Wykryty przez matematyków błąd związany z układami Skylake może spowodować zawieszenie komputera na kilka minut lub godzin. Na samym początku okazało się, że problem występuje w przypadku korzystania z programu Prime 95. Dzisiejsze informacje potwierdzają jednak fakt, że problemy z procesorami mogą powodować inne czynności wynikające z korzystania z komputera.
Błąd dotyczący najnowszych procesorów Intela pierwotnie został znaleziony podczas obliczania liczb pierwszych wykorzystujących kolejne liczby Mersenne’a. Jak wiemy, układy amerykańskiego przedsiębiorstwa są wykorzystywane również w przypadku serwerów oraz stacji służących do renderowania oraz wykonywania skomplikowanych operacji matematycznych. Sam problem został wykryty podczas korzystania z programu Prime95 – zwykłego testu, którego raczej nie przeprowadza się na co dzień na swojej maszynie. Do dzisiaj nie było się czego obawiać, większość z Was zapewne nigdy nie uruchomiłaby programu oraz nie skorzystałaby z opcji, która powodowała zawieszenie całego sprzętu na kilka minut lub nawet godzin. Nowe, napływające informacje mówią jednak o problemach mogących wystąpić podczas obciążania naszego sprzętu grami lub codzienną pracą.
Według nowych danych, błąd może pojawić się również w innych aplikacjach stosujących obliczenia mocno obciążające sam układ procesora. Do grup aplikacji zaliczono między innymi programy bankowe oraz oprogramowanie naukowe stosowane na uniwersytetach i w szkołach. Co ciekawe, sprawa związana z błędem zawieszającym sprzęt dotyczy wszystkich procesorów z linii Skylake – bez wyjątku. W tym przypadku nie ma znaczenia zarówno moc jak i przeznaczenie procesora (mobilny lub desktopowy).
Sprawa trafiła już na biurko Intela, który zareagował na tę sytuację praktycznie natychmiast. Amerykańska firma poinformowała, że przeciętny użytkownik nie powinien znacząco martwić się tym problemem, gdyż obecnie występuje bardzo małe prawdopodobieństwo wystąpienia podobnego błędu na jego maszynie. Mimo wszystko, Intel zapowiedział, iż obecnie pracuje wraz ze swoimi partnerami nad nowymi wersjami BIOS, które po aktualizacji mają całkowicie wyeliminować problem. Niestety nie wiemy jacy z producentów wchodzą w grę oraz kiedy dokładnie będziemy mogli spodziewać się stosownej poprawki.
W przypadku odkrytego błędu pozostaje mieć nadzieję, że stworzone przez Intela poprawki nie będą miały wpływu na pierwotną wydajność oraz pobór mocy układów. Sprawa jednak wydaje się poważna biorąc pod uwagę ilość firm, które zdecydowały się zaimplementować do swoich sprzętów najnowsze układy „niebieskich”. Na więcej szczegółów i informacji dotyczących całej sprawy będziemy jednak musieli jeszcze trochę poczekać.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.