Sytuacja na rynku netbooków powoli zaczyna się stabilizować. Produkcja mini komputerów nie rośnie tak bardzo jak miało to miejsce w roku ubiegłym, a dostawcy komputerów przenośnych – głównie notebooków zmieniają już swoją strategię na kilka najbliższych kwartałów. Kilka dni temu świat obiegła informacja, że firmy Dell i HP zamierzają zredukować produkcję netbooków.
Nie oznacza to całkowitej rezygnacji z produkcji netbooków, lecz jej znaczne ograniczenie i skoncentrowanie się na sprzedaży notebooków. Asus co prawda nie wydał podobnego oświadczenia w strawie serii Eee PC, ale od jakiegoś czasu można zauważyć, że mimo wszystko produkcja netbooków w tej firmie zeszła na dalszy plan, a Asus coraz szerzej promuje swoje notebooki oparte na platformie Calpella (por. Asus eMagazyn).
Podczas Softex Taipei, które właśnie trwają (8-12 kwiecień), Asus zaprezentował dwa notebooki z multimedialnej serii N – 15,6-calowy model Asus N61J (dostępny w sprzedaży na terenie Polski) i 14-calowego Asusa N82J. Komputery te łączą w sobie nieprzeciętną wydajność dzięki nowoczesnej platformie Intel Calpella i stylowy design. Oprócz tego firma Asus promuje nowoczesny interfejs USB 3.0, który zamontowany został w tych właśnie urządzeniach jako pierwszy. Tajwańska firma planuje już niebawem rozpocząć produkcję kilka dodatkowych modeli notebooków (por. Asus eMagazyn), a ich udział w sprzedaży w 2 kwartale 2010 roku ma wynieść 20% z całości.
Niestety nastąpi to kosztem notebooków biznesowych z serii K. Produkcją pewnego udziału tych urządzeń zajmuje się firma Foxconn Electronics (na zlecenie ASUStek), jednakże ma ona zostać ograniczona z 40% do 30% w celu uzyskania rentowności firmy. Dodatkowe środki ma przynieść sprzedaż notebooków przeznaczonych dla graczy, czyli seria Asus ROG.
W związku z tym, że producenci komputerów przenośnych szykują się do zmasowanej ofensywy i już wkrótce rynek ma zalać fala nowych notebooków, zaistniały pewne problemy z którymi boryka się również firma Asus. Chodzi tu o poważny niedobór podzespołów bazowych niezbędnych do produkcji najnowszych komputerów. Brakuje między innymi 14-calowych matryc LCD, które wykorzystywane są w produkcji notebooków Asus N82J.
Asus walczy także z trudnościami w zaopatrzeniu swoich notebooków w najnowsze układy graficzne firmy ATI. W związku z tym tajwański koncern zamierza zwiększyć produkcję komputerów z procesorami graficznymi firmy nVidia i technologią Optimus. Użytkownikom z pewnością nie spodoba się ten krok podjęty przez firmę, gdyż wolą oni układy ATI, które na chwilę obecną są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie i lepsze od kart graficznych nVidii. Chodzi tu przede wszystkim o fakt, że procesory graficzne ATI wspierają biblioteki DirectX 11 i są po prostu wydajniejsze.
Oprócz tego Intel ma problemy z dostarczeniem do producentów komputerów przenośnych procesorów z serii Calpella – Core i3, Core i5 oraz Core i7, co dotknęło między innymi firmę Asus, Acer, HP, Dell, a nawet Apple. Jak więc producenci chcą zwiększyć produkcję notebooków skoro brakuje tak wielu podzespołów bazowych?
źródło: notebookitalia.it, fudzilla, softpedia
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.