>
Kategorie: NewsyTechnologie

Li-Fi – Internet prosto ze światła, który jest szybszy od Wi-Fi

Nowe badania nad technologią Li-Fi potwierdzają możliwość osiągnięcia prędkości transmisji danych na poziomie 1 GB/s, czyli około sto razy większej, niż oferuje przeciętne połączenie Wi-Fi. Jednak technologia ta nie zdoła wyprzeć poczciwego Wi-Fi.

Li-fi to termin, o którym słychać było już kilka lat temu. Technologia służąca do transmisji danych, wykorzystująca komunikację poprzez widzialne światło (VLC) została opracowana w 2011 roku. Wtedy to właśnie Harald Haas z Uniwersytetu w Edynburgu po raz pierwszy wykazał, że wykorzystując pojedynczą diodę z migającym światłem można wymienić więcej informacji niż przy użyciu zwykłej wieży transmisyjnej używanej na przykład dla sieci komórkowej.

Dotychczas w badaniach laboratoryjnych przy wykorzystaniu Li-Fi udało się uzyskać szybkość przesyłania danych 224 Gb/s. Odpowiada to ściągnięciu około 30 gigabajtów danych w ciągu jednej sekundy.

Opisywana technologia zakłada wykorzystanie fali świetlnej o częstotliwości pomiędzy 400, a 800 THz. Urządzenia mają wysyłać dane poprzez zaawansowany kod Morse’a. Tak więc kod binarny byłby transferowany poprzez nieustanne włączanie i wyłączanie się diod. Ludzkie oko, takiego procesu nawet nie jest w stanie zarejestrować.

Obecny wynik okazał się być niższy niż ten otrzymany na początku badań, ale twórcy wymieniają szereg zalet owej technologii. Z jednej strony mówią oni szybkości transmisji, z drugiej o większym bezpieczeństwie i mniejszym poziomie zakłóceń.

Możliwość zastosowania takiej technologii w codziennym użytku na tę chwilę mijałaby się jednak z celem. Wystarczyłoby przecież zasłonić czymkolwiek odbiornik, by zerwać połączenie pomiędzy komunikującymi się urządzeniami.

Dodatkowo, obecna sieć Wi-Fi pozwala na transmisję danych przez ścianę. Technologia Li-Fi w chwili obecnej nie mogłaby więc być wykorzystywana w innych miejscach niż tylko w przypadku bezpośredniego połączenia.

Z jednej strony jest to pewna nadzieja na poprawę szybkości komunikowania się urządzeń, zaś z drugiej ta „drobna” wada musiałaby najpierw zostać przez naukowców pokonana, aby szersze wykorzystanie technologii świetlnego przesyłania danych nabrało jakiegokolwiek znaczenia dla przeciętnego użytkownika.

michalw

Komentarze

  • Moim zdaniem należy stworzyć kolejną generację "WiFi", dzięki ktorej będzie można połączyć WiFi oraz LiFi. Odbiornik widzi nadajnik LiFi, w innych przypadkach WiFi. Oczywiście trzeba dużo czasu i pracy, ale wszystko jest do zrobienia