Podpowiadamy na jakie cechy warto zwrócić uwagę oraz które omijać szerokim łukiem decydując się na kupno klawiatury mechanicznej. Z nami wybierzesz odpowiedni model w kilku różnych przedziałach cenowych.
Klawiatury mechaniczne powoli zaczynają zdobywać rynek konsumencki w Polsce. Do tej pory sprzęt tego typu mogliśmy zobaczyć jedynie u profesjonalnych graczy oraz osób z zasobnym portfelem. Dlaczego warto więc wydać większą ilość pieniędzy na sprzęt, który przecież jest tylko jednym z dodatków do pracy oraz rozrywki przy komputerze?
Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czym tak naprawdę różni się klawiatura mechaniczna od „zwykłej”?.
Klasyczne klawiatury składają się z 3 membran, które dopasowują się kształtem oraz rozciągają się pod wszystkimi przyciskami. Gdy naciśniemy interesujący nas klawisz wtedy wciska on gumową błonę, która przesyła impuls do komputera. Zaletą takiego rozwiązania jest na pewno cisza oraz komfort pisania. Po pewnym czasie jednak większość z Was pewnie zauważyła, że z niektórymi modelami mogło zacząć dziać się „coś nie tak” – a to klawisz nie chciał się wcisnąć lub literki pojawiały się podwójnie lub potrójnie na ekranie. Wszystko to jest związane z szybkim ścieraniem się oraz zużyciem membrany, która wymaga coraz większej siły dociśnięcia przycisku. W niektórych przypadkach przyciski mogą „wyrobić się” już nawet po kilku miesiącach od kupna sprzętu. Klawiatury membranowe to najtańsze oraz najliczniejsze produkty, które możemy spotkać w każdej galerii handlowej czy sklepie komputerowym.
Klawiatury mechaniczne to sprzęt, który cechuje się przede wszystkim dużo lepszą jakością wykonania. Każdy z przycisków umieszczonych na klawiaturze posiada swój własny przełącznik indywidualnie rejestrujący nacisk. W tym przypadku jednak odgłos pisania jest dużo głośniejszy, co może przeszkadzać niektórym użytkownikom oraz znajdującym się w pobliżu domownikom. Klawiatury mechaniczne w porównaniu do membranowych są około 500 razy trwalsze i wytrzymują od 20 do 50 milionów wciśnięć każdego klawisza. Podłączając tego typu klawiaturę do komputera mamy również pewność, że zarejestruje ona każde nasze kliknięcie (nieważne czy będzie to 10 czy 20 klawiszy naraz). „Mechaniki” poprawiają komfort oraz ergonomię pisania, jednocześnie przyspieszając tworzenie tekstów lub dowolnej treści.
Niewątpliwą zaletą klawiatur mechanicznych jest fakt, iż najczęściej posiadają one cztery lub więcej przełączników do wyboru. W przypadku naszego kraju w większości sklepów znajdziemy przełączniki Cherry MX, wśród których możemy wyróżnić przełączniki niebieskie, czerwone, czarne oraz brązowe. Niestety, polska oferta sklepów stacjonarnych wciąż „kuleje” pod względem dostępności klawiatur mechanicznych przez co może się okazać, że nie zawsze będziemy mieli możliwość przetestowania oraz dotknięcia każdego z przełączników na własną rękę. Poniżej przedstawię Wam krótką charakterystykę dotyczącą każdego z przycisków.
Siła nacisku: 45g
Są to przełączniki przeznaczone dla graczy. Cherry MX RED cechują się niską siłą nacisku, która potrzebna jest do uruchomienia pojedynczego klawisza. Klawisze wyposażone w czerwone przełączniki wciskają się bardzo lekko i zdecydowanie są najcichsze ze wszystkich dostępnych rozwiązań. Cherry MX RED idealnie sprawdzą się podczas gry i jednocześnie bardzo słabo podczas codziennego pisania na komputerze (z uwagi na liczbę popełnianych błędów). Warto się więc zastanowić do czego tak naprawdę będziemy ich potrzebować.
Siła nacisku: 55g (aktywacja przy 45g)
Są to przełączniki, z których korzystam osobiście w przypadku mojego „mechanika”. Brązowe Cherry MX łączą w sobie cechy idealnie nadające się zarówno do codziennej pracy z tekstem jak i do długich sesji z wszystkimi grami – nieważne czy będziemy strzelać w Counter Strike’u czy też jeździć po torach wyścigowych w Need For Speed. Sam dźwięk wydawany przez klawisze jest również bardzo przyjemny.
Siła nacisku: 60g (aktywacja 50g)
Zdecydowanie najgłośniejsze i najszybsze przełączniki dostępne w ofercie Cherry. Wśród użytkowników krąży opinia, że jest to najlepsze rozwiązanie dla pisarzy oraz dla osób, które utrzymują się z tworzenia treści na komputerze. Cherry MX BLUE są najmniej sprężyste z wszystkich przełączników i starszym czytelnikom na pewno przypomną uczucie podobne do pisania na maszynie.
Siła nacisku: 60g
Król i jeszcze raz król wśród graczy. Najtwardsze i zarazem najcięższe przełączniki, które idealnie nadadzą się do gier RTS oraz FPS. Po dłuższym użytkowaniu nasze palce mogą jednak prosić nas o chwilę przerwy – MX Black to naprawdę ciężka sprawa. Plusem tego rodzaju przełącznika jest jego niewielka głośność oraz największa sprężystość spośród wszystkich opisywanych przeze mnie przełączników Cherry MX.
Tworząc to zestawienie szukałem klawiatury, która posłuży zarówno podczas wymagającego grania, jak i takiej, która będzie dobrze wyglądała na biurku. Poniżej znajdziecie kilka minimalistycznych oraz tych „bardziej wypasionych” propozycji. Na początek segment do 500 zł – jest tu już spory wybór ciekawych produktów, które nie różnią się znacznie od droższej konkurencji.
Klawiatura Cooler Mastera została wyposażona w 104 mechaniczne klawisze, które zostały zainstalowane w minimalistycznej obudowie. W tym modelu producent zdecydował się na zastosowanie przełączników Cherry MX Blue. Klawiatura posiada możliwość podłączenia jej za pomocą odłączanego kabla USB w oplocie lub portu PS2. Użytkownicy ceniący sobie szybką pracę znajdą w niej sporą ilość klawiszy multimedialnych. Klawiatura posiada wymiary 440 x 132 x 29 mm i waży 1,1 kg.
Klawiatura SteelSeries to zdecydowanie propozycja dla fanów klasyki i minimalistycznych rozwiązań. W tym modelu producent zdecydował się na zastosowanie przełączników Cherry MX Black oraz pokrył je 18-karatowym złotem, aby przyspieszyć przesył danych. SteelSeries 6Gv2 wyróżnia się metalową płytą, która czyni tę klawiaturę odporną nawet na najbardziej sfrustrowanych graczy. Klawiatura ma wymiary 435 mm × 160 mm × 40 mm i waży 1,18kg.
Tańsza propozycja od znakomitej marki Tesoro. Klawiatura została wyposażona w przełączniki Cherry MX Brown, które idealnie nadadzą się zarówno do grania jak i do codziennej pracy. Dzięki laserowym nadrukom na klawiszach możemy mieć pewność, że przez kilkanaście najbliższych lat nie doświadczymy ani nie zobaczymy na sprzęcie żadnego startego przycisku. Klawiatura ma wymiary 45,5 x 4,34 x 20,6 cm i waży 1,48 kg.
Jest to klawiatura, na którą sam zdecydowałem się po długich „badaniach” rynku oraz poszukiwaniach. Klawiatura Cooler Mastera została wyposażona w przełączniki Cherry MX Brown oraz jest w pełni podświetlana. Natężenie podświetlenia oraz jego rodzaj możemy modyfikować według własnych upodobań (producent udostępnił pięć poziomów jasności podświetlenia oraz trzy tryby). Klawiatura posiada po lewej stronie pięć w pełni programowalnych klawiszy makr, które możemy skonfigurować w dowolny sposób wraz z oprogramowaniem dołączonym do sprzętu. CMStorm Trigger-Z przychodzi w pudełku wraz z odpinanym kablem USB w oplocie, ogromną i wygodną podstawką na nadgarstki oraz keycap pullerem, który pomoże nam wyciągnąć każdy z klawiszy. W klawiaturze możemy zaprogramować do 75 makr, które zostaną szybko odtworzone przez wbudowany 32-bitowy procesor. Klawiatura ma wymiary 25,3 x 3,8 x 47,6 cm i waży 1,5 kg.
W tym przedziale cenowym znajdziemy propozycje, które określane są mianem „nieśmiertelnych” oraz dają użytkownikom niesamowite możliwości personalizacji i konfiguracji poszczególnych funkcji.
Klawiatura idealna dla gracza. W przypadku tego modelu producent zdecydował się na zastosowanie przełączników Cherry MX Red oraz stworzył obudowę ze szczotkowanego aluminium. Klawiatura posiada wyprofilowane przyciski „WSAD” oraz podświetlenie, które może cieszyć nasze oczy paletą 16,8 miliona kolorów. Klawiatura posiada wymiary 43,8 x 2,4 x 16,3 cm i waży 1,2 kg.
Kolejna, tym razem jeszcze lepsza klawiatura od Tesoro posiadająca futurystyczny, aluminiowy design oraz przełączniki Cherry MX Black. Klawiatura wspiera Full-N-Key Rollover, czyli funkcję, która zarejestruje wszystkie przyciski – nieważne ile z nich wciśniemy w jednym momencie. Colada Saint ma przetrwać wiele lat intensywnego grania. Regulowane boczne kolory oraz różne sekcje podświetlenia klawiszy sprawią, że dostosujesz ją idealnie do swoich potrzeb. Tesoro Colada Saint posiada również trzy dedykowane klawisze makro na spodzie obudowy. Klawiatura ma wymiary 49,5 x 18,5 x 3,1 cm i waży 1,7 kg.
Klawiatura została wyposażona w 113 klawiszy w tym 5 dedykowanych przycisków makro. W środku sprzętu znajdziemy 32-bitowy procesor z 2 MB pamięci flash oraz dwa złącza USB. Sprzęt cechuje się minimalistycznym wyglądem oraz zastosowaniem przełączników Cherry MX Black. Klawiatura Roccat posiada również osobne wyjście na słuchawki i mikrofon. Zdecydowany top w zestawieniu.
Wchodzimy w segment cenowy, w którym możemy już dostać sprzęt jaki tylko nam się wymarzy. Obecnie ciężko na polskim rynku znaleźć klawiaturę, która przekroczyłaby pułap 1000 złotych. Przygotowałem jednak coś dla osób, które lubią czuć się wyróżnione i posiadać specyficzne urządzenia.
WASD Keyboards Custom to serwis, który zajmie się stworzeniem Twojej klawiatury od podstaw – zupełnie tak jak sobie tego wymarzyłeś. W tym przypadku możesz wybrać jeden z czterech rodzajów klawiatur, a nawet dopasować kolor każdego klawisza według własnych preferencji. Twórcy sprzętu umożliwili również możliwość zaimportowania własnego projektu w formacie PSD. Kupując klawiaturę w WASD Keyboards możesz np. nadrukować na niej swój pseudonim, a wybierając rodzaj przełącznika Cherry, otrzymasz możliwość zainstalowania „wyciszających gumek” O-Ring. Do wyboru – do koloru. Ekipa z tego serwisu udostępniła na swojej stronie specjalny edytor, który pozwoli Ci w łatwy sposób przejść przez wszystkie kroki – od zaprojektowania klawiatury aż do jej wysyłki.
Jak widać powyżej wybór wymarzonej klawiatury mechanicznej to nie lada wyzwanie. Szczególnie wtedy, kiedy w pewien sposób ogranicza nas budżet. Czy coś zmieniło się w moim życiu po wydaniu 500zł na nową klawiaturę? Zdecydowanie tak. Zacząłem odczuwać większą przyjemność z pisania oraz robię to zdecydowanie szybciej niż wcześniej (sprawdzałem na kilku testach 😉 ). W tym wszystkim mam również pewność, że dobrze zainwestowałem pieniądze i sprzęt posłuży mi przez kilka dobrych lat. Przed zakupem warto określić czego tak naprawdę potrzebujemy i na tej podstawie wybrać interesujący nas model.
Wokół klawiatur mechanicznych powstały całe społeczności, które skupiają się na ich modyfikacjach, przerabianiu, a nawet tworzeniu pełnych zestawów kolorowych przycisków do dowolnej wymiany przez użytkownika. Wszyscy gadżeciarze oraz geecy będą zachwyceni tym faktem. Przeglądając fora oraz sklepy internetowe często możemy natknąć się na różnego rodzaju obudowy, ręcznie wykonane przyciski czy wyciszające gumki, które jeszcze bardziej uprzyjemnią nam korzystanie z naszej nowej klawiatury.
Pamiętajcie jednak o jednym. Warto wydać kolejne kilkadziesiąt złotych na dobrą podkładkę pod nadgarstki. Szczególnie wtedy kiedy producent nie dostarcza jej w zestawie.
A czy Wy macie jakiś faworytów w powyższym zestawieniu, których chcielibyście mieć na biurku? 🙂
Komentarze
Z mechanicznych mam klawiature Genesis Thor 303, z podświetleniem, sprawdza się jak dla mnie
Polecam koreańskie klawiatury Leopold. Klasa.
"pokrył je 18-karatowym złotem, aby przyspieszyć przesył danych" HAHAHA,dalej już nie czytałem.