Acer posiada dwa zintegrowane głośniki, które umieszczone zostały od spodu obudowy. Wydobywany z nich dźwięk jest bardzo wysokiej jakości. Nie jest on zanadto przytłumiony, co często ma miejsce przy tego typu rozwiązaniach w urządzeniach konkurencji i odtwarzane dźwięki są naprawdę czyste. Głośniki te, aby zapewnić jeszcze lepsze wrażenia dźwiękowe wspomagane są przez nowoczesne technologie tj: zoptymalizowany system Generation Dolby Sound Room 4 drugiej generacji, wraz z technologiami Dolby Headphone, Dolby Natural Bass oraz Dolby Sound Space Expander. Głośniki grają głośnio, lecz hałas miejski może z łatwością je zagłuszyć, jednakże w trakcie odtwarzania muzyki lub przy oglądaniu filmów dźwięk jest wystarczająco głośny.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy Acer Aspire 1825PTz wyposażony został w obrotowy i dotykowy ekran pojemnościowy o przekątnej 11,6-cala. Matryca ta pracuje w natywnej rozdzielczości 1366 x 768 pikseli (768 x 1366 pikseli w trybie tabletu), a także podświetlana jest diodami LED, które zapewniają jaśniejszy i wyraźniejszy obraz. Producent zdecydował się na zastosowanie w tym urządzeniu ekranu typu „glare”. Szczerze mówiąc nie spotkałem się do tej pory z matowymi matrycami dotykowymi, więc najprawdopodobniej takich jeszcze się nie produkuje. Niemniej jednak, błyszczący ekran nie oznacza nic dobrego. W słoneczny dzień będzie on powodował mocne refleksy, przez co praca na tym komputerze może okazać się utrudniona. Dotyczy to zarówno pracy na zewnątrz jak i w pomieszczeniu. Rozwiązaniem będzie ustawienie maksymalnej jasności i odpowiednie ułożenie ekranu, które w pewnym stopniu zniweluje ilość odbijanego od powierzchni ekranu światła.
Wyświetlany na ekranie obraz jest wysokiej jakości, a dużą zaletą jest wierne odzwierciedlenie kolorów – są one bardzo naturalne i „tętnią życiem”. Warto także wspomnieć o zakresie kątów widzenia. W pionie nie są one najlepsze – co prawda zniekształcenie obrazu nie następuje tak szybko jak w urządzeniach konkurencji, ale zawsze mogłoby być przecież lepiej. Ciekawiej prezentuje się obraz oglądany z boku. Nawet spora zmiana kąta widzenia nie powoduje, że obraz wyświetlany na ekranie staje się niewyraźny – nadal jest on bardzo wysokiej jakości, a kolory pozostają niemalże niezmienione. Pod tym względem Acerowi należy się ogromny plus. Szeroki zakres kątów poziomych ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ jak wiadomo, gdy „przełączymy” komputer do trybu tablet przez obrócenie matrycy ekran zmienia orientację (768 x 1366 pikseli).
Ekran w tablecie PC firmy Acer podtrzymywany jest przez pojedynczy zawias, który obraca się o 180 stopni. Takie rozwiązanie producenci stosują (niestety) najczęściej. Ciekawszym, praktyczniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie dwustronnie obrotowego zawiasu, lub takiego, który obraca się o pełne 360 stopni. Tę kwestię właściwie wyjaśniliśmy już nieco wcześniej (w momencie opisywania obudowy komputera), więc nie ma sensu powtarzać tego drugi raz.
Acer Aspire 1825PTz wyposażony został w pojemnościowy ekran dotykowy. Czym różni się ekran pojemnościowy od rezystancyjnego (oporowy). Ekran pojemnościowy ma tę zaletę, że obsługuje technologię multi-touch. Dodatkowo obsługa takiego ekranu jest łatwiejsza, gdyż lepiej reaguje on na dotyk – nie trzeba mocno przyciskać panelu LCD, aby nastąpiła interakcja (najczęstszym powodem uszkodzeń w ekranach rezystancyjnych jest właśnie zbyt duży nacisk na powierzchnię szklaną matrycy). Ekran pojemnościowy obsługuje się przede wszystkim poprzez dotyk palcem, ponieważ taki wyświetlacz reaguje na wytworzony między palcem, a ekranem ładunek elektryczny.
Z kolei ekran rezystancyjny, który najczęściej możemy spotkać w palmtopach i telefonach komórkowych wyposażonych w dotykowy ekran, a te obsługuje się palcem lub specjalnym rysikiem. Zamiast rysika możemy także wykorzystać inne elementy szkolnego wyposażenia – długopis, ołówek itd. Ponieważ ekran rezystancyjny jest zazwyczaj znacznie mniejszy od pojemnościowego (ze względu na inne wykorzystanie tych ekranów), potrzebne są dodatkowe wskaźniki, które ułatwiają pracę. W niektórych komputerach przenośnych wyposażonych w pojemnościowy ekran producenci dodają specjalnie skonstruowane rysiki, które pomagają w pracy, lecz w Acerze Aspire 1825PTz takiego nie ma.
Na koniec wyjaśnień teoretycznych warto dodać, że ekrany pojemnościowe są nieco grubsze od ekranów rezystancyjnych i często posiadają dodatkową powłokę, która chroni je przed zarysowaniem i zabrudzeniem. W praktyce takie zastosowanie nie ma racji bytu i zupełnie się nie sprawdza. Każdy, kto posiada telefon z dotykowym ekranem lub miał okazję pracować na tablecie wie, że wystarczy chwila, aby ekran pokrył się całą masą odcisków palców. Natomiast jeśli chodzi o kwestię rysowania się matrycy, to faktycznie, dodatkowa powłoka zabezpiecza ekran dość skutecznie.
Obsługa dotykowego ekranu w Acerze Aspire 1825PTz to można powiedzieć czysta przyjemność, choć stwierdzenie „czysty” to akurat nie jest dobre określenie. Matryca w tym urządzeniu bardzo szybko pokrywa się odciskami palców, łatwo pokrywa kurzem i widać na niej wszelkie, nawet najdrobniejsze zabrudzenia. Właściwie, to nie ma sensu co chwilę jej czyścić, gdyż jest to „syzyfowa praca”. Pojemnościowy ekran Acera znakomicie reaguje na dotyk, przewijanie stron internetowych następuje niezwykle płynnie, a do tego nie trzeba mocno naciskać ekranu aby nastąpiła reakcja. Dzięki temu, że producent zastosował pojemnościowy ekran, posiada on dodatkowo technologię multi-touch i obsługuje gesty. Wszystko wykonuje się dokładnie tak samo jak na standardowym touchpadzie. Tak więc w prosty sposób możemy przybliżyć lub oddalić, przewinąć lub przekręcić obraz.
Acer Aspire sprzedawany jest z preinstalowanym systemem operacyjnym Windows 7 Home Premium (64-bitowym), który oprócz tego, że obsługuje gesty multi-dotykowe, do dodatkowo został specjalnie zaprojektowany do obsługi komputerów wyposażonych w dotykowy ekran. Oprócz tego, że wszystkie elementy interfejsu są większe niż w poprzedniej edycji systemu Windows, to oprócz tego posiada aplikacje, które ułatwiają korzystanie z ekranu dotykowego: wirtualna klawiatura, rozpoznawanie pisma odręcznego itd. Acer dodał do tego własny interfejs o nazwie Touch Portal, w którym możemy przejrzeć własną galerię zdjęć, obejrzeć filmy wideo dostępne na dysku, stworzyć swój unikalny album zdjęciowy, posłuchać muzyki, napisać notatkę, zagrać w proste gry (wykorzystują multi-touch), przeglądać strony www, a wszystko to jest banalnie proste w obsłudze.
To jeszcze nie wszystko! Dodatkowym programem dołączonym do zestawu Acera jest standardowy komplet Microsoft Touch Pack dla Windows 7. Jest to nic innego jak komplet dodatkowych aplikacji, które uprzyjemniają pracę na komputerze. Wśród nich, jednym z ciekawszych programów jest Microsoft Surface Globe, czyli uproszczona wersja Google Earth, który możemy używać jako wirtualną mapę świata. Jest ona na tyle dokładna, że mapa Garmina nie zawiera tak szczegółowych elementów (mapę dostarcza firma NAVTEQ). Niestety korzystanie z niej wymaga w pewnym sensie dostępu do internetu. Tzn. aplikacja nie wymaga połączenia, lecz jeśli komputer podłączony jest do internetu, to pobiera sobie szczegóły mapy. Z Na samym początku warto zaktualizować Touch Portal do najnowszej wersji.
Inną aplikacją – również wartą uwagi – jest Microsoft Surface Collage, dzięki któremu możemy samodzielnie skonstruować sobie w oparciu o galerię zdjęć tapetę pulpitu lub po prostu własny nieszablonowy obrazek, zdjęcie rodzinne itd. Może jest to trochę zabawne, ale dzięki takim właśnie programom ułatwiamy sobie życie i cieszymy się pełną obsługą multi-dotykowego ekranu.
Tablet PC Acera posiada wbudowany akcelerometr, czyli automatyczną rotację ekranu. W pewnych momentach samoczynne obracanie się ekrany bywa uciążliwe, gdyż nawet delikatne poruszenie ekranem powoduje zmianę orientacji, ale jest to lepsze rozwiązanie niż wciskanie przycisku za każdym razem, gdy chcemy zobaczyć obraz z innej perspektywy. Zmiana orientacji następuje płynnie, ale nie tak szybko jak byśmy tego chcieli. Trzeba po prostu uważać, żeby za bardzo nie przechylić komputerem oraz nie układać ikon na pulpicie. Układanie ikon nie ma najmniejszego sensu, gdyż każdorazowa zmiana orientacji powoduje przemieszczenie i przemieszanie się ikon pulpitu. Osoby, które lubią mieć porządek na pulpicie swojego komputera będą musiały niestety przyzwyczaić się do takiego stanu rzeczy.
W ramce ekranu znajduje się niewielki przycisk oznaczony literą „P”. Spełnia on właściwie 3 różne funkcje, a dokładniej mówiąc po jego wciśnięciu otrzymujemy dostęp do trzech funkcji komputera. Pierwszą z nich jest przejście do „Menadżera Zadań” (CTRL + ALD + DEL), druga to wykonanie zrzutu ekranu „Prt Scrn”, a trzecia powoduje uruchomienie dowolnie wybranego przez nas programu. Klawisz ten możemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb. Wykonanie zrzutu ekranu jeszcze nigdy nie było prostsze.
Jeśli chodzi o najważniejsze informacje dotyczące ekranu w Acerze Aspire 1825PTz to by było właściwie na tyle. Nie ma za bardzo sensu rozpisywać się na temat bardziej szczegółowych informacji, gdyż pełne możliwości jakie oferuje dotykowy ekran najlepiej jest wypróbować osobiście.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze