MacOS Sierra oficjalnie zadebiutował. Sprawdźcie jak zainstalować ten system operacyjny, skąd go pobrać oraz o czym warto pamiętać.
MacOs Sierra to oficjalny następca El Capitan, który pojawił się podczas tegorocznej konferencji WWDC. Co prawda w systemie nie znajdziemy zatrważającej ilości nowości, a szczególnie tych wizualnych, jednakże samo oprogramowanie przynosi kilka znaczących zmian. Jak więc zainstalować oraz skąd dokładnie pobrać ten system? To bardzo proste. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które trzeba wykonać przed jego instalacją. Jakie kroki trzeba więc poczynić, aby móc cieszyć się z MacOS Sierra na swoim MacBooku lub iMacu?
Spis treści
Przed rozpoczęciem procesu instalacji oraz przygotowywania komputera, warto upewnić się, czy mamy kompatybilny sprzęt, który podoła wymaganiom MacOS Sierra. Jakiś czas temu wrzucałem dla Was listę komputerów w tym wpisie, tak więc zawsze możecie podejrzeć wspomnianą ściągę.
Jest również drugi sposób na to, jak sprawdzić czy Wasz komputer kwalifikuje się do instalacji. Wystarczy, że klikniecie w lewym górnym rogu na ikonkę jabłka oraz opcję „O tym Macu”. Jeżeli komputer jest nowszy niż wersja wydana pod koniec 2009 roku oraz masz przynajmniej 2 gigabajty pamięci RAM, to wszystko jest w jak najlepszym porządku i można rozpocząć proces aktualizacji. Jeżeli jednak nie posiadasz takiej specyfikacji, no to mam dla Ciebie złe wieści – Twój sprzęt nie jest kompatybilny z nowym oprogramowaniem Apple.
Kolejny krok, jaki musisz wykonać, to upewnienie się iż posiadasz odpowiednią ilość wolnego miejsca. W przypadku MacOS Sierra jest to 10 gigabajtów potrzebne do pobrania oraz zainstalowania odpowiednich plików. Koniecznie upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową wszystkich ważnych plików! Jeżeli nie, to wrzuć swoje najważniejsze multimedia i dane do chmury lub zgraj je na dysk zewnętrzny. Nikt przecież nie lubi utraty danych, prawda?
Jeżeli posiadasz wersję Yosemite lub Snow Leopard (starsze wersje systemu), to niestety musisz najpierw zaktualizować swój sprzęt do OSX El Capitan, a dopiero później do MacOS Sierra. W każdym innym przypadku, Apple zezwala niemal na natychmiastową aktualizację. Faktycznie jeżeli korzystasz ze starszej wersji systemu, to może to trochę potrwać. Warto uzbroić się w cierpliwość.
Posiadając zainstalowany system El Capitan lub Yosemite, droga zmierza na ostatnią prostą. Wystarczy, że włączycie Mac App Store oraz zerkniecie na prawą stronę ekranu. W tym miejscu powinien pojawić się bezpośredni link do systemu operacyjnego, który będzie dostępny w przeciągu kilkunastu godzin – oczywiście pojawienie się linku będzie zależało od sposobu dystrybucji aktualizacji. Warto więc poczekać kilka chwil, jeśli nie widzicie jeszcze nic u siebie.
Kiedy aktualizacja będzie już dostępna dla wszystkich, Apple wypromuje ją (tak jak robi to zazwyczaj) za pomocą dużego bannera umieszczonego na samej górze sklepu z aplikacjami. Jestem pewien, że nie przegapicie tego praktycznie w żaden sposób. Od tej pory firma pokieruje Was już dokładnie, co trzeba będzie wykonać, aby móc cieszyć się nowym systemem.
Jeżeli wykonałeś wszystkie kroki powyżej oraz zabezpieczyłeś swoje dane przed utratą, to nie masz się czego obawiać i jedyne co musisz zrobić, to kliknąć przycisk odpowiedzialny za pobranie systemu. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli posiadasz starszy system, to być może będziesz musiał zapłacić około 20 dolarów, aby móc zaktualizować go do El Capitan i dalej do MacOS Sierra.
MacOS Sierra zajmuje sporo miejsca, więc może trochę potrwać, zanim pojawi się on na Twoim sprzęcie. Po pobraniu kliknij przycisk „Zainstaluj”, a Apple poprowadzi Cię przez resztę procesu oraz samodzielnie uruchomi ponownie sprzęt z zainstalowanym, nowym systemem.
W razie błędów, pamiętaj, aby mieć pod ręką płytę lub kopię poprzedniego systemu, którą będzie można przywrócić w każdej chwili.
Udanej instalacji!
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze
nie wiem dlaczego mnie to tak irytuje ale nikt tak nie pisze tylko redakcje MacOS... jak to ma sie pisać macOS ...