WD My Passport Wireless Pro to pojemny, przenośny dysk twardy z funkcją ładowania baterii, czytnikiem kart SD oraz routerem Wi-Fi.
Dyski twarde nie służą już tylko do przenoszenia danych – obecnie staja się wielofunkcyjnymi urządzeniami umożliwiającymi nie tylko bezprzewodowy dostęp do danych ale również awaryjne ładowanie baterii w smartfonie czy tablecie. To wszystko (i więcej!) potrafi uniwersalny dysk przenośny My Passport Wireless Pro od firmy WD.
Spis treści
Specyfikacja WD My Passport Wireless Pro
- Pojemność: 2 TB
- Akumulator: 6400 mAh
- Wymiary: 126 mm x126 mm x 24 mm
- Waga: 0.45 kg
- Porty: USB 3.0, USB 2.0, czytnik kart SD 3.0
- Wi-Fi: 802.11ac (2,4 GHz, 5 GHz)
Obudowa i porty
Jak przystało na produkt WD, My Passport Wireless Pro to ładny i elegancki model. Dysk został opakowany w czarną, matową obudowę wykonaną z plastiku, z połyskliwymi elementami na górze. U dołu, dla zwiększenia stabilności urządzenia, umieszczone zostały niewysokie, podgumowane nóżki.
Co ważne, dysk jest niewielkich rozmiarów (mieści się w dłoni), więc bez trudu zmieści się w każdym bagażu, czy nawet w kieszeni. W tym ostatnim wypadku może tylko przeszkadzać waga WD My Passport Wireless Pro – to blisko pół kilograma, czyli mniej więcej tyle, ile waży standardowy dysk twardy.
Na froncie znajdziemy większość elementów interfejsu – gniazdo zasilania / USB 3.0, port USB 2.0 oraz dwa przyciski: włącznik oraz guzik przełączający pomiędzy czytnikiem kart SD a opcją ładowania baterii za pośrednictwem wbudowanego akumulatora. Sam czytnik SD trafił na prawą listwę obudowy.
Testy szybkości transferu
Podstawową funkcją WD My Passport Wireless Pro jest oczywiście przechowywanie danych. Testowana przez nas wersja posiadała pojemność rzędu 2 TB, ale w sprzedaży dostępna jest także edycja z 3 TB wolnego miejsca.
Testy zaczęliśmy od pomiarów wykonanych popularnym benchmarkiem CrystalDiskMark, podczas których dysk podpięty był kablem USB.
Wyniki są satysfakcjonujące – w trybie odczytu dysk osiągnął prędkość 120 MB/s, zapis był tylko nieco wolniejszy i wyniósł 110 MB/s.
Wyniki z CrystalDiskMark są zbieżne także z naszymi pomiarami, wykonanymi w czasie testu kopiowania plików za pośrednictwem kabla USB 3.0 – zarówno z dysku, jak i do urządzenia.
- Jeden plik 7,3 GB – 98,71 MB/s (kopiowanie do dysku) i 100,47 MB/s (kopiowanie z dysku);
- Folder 5,6 GB (4146 plików) – 23,91 MB/s (kopiowanie do dysku) i 18,34 MB/s (kopiowanie z dysku);
Następnie przetestowaliśmy szybkość transferu przy połączeniu Wi-Fi – wyniki są (oczywiście) gorsze, niż w wypadku kabla USB 3.0, ale nadal w pełni satysfakcjonujące.
- Jeden plik 7,3 GB – 16,24 MB/s (kopiowanie do dysku) i 18,76 MB/s (kopiowanie z dysku);
- Folder 5,6 GB (4146 plików) – 5,82 MB/s (kopiowanie do dysku) i 6,44 MB/s (kopiowanie z dysku);
Czytnik kart SD 3.0
WD My Passport Wireless Pro to urządzenie, które posiada również wiele innych, ciekawych funkcji. Jedną z nich jest możliwość kopiowania danych bezpośrednio z karty SD – parametry transferu podawane przez producenta w tym wypadku to 65 MB/s w trybie odczytu i 40 MB/s w trybie zapisu. To tryb stworzony z myślą o fotografach czy filmowcach, którzy potrzebują pojemnego, i łatwego w obsłudze magazynu danych do pracy w plenerze.
Wbudowany akumulator
Zaletą dysku jest także wbudowany akumulator o pojemności 6400 mAh. Według deklaracji producenta pozwoli to na korzystanie z urządzenia nawet przez 10 godzin. Potwierdziły to nasze testy. Warto jednak dodać, że energii szybciej ubywa w trybie streamingu multimediów – w takim scenariuszu baterię wyładujemy w około 8 godzin.
Możliwe jest także korzystanie z funkcji powerbanku i ładowanie urządzeń mobilnych. Tutaj przeszkadzać może tylko fakt, że natężenie na złączu to maksymalnie 1,5A, co przekłada się na wolniejsze ładowanie podpiętych smartfonów czy tabletów (albo brak takiej możliwości w wypadku niektórych urządzeń). W ramach testów naładowaliśmy smartfon Huawei P9. Uzupełnienie energii w kompletnie wyładowanym telefonie (od 1% do 98%) zajęło nam blisko 3,5 godziny i pozostawiło akumulator dysku na poziomie 30%.
WiFi i funkcje sieciowe
WD My Passport Wireless Pro posiada wbudowany router 802.11ac pracujący w częstotliwościach 2,4 oraz 5 GHz, dzięki czemu możliwy jest zdalny dostęp do danych przechowywanych na urządzeniu za pośrednictwem smartfona czy tabletu. Służy do tego dedykowana aplikacja WD My Cloud App, którą możemy pobrać zarówno ze sklepu App Store, jak i Google Play za darmo.
Aplikacja jest banalna w obsłudze, a proces łączenia dysku z urządzeniem mobilnym – szalenie prosty. Całość ogranicza się jedynie do połączenia z siecią Wi-Fi emitowaną przez dysk, a następnie wpisania hasła potwierdzającego dostęp.
Potem, w prostej linii, zyskujemy dostęp do okienek umożliwiających organizowanie poszczególnych folderów z danymi, jak również zakładek sortujących multimedia, takie jak obrazy, nagrania wideo czy też muzyka. Pliki możemy oczywiście swobodnie przenosić czy też pobierać na pamięć urządzenia, z którym połączony jest dysk. Co ważne, możliwe jest jednoczesne sparowanie z dyskiem WD kilku smartfonów czy tabletów, więc nic nie stoi na przeszkodzie swobodnego przepływu plików pomiędzy wieloma urządzeniami jednocześnie.
Jako jeden z niewielu dysków przenośnych, WD My Passport Wireless Pro oferuje także funkcję streamingu plików za pośrednictwem Wi-Fi dzięki integracji z programem Plex, będącym bardzo wygodnym i często wspieranym przez producentów telewizorów oprogramowaniem organizującym i odtwarzającym multimedia.
Za jego pomocą możliwe jest odtwarzanie plików zapisywanych w wielu popularnych formatach – w trakcie testów problemy zauważyliśmy tylko i wyłącznie z plikiem odtwarzanym w rozdzielczości 4K z wysokim bitrate – resztę sampli testowych dysk odtworzył bez trudności. Niestety, nie ma opcji transkodowania plików w locie – to cecha raczej zarezerwowana jest dla dysków typu NAS, jak chociażby testowany przez nas niedawno QNAP HS-251+.
Watro także wspomnieć o oprogramowaniu, które znajdziemy wewnątrz dysku. Aplikacja WD Backup to bardzo proste w obsłudze narzędzie, umożliwiające szybkie stworzenie kopii zapasowej plików znajdujących się na dysku. WD Access to z kolei program informujący o aktualnym stanie dysku i dający szansę na wykonanie podstawowych czynności, takich jak formatowanie czy defragmentacja nośnika.
Przydatne – zwłaszcza dla początkujących użytkowników – będą także filmy instruktażowe pokazujące poszczególne etapy konfiguracji dysku do pracy z urządzeniami mobilnymi czy serwerem Plex.
Podsumowanie i ocena
WD My Passport Wireless Pro to bardzo ciekawe i wszechstronne urządzenie, które niewiele wspólnego ma z ideą tradycyjnego dysku do przechowywania danych. Owszem, i w takiej roli sprawdza się bardzo dobrze, bowiem parametry transferu są przyzwoite, ale to, co szczególnie ważne w tym produkcie, to dodatkowa funkcjonalność.
Dobrze spisuje się także opcja streamingu plików, jak również funkcja zdalnego dostępu do danych. Prostota konfiguracji sprawia, że z urządzeniem poradzi sobie każdy, nawet mało doświadczony użytkownik. Duża ilość miejsca na dane czy możliwość podładowania baterii w smartfonie to również spore plusy WD My Passport Wireless. Co prawda cena urządzenia nie należy do najniższych (to koszt około 230 dolarów, co na polskie warunki przełoży się zapewne na około 1000 złotych), ale w zamian dostajemy świetne urządzenie łączące zalety dysku twardego, powerbanka, czytnika kart SD i prostego centrum multimedialnego. Warto się skusić.
ZALETY
|
WADY
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Tak z innej beczki piszę tu, bo w sumie nie wiem gdzie, czy redakcja planuje jakieś testy panasonica gx80?
To samo chciałem napisać o tym napięciu, razi w oczy, ktoś czyta te teksty przed publikacją?
” że napięcie za złączu to maksymalnie 1,5A,” WADY Ładowanie tylko napięciem 1,5A.”
Super, rzetelny test.
Amadeusz miał na myśli natężenie, oczywiście. Dzięki za uwagę. Pozdrawiam