie), z pierwszym układem nVidia ION wykonanym w 65nm technologii procesorowej (po prawej stronie). Jak widać różnica w rozmiarze spowodowana jest zastosowaniem nowoczesnej technologii produkcji nowych układów scalonych.

nVidia ION – specyfikacja:

Nowa generacja układów nVidia ION podobnie jak poprzednia edycja kompatybilna jest z bibliotekami DirectX 10.1, a dodatkowo posiada aż 512MB wydzielonej pamięci graficznej DDR3. Na chwilę obecną ION 2 wspiera wszystkie procesory oparte na platformie Intel Pine Trail, jak również szereg interfejsów takich jak HDMI, DVI, VGA, a nawet DisplayPort. nVidia nie ogłosiła jeszcze oficjalnego wsparcia nowej platformy dla procesorów VIA, a jeśli chodzi o Intel CULV… dowiemy się już wkrótce.

Następna generacja układów ION dostępna będzie w dwóch wersjach. Słabsza wersja przeznaczona będzie dla 10,1-calowych netbooków i posiadać będzie zaledwie 8 rdzeni strumieniowych CUDA, natomiast mocniejsze wydanie układu nVidia ION 2 wyposażone zostało w 16 rdzeni strumieniowych (podobnie jak platforma pierwszej generacji), które to znajdziemy w netbookach 11,6/12,1-calowych.

Najprawdopodobniej mocniejsza wersja układu graficznego nVidia ION nie będzie stosowana w tych mniejszych netbookach głównie ze względu na znacznie większy pobór mocy. Maksymalny poziom TDP dla 8-rdzeniowej wersji platformy ION wynosi 6W, podczas gdy pełna wersja IONa 2 pobiera 13W.

ION 2 Next generation – wydajność:

W tej kwestii musimy jeszcze przez jakiś czas bezkrytycznie wierzyć nVidii i przeprowadzonym przez firmę testom. Poniższy obrazek prezentuje wyniki testów porównawczych zintegrowanych układów graficznych i platformy ION zarówno pierwszej generacji jak i najnowszej ION 2. 3DMark Vantage (tylko dla DX10) pokazał, że nowa wersja jest o 50% szybsza i wydajniejsza od oryginalnej wersji, natomiast testy DX9 pokazały jeszcze większą różnicę pomiędzy IONem następnej generacji, a zintegrowanymi chipsetami graficznymi.

Następna generacja procesorów graficznych ION zapowiada się naprawdę bardzo obiecująco. Wcześniej mieliśmy możliwość zobaczyć w „akcji” najnowszego netbooka Asus Eee PC 1201PN, który posiada właśnie grafikę ION 2. Wyniki testów przeprowadzonych programem PCMark 06 potwierdziły badania nVidii. Asus 1201PN wyposażony w jednordzeniowy procesor Intel Atom N450 osiągnął znacznie lepszy rezultat od swojego poprzednika, dwurdzeniowego modelu 1201N i z układem graficznym nVidia ION.

Testowane przez nVidię komputery wyposażone były w dwurdzeniowy procesor PineView oparty na platformie Pine Trail (najprawdopodobniej był to model Intel Atom D510, 1M Cache, 1.66 GHz) i wspomagany przez 2GB pamięci operacyjnej RAM DDR2.

nVidia Optimus integralną częścią ION 2:

O technologii nVidia Optimus mówiliśmy jeszcze na długo przed oficjalną premierą platformy ION 2, lecz już wtedy wiadomo było, że będzie ona stosowana w urządzeniach opartych na platformie ION następnej generacji. Technologia Optimus jest niejako pomostem pomiędzy dedykowanym układem graficznym nVidia, a zintegrowanym GPU w chipsecie procesora Intel. Dotychczas Hybrid SLI pozwalał na “ręczne” przełączanie między zintegrowanym układem a dedykowaną kartą graficzną. Dzięki technologii Optimus czynność ta będzie wykonywana całkowicie automatycznie, więc nasz komputer samodzielnie dopasuje wydajność procesora graficznego do aktualnie wykonywanych zadań.

Najlepiej odzwierciedla to poniższa fotografa. Podczas korzystania z przeglądarki internetowej lub pakietu Office, układ graficzny ION jest całkowicie wyłączony, a za przetwarzanie grafiki odpowiada zintegrowany w chipsecie CPU układ Intel GMA 3150.

Natomiast w chwili, gdy włączymy dowolny materiał wideo, grę, lub dowolną bardziej wymagającą aplikację technologia nVidia Optimus włączy dedykowaną kartę graficzną ION, która przejmie zadania zintegrowanego układu.

W rezultacie układ GPU pracuje tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, oszczędzając w ten sposób baterię i wydłużając czas pracy komputera na akumulatorze. Netbooki oparte na platformie nVidia ION 2 i wykorzystujące technologię Optimus mogą w ten sposób pracować nawet do 10 godzin.

Next-Gen nVidia ION = „ION”

nVidia nie zmieni nazwy dla następnej generacji układów nVidia ION. Teoretycznie nie będzie oficjalnej nazwy „ION 2”, dla wyróżnienia nowej platformy nVidii od oryginalnej wersji. Oznacza to, że każde kolejne wydanie ION (jeśli takie w ogóle się pojawi w przyszłości) będzie nazywało się po prostu „ION”. Wiemy, że wszystkie urządzenia wyposażone w procesory Intel Pine Trail i układy nVidia ION posiadać będą GPU następnej generacji, lecz nie wszyscy są specjalistami w tej dziedzinie, więc może stworzyć się niemały problem. Jeśli obie platformy nosiły będą tę samą nazwę – ION – skąd będzie wiadomo, która generacja procesora graficznego drzemie we wnętrzu naszego urządzenia? Najprawdopodobniej dla wyróżnienia poszczególnych edycji, w opisach urządzeń będzie znajdowało się następujące stwierdzenie: „ION z 512MB pamięci” lub „ION z technologią Optimus”. Pierwsza generacja platformy ION posiada do 256MB VRAM, oraz nie posiada wsparcia technologii Optimus. Czy takie rozwiązanie jest lepsze? Nie sądzę. Prościej byłoby po prostu nazwać następną generację układów graficznych jako ION 2.

Multimedialne centrum rozrywki:

Urządzenie wyposażone w układ graficzny ION następnej generacji nie będzie zwykłym urządzeniem. Podobnie jak oryginalny ION, nowa edycja IONa wzniesie na zupełnie nowy poziom zwykłego netbooka i uczyni z niego prawdziwe multimedialne centrum rozrywki. Tak jak stało się to wcześniej w przypadku netbooka Samsung N510 czy Asusa Eee PC 1201N. Na urządzeniach tych mogliśmy oglądać filmy w jakości Full HD, cieszyć się ładną grafiką w nowych grach PC (np. Call of Duty 4: Modern Warfare 2), oraz płynnie odtwarzane były materiały wideo Flash DH zamieszczane w serwisie YouTube.

Koniec z systemem Windows 7 Starter!

Z badań przeprowadzonych przez Computer World wynika, że ponad 56% użytkowników netbooków jest niezadowolonych z systemu operacyjnego Windows 7 Starter. nVidia zaleca stosowanie systemu operacyjnego Windows 7 Home Premium w urządzeniach opartych na platformie ION dla pełnego wykorzystania możliwości zarówno samej platformy jak i systemu Windows OS.

Podsumowanie:

nVidia oczekuje, że latem tego roku na rynku będzie już ponad 30 urządzeń opartych na platformie ION następnej generacji, a w drugim kwartale 2010 roku liczba ta wzrośnie jeszcze bardziej. W porównaniu z oryginalną wersją, nowy ION oferuje 50% wyższą wydajność oraz dłuższą pracę baterii, co niewątpliwie pozytywnie wpłynie na wyniki sprzedaży urządzeń z tym właśnie układem.

Choć na razie nie poznaliśmy żadnych konkretnych informacji na temat rzeczywistej wydajności nowej platformy to i tak następna generacja układu ION zapowiada się bardzo obiecująco. Technologia Optimus będzie odgrywała istotną rolę jeśli chodzi o czas pracy baterii, a 512MB pamięci graficznej umożliwi uruchomienie najnowszych gier wideo. Co prawda połączenie bardzo wydajnego układu graficznego z (nie ukrywajmy) dość słabym procesorem jakim jest Intel Atom nie jest dobrym pomysłem i z pewnością nie zostanie wykorzystany maksymalny potencjał drzemiący w nowej generacji platformy ION. Znacznie lepiej wyglądałoby połączenie ION + CULV lub Core i3/Core i5, ale to może już wkrótce.

źródło: nvidia, netbookchoice

Mateusz

Komentarze