>

Acer Aspire 1825PTz – test MobiManiaKa

Hałas, temperatura

Choć jeszcze nigdy nie miałem okazji testować komputera marki Acer, to mimo wszystko (głównie przez negatywne opinie), byłem nastawiony dość sceptycznie do tej firmy. Podczas gdy z własnego doświadczenia wiem, że notebooki HP szybko się grzeją i są bardzo hałaśliwe, komputery Asusa są względnie ciche, lecz po krótkim czasie obudowa mocno się nagrzewa, o tyle do tabletu PC Acera podszedłem bez własnej wiedzy wstępnej i po modelu Aspire 1825PTz mogłem spodziewać się praktycznie wszystkiego.

Producenci tabletów PC (takich jak prezentowany przez nas Acer Aspire) z pewnością przewidzieli, że użytkownicy znacznie częściej będą z nich korzystali poza domem w trybie bateryjnym, niż dajmy na to w biurze i na zasilaniu sieciowym. Świadczy o tym przede wszystkim stosowanie pojemnych baterii oraz energooszczędnych podzespołów, lecz oczywiście nie we wszystkich przypadkach. W związku z tym komputer, aby zapewnić komfortową pracę musi być nie tylko wydajny, ale i cichy, oraz posiadać odpowiednie chłodzenie, aby obudowa komputera zbytnio się nie przegrzewała.

Kontynuując jeszcze kwestie temperatury komputera, należy wziąć pod uwagę fakt, że Acer Aspire 1825PTz posiada tylko jedną główną kratkę wentylacyjną procesora, która znajduje się z lewej strony urządzenia. Podczas korzystania ze standardowego trybu PC, nie musimy się obawiać o przegrzanie komputera, gdyż zaprojektowany został on tak, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Problem pojawia się, gdy przechodzimy do trybu tablet. Należy zawsze pamiętać o tym, aby kratka wentylacyjna znajdowała się u góry. Prościej mówiąc musimy uważać, aby jej czymś przypadkowo nie zatkać. W przeciwnym razie możemy trwale uszkodzić nasz komputer, co wiąże się z wizytą w serwisie, a w takich sytuacjach gwarancja często zostaje anulowana.

Acer doskonale poradził sobie z obydwoma elementami. Nasz tablet PC pracuje bardzo cicho, nawet przy większym obciążeniu procesora oraz układu graficznego, a dodatkowo ciepło wydzielane z jednej (tylko) kratki wentylacyjnej podczas pełnego wykorzystania podzespołów bazowych nie jest aż tak gorące, jak byśmy mogli się tego spodziewać. Dodatkowo, ciepło nie rozchodzi się po obudowie, dzięki czemu zarówno klawiatura jak i sam spód komputera przez długi czas pozostaje względnie chłodny – albo raczej niezbyt gorący. Tak więc spokojnie i bez obaw możemy trzymać naszego Acera na kolanach (nawet przez kilka godzin – do 8h), nie martwiąc się o poparzenia ciała spowodowane przez przegrzaną obudowę komputera.

Skończyła się już era hałaśliwych notebooków, które pracowały głośnie niż stary odkurzacz. Prezentowany komputer należy do urządzeń niemalże bezszelestnych. Choć wbudowany wentylator działa bez przerwy (od momentu uruchomienia komputera, aż do zamknięcia systemu), to nie jest on jakoś nadmiernie hałaśliwy.

Bateria

Standardowa, 6-komorowa bateria, którą znajdziemy w zestawie z tabletem Acera, zgodnie z zapewnieniami producenta ma pozwolić do 8 godziny nieprzerwanej pracy. Rezultat ten jest nadzwyczaj dobry, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że Acer Aspire 1825PTz posiada dwurdzeniowy procesor. Wynik taki bez wątpienia nie mógłby zostać osiągnięty, gdyby producent nie zdecydował się na zastosowanie niskonapięciowego procesora oraz całej gamy energooszczędnych podzespołów bazowych, które pobierają znacznie mniej energii od elementów, które stosuje konkurencja. Dodatkowo tablet Acera otrzymał certyfikat zgodności zgodności z normą Energy Star 5.0.

Choć producent gwarantuje nam 8 godzin pracy na samej baterii, to w rzeczywistości sytuacja wygląda nieco inaczej, choć i tak jest całkiem przyzwoicie. Standardowo w systemie operacyjnym Windows 7 Home Premium są 3 różne plany zasilania. W zależności od tego, który wybierzemy, komputer zaoferuje nam wyższą wydajność lub dłuższą pracę na baterii. W trybie maksymalnej wydajności Acer pracował przez 5h 20 minut, w zrównoważonym trybie – 6h 45 minut, natomiast przy pełnej oszczędności baterii nasz komputer rozładuje się dopiero po 7h i 30 minutach.

Podczas testów baterii starałem się nie uruchamiać aplikacji, które wymagają maksymalnej wydajności komputera, gdyż w ten sposób akumulator rozładowałby się po niespełna godzinie. 7,5 godziny to bardzo dobry czas przy wykonywaniu czynności „biurowych” – czyli przeglądanie internetu, pisanie notatek, wysyłanie/odbieranie poczty e-mail, odtwarzanie utworów muzycznych itp. Bateria w Acerze jest z pewnością jednym z największych atutów tego urządzenia.

Wydajność

Prezentowany przez nas Acer Aspire 1825PTz wyposażony został w dwurdzeniowy procesor Intel Pentium SU4100 (2M Cache, 800 MHz FSB) z serii niskonapięciowych układów Intel ULV, który pobiera zaledwie 10W energii. Procesor ten taktowany jest zegarem o częstotliwości 1,3 GHz, bez technologii Turbo Boost i wykonany został w 45 nm procesie technologicznym. Dodatkowo CPU wspomagany jest przez 2 GB pamięci operacyjnej RAM z możliwością rozbudowy do maksymalnie 4 GB DDR3. Pod względem technicznym procesor wykorzystany w tablecie Acera nie jest zły, lecz zastosowanie nowszej jednostki – Core 2 Duo SU7300 zapewniłoby jeszcze stabilniejszą i płynniejszą pracę systemu.

Za wrażenia graficzne w tym komputerze odpowiada zintegrowany układ graficzny Intel GMA 4500MHD wyposażony w 64 MB własnej pamięci graficznej. Taki zestaw co prawda nie gwarantuje niesamowitej wydajności na najwyższym poziomie, ale jest w zupełności wystarczający aby zapewnić bardzo komfortową i bezproblemową pracę. Niewątpliwie znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie w tym komputerze dedykowanej karty graficznej (nVidia GeForce G210M) zamiast układu Intel GMA 4500MHD i technologii ręcznego/automatycznego przełączania układów. Co prawda zintegrowana grafika w Acerze jest wydajniejsza od wcześniejszych procesorów grafiki GMA, lecz nadal nie zapewnia wystarczającej wydajności, która pozwalałaby na uruchomienie bardziej zaawansowanych aplikacji i nawet starszych gier 3D.

W praktyce zarówno procesor jak i wbudowany układ graficzny sprawuje się bardzo dobrze – dużo lepiej niż Intel Atom z GMA 3150 – choć to akurat wydaje się być oczywiste. System operacyjny (Windows 7 Home Premium 64 bit) włączał się dość szybko, działał płynnie, a podczas codziennej pracy nie zdarzyło się ani razu, aby komputer zawiesił się w którymś momencie lub przestał odpowiadać.

Na komputerze tym możemy także oglądać filmy wideo w jakości HD. Niestety z Full HD jest już znacznie gorzej, ale pocieszeniem może być to, że Acer Aspire radzi sobie całkiem nieźle z odtwarzaniem materiałów wideo Flash w jakości HD oraz Full HD. Przy jakości 720p nie było najmniejszych problemów, natomiast wysoka rozdzielczość 1080p sprawiała już nieco większy problem, choć i tak film odtwarzany był w miarę możliwości płynnie.

Wyniki testów wydajnościowych prezentują się następująco:

  • 3D Mark 03 – 1377 pkt
  • 3D Mark 05 – 2893 pkt
  • 3D Mark 06 – 552 pkt

Dla porównania, prezentowany przez nas niedawno notebook MSI X-Slim, który posiadał ten sam układ graficzny, 2 GB pamięci RAM oraz jednordzeniowy procesor Intel Core 2 Solo ULV SU3500 (3M Cache, 1.40 GHz, 800 MHz FSB) osiągnął nieco więcej punktów w programach 3DMark 03 oraz 3DMark 06.

Mateusz

Komentarze