>
Kategorie: ASUSNetbookiTesty

Asus Eee PC 1018P przetestowany – mini recenzja

Asus Eee PC 1018P to jeden z najnowszych netbooków Seashell, których premiera odbyła się podczas tegorocznych targów Computex Taipei 2010. Choć nie rozpoczęła się jeszcze sprzedaż tego urządzenia (na razie dostępna jest tylko oferta pre0order), to mimo wszystko redaktorzy serwisu gadgetmix mieli już okazję przetestować możliwości tego niezwykłego netbooka. Pełną i szczegółową recenzję możecie przeczytać tutaj, a my postaramy się pokrótce przedstawić Asusa Eee PC 1018P na łamach mobiManiaKa.

Asus 1018P jest netbookiem niezwykłym pod każdym względem. Świadczy o tym zarówno szczegółowa specyfikacja techniczna, jak również design, którego może pozazdrościć każdy inny netbook konkurencji. Wygląd zewnętrzny robi wrażenie – netbook posiada obudowę wykonaną ze szczotkowanego aluminium, magnetyczny zatrzask, interesujący kształt i wiele, wiele innych elementów, które po prostu cieszą oko.

Szczegółowa specyfikacja testowanego Asusa Eee PC 1018P prezentuje się następująco:

  • Intel Atom N475 1,83 GHz
  • Windows 7 Starter 32-bitowy
  • 2 GB pamięci RAM DDR3
  • 250 GB HDD, 5400rpm
  • 10,1-calowy wyświetlacz WSVGA (1024 x 600 pikseli)
  • Chipset Intel GMA 3150
  • Czytnik linii papilarnych
  • 3x USB 3.0 porty ( w tym 1x Sleep-and-Charge)
  • Bluetooth 3.0
  • 6-komorowa bateria 6000mAh, 44Wh

Z zewnątrz, Asus Eee 1018P wygląda bardzo elegancko i stylowo, głównie dzięki aluminiowej pokrywie matrycy. Szczotkowane aluminium można znaleźć również na podpórce pod nadgarstkami. Netbook ma aerodynamiczny kształt, który daje złudzenie, że urządzenie jest cieńsze od netbooków konkurencji, co właściwie sprawdza się w rzeczywistości. Wygląd zewnętrzny powoduje, że Asus Eee PC 1018P wygląda na bardzo drogiego i ekskluzywnego netbooka.

Wyświetlacz, tak jak w każdym innym netbooku ma przekątną 10,1-cala i pracuje w rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. Matryca jest niestety błyszcząca, co może utrudnić pracę w słoneczny dzień. Asus nie oferuje również matrycy w wersji HD z podwyższoną rozdzielczością 720p. Niewątpliwym atutem ekranu w jest podświetlanie diodami LED, które gwarantuje równomierne oświetlenie matrycy oraz lepsze odzwierciedlenie kolorów.

Asus Eee PC 1018P napędzany jest jednordzeniowym procesorem Intel Atom N475. Układ ten jest nieco szybszy od procesora N455 i taktowanym zegarem o częstotliwości 1,86 GHz. Testy wydajności wykazały, że różnica między Atomem N475 i N270 jest praktycznie niezauważalna, a AMD Neo MV-40 działa znacznie szybciej i lepiej obsługuje wielozadaniowość.

Ponadto, 1018P odmówił uruchomienia testu OpenGL, a benchmark 3D Mark 2001 SE przyznał Asusowi 2567 pkt. Dla porównania, Asus 1201T z procesorem AMD Neo MV-40 i układem graficznym ATI Radeon HD3200 otrzymał 5530 punktów. Oczywistym jest, że netbook ten nie został stworzony do gier (chyba, że bardzo prostych gier 3D), ale do zwykłych codziennych czynności, takich jak przeglądanie stron internetowych, pisanie dokumentów, słuchanie muzyki i odtwarzanie 720p. Materiały wideo odtwarzane na serwisie YouTube w jakości 720p nie działają płynnie – nie wspominając już o 1080p.

W komputerze tym, podobnie jak w poprzednich (nowszych) netbookach Seashell, producent zastosował bardzo wygodną klawiaturę chicletową (o charakterze wyspowym). Jest ona nieco mniejsza od tych stosowanych w 12,1-calowych komputerach, ale nadal równie wygodna. Touchpad z kolei jest przestronny, bardzo czuły na dotyk i posiada jednoczęściowy klawisz zastępujący prawy i lewy przycisz myszki.

Asus Eee 1018P jest jednym z pierwszych netbooków, które w standardzie posiadają nowoczesny interfejs USB 3.0. Porty są w kolorze niebieskim, więc łatwo można je odróżnić od pozostałych USB 2.0. Niestety, aby sprawdzić w pełni możliwości tego nowoczesnego interfejsu należy mieć urządzenia kompatybilne z USB 3.0. Port ten umieszczony został po lewej stronie urządzenia i może być używany do ładowania innych urządzeń elektronicznych takich jak telefony komórkowe, iPody i iPhone nawet wtedy, gdy netbook jest w trybie uśpienia lub po prostu wyłączony. Asus 1018P nie posiada złącza HDMI, gdyż nie ma takiej potrzeby. Komputer ten nie posiada bowiem dodatkowego akceleratora graficznego, który umożliwiłby odtwarzanie materiałów wideo w jakości Full HD.

Ostatnim i chyba jednym z najistotniejszych elementów w tym komputerze jest wydajność baterii. Zastosowany w Asusie 1018P 6-komorowy akumulator zgodnie z zapewnieniami producenta ma pozwolić na 10 godzin nieprzerwanej pracy. Przy maksymalnej oszczędności, testowany netbook wyłączył się po 8,3 h, natomiast w trybie pełnej wydajności już po 5,5 godzinach.

Plusy:

(+) Stylowe wzornictwo

(+) Procesor Atom N475

(+) Magnetyczny zatrzask

(+) USB 3.0

(+) Funkcja ładowania Sleep’n’charge

(+) Przełącznik kamery

(+) Bluetooth 3.0

(+) Czytnik linii papilarnych

(+) Przenośny zasilacz sieciowy

Minusy:

(-) „Zaledwie” 6 godzin pracy

(-) Brak możliwości samodzielnej wymiany HDD

(-) Prawy klawisz Shift jest większy

(-) Brak oddzielnego prawego/lewego przycisku myszki

Mateusz

Komentarze