Zgodnie z planami wydawniczymi producenta, już na początku kwietnia do sprzedaży trafi najnowsze urządzenie firmy Archos, której flagowym produktem jak na razie jest Archos 9. Podczas międzynarodowych targów CeBIT 2010 w Niemczech, firma Archos przedstawiła kolejną gamę tabletów z tej serii. Tym razem, dla odmiany nie będzie to tablet, a notebook. Wcześniej firma Archos również podjęła próbę stworzenia przenośnego mini komputera, lecz z co najmniej kiepskim skutkiem. Jak będzie tym razem? Zobaczymy.
Archos 13PS, bo tak nazywać się będzie najnowsze urządzenie francuskiego producenta sprzętu elektronicznego, przez obecność 13,3-calowego ekranu będzie należał raczej do kategorii notebooków, aniżeli netbooków. Choć szczegółowa specyfikacja tego komputera wskazuje raczej, że mamy do czynienia z mini laptopem, to i tak nie ma to większego znaczenia. najważniejsze, żeby komputer się sprzedał. Wewnątrz Archosa 13PS znajdziemy dwurdzeniowy procesor Pineview Intel Atom D510 (1M Cache, 1.66 GHz) – ulepszona wersja znanego układu Intel Atom 330 CPU. Wcześniej Atom D510 stosowany był najczęściej w komputerach typu AIO oraz nettopach. Teraz przyszła pora na notebooki.
Pozostała specyfikacja Archosa 13PS to raczej netbookowy standard. W urządzeniu tym znajdziemy 1GB lub 2GB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 160/250GB oraz preinstalowany system operacyjny Windows 7 Home Premium. Producent jako jedną z zalet tego komputera wymienia niskie zużycie energii. W związku z tym możemy spodziewać się pojemnej baterii, która pozwoli nawet na 10 godzin pracy – lecz to tylko domysły. Niestety zabrakło informacji o układnie graficznym, który odpowiadać będzie za generowanie obrazu. W przypadku urządzeń tej klasy możemy spodziewać się zintegrowanego chipsetu graficznego lub platformy ION 2 8-rdzeniowej. Znacznie lepsze wydajnościowo dla notebooka byłoby to drugie rozwiązanie i szczerze mówiąc jest ono bardziej realne, z tego względu, że komputer Archos 13PS ma kosztował nawet 800 USD.
Komputer ten ma być alternatywą dla urządzeń konkurencji opartych na niskonapięciowych układach Intel CULV. Trudno powiedzieć, czy dwurdzeniowy Atom może być zagrożeniem dla procesorów ULV, ale miejmy nadzieje, że coś ciekawego z tego wyniknie.
źródło: tcmagazine
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze