>

Targi CES 2016 już praktycznie za nami – pora więc na podsumowanie. A przynajmniej w dziale laptopów jest o czym pisać!

Nie da się ukryć, że targi w Las Vegas obfitowały w laptopy różnej maści. Nie zabrakło potężnych maszyn gamingowych, ultrabooków, hybryd i innych świetnie zapowiadających urządzeń. My wybraliśmy 10 najciekawszych z nich.

LG Gram 15

fot. producenta

Pierwsza z propozycji to laptop od firmy, która na co dzień z tym rynkiem nie ma wiele do czynienia. LG Gram 15 to bardzo lekki (waży niecały kilogram!), ale zbudowany z bardzo porządnych podzespołów laptop. Dodam, że sprzęt wyposażono w matrycę o przekątnej 15.6 cala, co przy tak niewielkim ciężarze jest naprawdę rewelacyjnym wynikiem! Reszta specyfikacji jest równie bardzo dobra – na pokładzie znajdziemy procesor Intela z linii Skylake, 8 GB RAM oraz pojemny dysk SSD. A przy tym jest to sprzęt świetnie się prezentujący – zdecydowanie jeden z ciekawszych ultrabooków nadchodzących miesięcy.

EVGA SC17

W odróżnieniu od propozycji LG, debiut firmy EVGA na rynku notebooków to model znacznie bardziej okazały pod względem gabarytów – blisko 4 kg wagi i 3 cm grubości przekładają się jednak na bardzo dobrą specyfikację. Producent postarał się o umieszczenie w laptopie jednego z najwydajniejszych procesorów Intel Core i7 z linii Skylake, który dodatkowo umożliwia zabawę w overclocking, a za wrażenia wizualne odpowie nie kto inny, jak GeForce GTX 980M. Wielu graczy pewnie spodziewałoby się nieco więcej RAMU – znajdziemy tutaj 16 GB, choć całkiem nieźle taktowanej pamięci, a i miejsca na dane zabraknąć nam nie powinno. A gdy dodamy do tego technologię G-Sync to otrzymamy produkt godny zainteresowania ze strony każdego zapalonego gracza.

Razer Blade Stealth

fot. producenta

Nie uciekamy z gruntu gamingowego i przenosimy się do propozycji Razera, która właściwie łączy w sobie zalety ultrabooka i laptopa gamingowego. Wszystko dzięki stacji dokującej, czyli Razer Core – to dodatkowe akcesorium umożliwiające podłączenie dowolnej, desktopowej karty graficznej, co w sposób oczywisty wpływa na wydajność całego zestawu – podobne rozwiązanie z laptopem Lenovo niedawno zastosował Szymon. Choć specyfikacja bazowego laptopa nie powala na kolana (kto w dzisiejszych czasach stosuje jeszcze pamięci DDR3?!), to tego typu rozwiązania z pewnością będą stosowane coraz częściej i miejmy nadzieję, że w nieco bardziej wydajnych notebookach.

Razer Blade Stealth (2017)

od: 11.000 zł »

Lenovo Y900

fot. laptopmedia.com

Lenovo coraz mocniej wojuje na scenie laptopów gamingowych i model Y900 jest kolejnym tego potwierdzeniem. To bardzo fajnie wyglądający i naprawdę solidny pod względem specyfikacji sprzęt. Znajdziemy tu jeden z najwydajniejszych czterordzeniowców Intela z linii Core i7 Skylake, wspierany przez nawet 64 GB pamięci DDR4, a zestaw oczywiście uzupełnia karta graficzna NVIDIA GTX 980M z 4 GB VRAM GDDR5 na pokładzie. To przepotężna specyfikacja, której nie zaskoczy nawet najbardziej wymagająca gra.

Lenovo Y900

od: 6.702 zł »

Lenovo ThinkPad X1 Yoga

fot. producenta

Seria Yoga, mimo stosunkowo niedługiej obecności na rynku ma już uznaną renomę. Nie bez przyczyny – kto nie chciałby mieć w pełni konwertowalnego notebooka i tabletu w jednym? A taki jest ThinkPad X1 Yoga. Świetną robotę odwala w tym wypadku wyświetlacz OLED od Samsunga – 14-calowa matryca charakteryzuje się matową powłoką, a jednocześnie wspiera piórko do obsługi dotykowego ekranu. Nie można także wiele zarzucić samej specyfikacji – procesor Intel Core i5 lub i7, maks. 16 GB RAM, dysk na złączu M.2… Czego chcieć więcej od takiego sprzętu? Zapewne tylko niższej ceny niż około 6000 złotych.

Samsung Notebook 9

fot. producenta

Choć laptopy Samsunga nie cieszą się już taką estymą jak niegdyś, to południowokoreański koncern cały czas jest w stanie zaprezentować naprawdę ładny sprzęt. Takim można nazwać dwa nowe modele z serii Notebook 9. I choć nie są to może potwory wydajnościowe, to kilka rozwiązań z pewnością spodoba się przyszłym użytkownikom. Mowa tu przede wszystkim o matrycy PLS, dzięki której będziemy się cieszyć wysoką jasnością i bardzo dobrymi kątami widzenia, całkiem nieźle prezentuje się także akumulator z funkcją 20-minutowego, szybkiego ładowania. No i waga – to zaledwie 0,84 kilograma!

HP EliteBook Folio G1

HP nadal inwestuje w dział biznesowy i widać to gołym okiem – najdobitniej potwierdza to model EliteBook Folio G1. To laptop, który nie tylko będzie się świetnie prezentować, ale do tego jest cieniutki (1,24 cm grubości), lekki (waży 0,99 kilograma), a przy tym ma klasyczny, elegancki wygląd. Na pokładzie znajdzie się miejsce dla jednego z procesorów M5 lub M7, 8 GB RAM i dysku SSD 256 GB. A przy tym rzecz jasna czytnik linii papilarnych i dwa porty Thunderbolt 3.0. To naprawdę uczciwa propozycja dla każdego biznesmena.

Acer Aspire Switch 12S

fot. producenta

Hybrydy są trendy – to wiemy nie od dziś. A takie hybrydy? Cóż, one muszą być trendy. Aspire Switch 12S to najnowsza propozycja od Acera i trzeba przyznać, że ten model robi spore wrażenie. Już sam wyświetlacz o przekątnej 12,5 cala pokazuje, że nawet tak niewielki rozmiar może sobie śmiało poradzić w rozdzielczości 4K. Całością będzie zawiadywać jeden z procesorów z linii M szóstej generacji, maks. 8 GB RAM oraz dysk SSD o maksymalnej pojemności 256 GB. To śliczny i wydajny sprzęt.

Lenovo ThinkPad X260

fot. producenta

Na CES 2016 nie mogło zabraknąć także przedstawicieli klasycznej linii ThinkPadów – na rynku już niebawem pojawi się wiele nowych modeli, ale naszą uwagę przykuł X260, czyli następca wysoko ocenianej X250-tki. To 12,5-calowiec z matrycą wyświetlającą obraz w FullHD z procesorem Intel Core i7 i maksymalnie 16 GB pamięci operacyjnej. Do tego dorzućmy dysk SSD z 512 GB miejsca na dane i bardzo wydajny akumulator z serii PowerBridge, a staje się jasne, że to bardzo ciekawa i solidna alternatywa dla wielu notebooków biznesowych.

ASUS VivoBook Flip TP301

fot. producenta

Ostatnią naszą propozycją jest konwertowalna hybryda ASUS VivoBook Flip TP301. To mniejszy z dwóch oferowanych modeli z matrycą 13.3 cala wyświetlającą obraz w rozdzielczości FullHD. Rozpiętość konfiguracji będzie spora, bowiem znajdziemy tutaj procesory Intel Skylake zarówno z linii i3, jak i i7, jednostkę tę będzie z kolei wspierać maks. 8 GB RAM. Co ciekawe, oprócz zintegrowanej karty graficznej producent postanowił umieścić układ GeForce GTX 920M, co rzecz jasna zwiększy moc obliczeniową hybrydy. Choć nie należy ona do najlżejszych (nieco ponad 1,5 kilograma), to prezencji i mocy odmówić jej nie sposób.

CES 2016 - oKiem techManiaKa

CES 2016 odbywają się w Las Vegas w terminie 6-9 stycznia 2016 roku.
Dzięki blogom grupy techManiaK będziesz na bieżąco - Raport CES 2016

Amadeusz Cyganek