Targi Computex 2010 przeszły już do historii. Na tajwańskich pokazach zaprezentowano całą masę urządzeń mobilnych, które w najbliższych miesiącach będą śnić się po nocach wielu MobiManiaKom. Jak na każdej imprezie tego typu wiele sprzętów nie udało się nikomu uchwycić za pierwszym razem, a będą się one pojawiały systematycznie w niedalekiej przyszłości albo w planach producentów, albo na półkach sklepowych. Przygotowaliśmy dla was krótką ściągawkę z tego, co najciekawsze można było zobaczyć w Tajpeju.
Spis treści
Wszyscy czekali na tablety Asusa już od dłuższego czasu. Tajwański producent wreszcie zaprezentował swoje premierowe urządzenia, które mają całkiem realne szanse zagrozić dominacji w tym segmencie Apple iPada.
10-calowy Eee Pad EP101TC zarządzany jest przez system Windows Embedded Compact 7, a 12-calowy EP121 Windowsa 7 Home Premium. We wnętrzu dotykowych gadżetów znajdziemy najnowsze niskonapięciowe procesory Intel ULV.
Z kolei Eee Tablet to wysoce wyspecjalizowany sprzęt posiadający monochromatyczny wyświetlacz LCD, na którym studenci zrobią notatki za pośrednictwem specjalnego rysiku. Rozmiar ekranu jest nieznany, ale bateria pozwoli nawet na 10 godzin autonomicznej pracy.
W jednym z ostatnich dni targów niektórym dziennikarzom udało się sfotografować jeszcze jeden tablet Asusa – projekt EPAD. Czym tak naprawdę jest tajemniczy gadżet do końca nie wiadomo.
Główną wadą premierowych tabletów Asusa jest fakt, że na rynkową premierę Eee Padów poczekamy aż do 2011 roku. Eee Tablet pojawi się na sklepowych półkach już we wrześniu.
Computex 2010: Tablety Asusa wreszcie są!
Computex 2010: Eee Pady Asusa na żywo (galeria + wideo)
Computex 2010: EPAD – jeszcze jeden tablet Asusa? (wideo)
Także firma MSI pokazała przez wielu wypatrywane tablety. W modelach nazwanych Wind Pad 100 i 110 znajdziemy zarówno Windowsa, jak i Androida. Oba urządzenia posiadają 10-calowy wyświetlacz, a w ich wnętrzu drzemie procesor Intel Atom Z530 (Wind Pad 100) lub chip Nvidia Tegra 2 (Wind Pad 110). Ceny sprzętów kształtować mają się od 400-500$, a ich premiera przewidywana jest na końcówkę 2010 roku.
Computex 2010: Debiuty MSI Wind Pada 100 i 110
Najnowszy Asus dedykowany dla maniaKów gier komputerowych jest kolejnym produktem tajwańskiego giganta z ekranem 3D. Sprzęt posiadać ma 15.6-calową matrycę z częstotliwością odświeżania 120 MHz wspomaganą przez technologię Nvidia 3D Vision.
Jak w każdym laptopie z serii ROG (Republic of Gamers) znajdziemy mocną specyfikację techniczną: Intel Core i3/i5/i7 a na deser maksymalnie 16 GB pamięci DDR3 RAM. Jeżeli dołożymy do tego 2 dyski twarde o łącznej pojemności 1.5 TB i porty USB z interfejsem 3.0 otrzymamy naprawdę potężną maszynę. Data premiery oraz cena pozostają nieznane.
Computex 2010: Ultrawydajny Asus G53 3D
Asus Eee PC 1015N to najnowszy Seashell oparty na platformie Nvidia ION 2. Ten 10-calowy maluch posiada w swoim wnętrzu procesor Intel Atom N450, 1 GB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 250 GB. Komputer ma być pierwszym netbookiem o tak małej przekątnej ekranu zaopatrzonym w technologię Nvidia Optimus. Cena maszyny jest przewidywana na około 400 euro.
Computex 2010: Nowy Asus Eee PC 1015N (galeria)
Computex 2010: Asus Eee PC 1015N – moc w 10″ (wideo)
Na targach Computex można było zobaczyć także inne, nie mniej ciekawe netbooki Asusa:
Computex 2010: ASUS Eee PC 1015T z AMD Nile
Computex 2010: Najnowszy Asus Eee PC 1015PN (wideo)
Computex 2010: Multimedialny Asus Eee PC 1215N (wideo)
Computex 2010: Asus Eee PC 1201PN – będzie Optimus (wideo)
Computex 2010: Nowa linia netbooków Eee PC 1018, 1016 i 1015
Przy okazji oficjalnej premiery najnowszych Atomów zaprezentowany został najcieńszy na świecie prototypowy netbook oparty na platformie Pine Trail. Mierzący zaledwie 14 mm mini-laptop o nazwie Canoe Lake wydziela mniej ciepła i jest o 50% cieńszy niż jakiekolwiek inne urządzenie tego typu dostępne na rynku. Zastosowanie układu Atom w tak nowatorskim sprzęcie miało pokazać, że możliwości intelowskich chipów są ogromne.
Computex 2010: Procesory Intel Atom Next-Gen – oficjalnie
Computex 2010: 14mm prototyp ‘Canoe Lake’ (wideo)
Computex 2010: Intel Canoe Lake – wiemy już więcej!
Także firma LG postanowiła wkroczyć do segmentu tabletów. Na tajwańskich pokazach zaprezentowany został modelu UX10 napędzany przez układ Intel Atom Z530 z technologią Hyper-Threading. Sprzęt w zamyśle posiadać ma 10-calowy dotykowy wyświetlacz z obsługą multitoucha. Pozostała specyfikacja techniczna prezentuje się dosyć typowo, choć producent nieco zawiódł oczekiwania użytkowników, bo pokazowa wersja nie miała dotykowego panelu.
Computex 2010: Prototypowy tablet LG UX10
Innowacyjne panele Pixel Qi mają łączyć w sobie cechy wyświetlaczy typu e-ink oraz tradycyjnych LCD. Mają one także oferować pełną czytelność nawet pod słońce. Co więcej, w toku targów Computex wyszło na jaw, że wyłączenie podświetlenia ekranu Pixel Qi pozwoli na zyskanie nawet 2 godzin pracy na pełnej baterii. Bez wątpienia te produkty będą systematycznie zdobywać rynek urządzeń mobilnych, gdyż sam pomysł wydaje się genialny.
Computex 2010: Ekrany Pixel Qi w akcji – przegląd wideo
Computex 2010: Prądowe hokus-pokus paneli Pixel Qi (wideo)
Ponadprzeciętny Asus Lamborghini VX6 wyposażony został w najnowsze, dwurdzeniowy procesor Intel Atom D525. Układ ten taktowany jest zegarem o częstotliwości 1.83 GHz i posiada zintegrowany kontroler pamięci DDR3. Ponadto netbook wyposażono w 12.1-calowy ekran LCD HD o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli, do 4 GB pamięci RAM, układ graficzny nVidia ION następnej generacji, dysk twardy o pojemności 250/320 GB oraz nowoczesny system nagłośnienia firmy Bang & Olufsen. Komputer ten jest kolejnym przykładem po Alienware M11x, że małe może być diabelsko szybkie.
Computex 2010: Asus Lamborghini VX6 (wideo)
Acer Aspire One 532G to jeden z najbardziej wyczekiwanych netbooków opartych na platformie Nvidia ION 2. W sprzęcie znajdziemy procesor Intel Atom N450, 1 GB pamięci RAM, opcjonalne 3G oraz WiMAX i wsparcie dla systemu Nvidia Optimus. Komputer na pełnej baterii wytrzyma 10 godzin pracy bez ładowania, a jego cena wyniesie 369 euro. Na sklepowe półki mini-laptop powinien zawitać już niebawem.
Computex 2010: Acer Aspire One 532G z ION 2
Ogromne zaciekawienie publiczności wzbudziły koncepcyjne netbooki MSI La Mode i Serene. Te maluchy wyglądające jakby przybyły z przyszłości charakteryzowały się brakiem jakichkolwiek wiatraków. Zamiast tradycyjnej wentylacji znajdziemy w nich innowacyjny system odprowadzania i redukcji generowanego ciepła MSI thermal technology. Komputery mają stanowić wzorzec dla netbooków przyszłości MSI, choć niewykluczone, że je same ujrzymy kiedyś w detalicznej sprzedaży.
Computex 2010: MSI La Mode i Serene – netbooki przyszłości
Computex 2010: MSI Serene i La Mode z bliska (galeria + wideo)
Targi Computex 2010 to już przeszłość. Na pewno jednak zaprezentowane na nich produkty będą jeszcze niejednokrotnie pojawiać się na łamach MobiManiaKa, a niektóre z nich na pewno już niebawem znajdziemy także na polskich półkach sklepowych. Wymienione powyżej propozycje nie są bynajmniej jedynymi sprzętami ujawnionymi podczas pokazów w Tajpeju, niemniej jednak stanowią ich subiektywną esencję. Osoby bliżej zainteresowane pozostałymi nowościami z Computex 2010 zapraszam do uważnej lektury maniaKalnych newsów z ostatnich kilku dni.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze
Powiem tak. Jestem BARDZO zawiedziny. Nic dla ludzi inteligentnych. Wszystko ma małe ekrany, albo jest bardzo ciężkie. Miałem nadzieje, że dadzą jakąś 15/17 po liftingu co bedzie miała wyposarzenie godne studentom ktorzy pracują na nich oraz lekkość aby ich plecy nie bolały. Wybaczcie ale żaden szanujący się informatyk nie weźmie tak żenująco wydajnych netbooków. No chyba że tablet ale to dla zabawy. Takim ludziom trzeba mocnej jednostki obliczeniowej, duży ekran do wygodnej pracy, i niewielką wagę ze względu że codziennie zabierają go ze sobą. Przy tak częstym noszeniu lapa naprawdę waga staje się istotna.