Spis treści
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Klawiatura i touchpad
- Multimedia: głośniki, kamera i mikrofon
- Ekran
Klawiatura i touchpad
Jak już wcześniej wspomnieliśmy w Vaio P nie znajdziemy standardowego touchpada, podobnego do tych, które montowane są w standardowych notebookach i netbookach. Pod klawiaturą zamontowane zostały trzy klawisze. Dwa z nich odpowiadają za funkcję lewego i prawego przycisku myszy, natomiast trzeci (najmniejszy), który znajduje się w centralnej części odpowiada za przewijanie ekranu.
Pomiędzy klawiszami GHB zamontowany został miniaturowy joystick dotykowy. Działa on na podobnej zasadzie jak te w telefonach, z tą tylko różnicą, że się nie rusza. Praca na nim jest bardzo łatwa i przyjemna, lecz wymaga sporej precyzji i cierpliwości. Oprócz tego, gdy przyjrzymy się z bliska matrycy, z lewej strony znajdziemy dwa klawisze, natomiast z prawej, małą, kwadratową ramkę. Ramka ta wyznacza granice płytki dotykowej, która zastępuje gładzik, a te dwa przyciski po przeciwnej stronie to klawisze myszki. Po co więc dwa touchpady? Z obu można korzystać równocześnie. Jednakże ten przy ekranie zamontowany został po to, abyśmy mogli korzystać z komputera będąc jednocześnie w ruchu. W praktyce sprawdza się to naprawdę świetnie.
W Sony Vaio P zastosowana została klawiatura o charakterze wyspowym. Oznacza to, że poszczególne klawisze oddzielone są od siebie delikatną przerwą, co ma zmniejszyć prawdopodobieństwo wybrania niepożądanego przyciski w przypadku pisania bezwzrokowego. Klawiatura w tym urządzeniu wymiarowo jest niewielka. Jednakże znalazły się na niej wszystkie niezbędne przyciski – jest ich dokładnie 83 – czyli tyle, co w standardowych klawiaturach (nie licząc dodatkowych przycisków funkcyjnych). Poszczególne klawisze mają niewielki uskok, dzięki czemu pisanie na klawiaturze jest bardzo wygodne oraz komfortowe. Nawet przy długim pisaniu palce nie męczą się. Klawiatura w Sony Vaio P zasługuje na najwyższe uznanie, gdyż jest ona znaczni lepsza od większości klawiatur spotykanych w standardowych notebookach. Jedyną wadą (dla niektórych użytkowników) może być stosunkowo głośnie działanie klawiatury. Dźwięk ten nie jest aż tak bardzo irytujący i można się do niego bardzo szybko przyzwyczaić.
Pod klawiaturą producent umieścił trzy dodatkowe przyciski. WEB – odpowiedzialny za uruchomienie przeglądarki internetowej (przy włączonym komputerze). W przypadku, gdy nasz Vaio jest wyłączony, wciśnięcie tego przycisku spowoduje włączenie się przeglądarki internetowej w środowisku systemowym Instant-On i już po kilku sekundach możemy surfować po internecie bez konieczności ładowania systemu Windows.
Drugim przyciskiem jest „ASSIST”. Naciśnięcie go uruchamia aplikację Vaio Care, czyli naszego osobistego asystenta pomocy, który pomoże rozwiązać problem, sprawdzi czy system działa poprawnie i naprawi za nas wszystkie ewentualne błędy. Gdy komputer jest wyłączony, przycisk „ASSIST” uruchomi narzędzie przywracania systemu. W dołączonej do zestawu instrukcji, producent zamieścił informację, że NIE WOLNO włączać tego przycisku, gdy nasz komputer znajduje się w hibernacji lub jest uśpiony (swoją drogą ciekawe dlaczego).
Ostatnim przyciskiem, który znajduje się w środku, zmienimy rozdzielczość ekranu ze standardowej 1600 x 768 do 1280 x 600, jeśli stwierdzimy, że wyświetlany obraz jest dla nas za mały. Włącznik zasilania podświetlany na zielono, znajduje się bezpośrednio pod ekranem z prawej strony.
Spis treści
- Wygląd, obudowa i wykonanie
- Klawiatura i touchpad
- Multimedia: głośniki, kamera i mikrofon
- Ekran
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Witam.
Robił ktoś z Was downgrade do XP-eka?
Ja zrobiłem, mam model VPCP11S1E/B.
Sony udostępniło niby wszystkie sterowniki na swoim ftp-ie, wystarczy zainstalować XP-eka dograć tylko driver do sieci (WiFi lub LAN) i ściągnąć programik a on dociągnie cały potrzebny soft.
ftp://ftp….P_VPCP.EXE lub do pierwszej wersji VAIO P SETUP_P.EXE
Wszystko ładnie, pięknie, ale po całej instalacji nie działa GPS, sensor obracania ekranu i sensor podświetlenia LCD (może coś jeszcze czego nie zauważyłem).
Czy wie ktoś jak to „naprawić”? Cenna jest dal mnie każda podpowiedź, proszę pisać na maila utini@tlen.pl
Dziękuję i pozdrawiam.
Ta opinia nie zgadza się z rzeczywistością -posiadam ten komputer od paru dni i jestem zadowolony .Posiadalem wczesniej dwa netbuki acera i toshibe nie ma porownania pod żadnym względem -vaioP bije te komputery pod każdym względem .System startuje szybko ,bieganie po internecie również sprawne GPS _super (automapa)3G exstra(era) do tego lekki i szpanerski czego chciec wiecej od netuka
drogi? cóż za estetyke i oryginalność trzeba zaplacić…
[…] Sony Vaio P – test MobiManiaKaVaio P to jeden z najnowszych komputeró… […]
[…] Sony Vaio P – test MobiManiaKaVaio P to jeden z najnowszych komputeró… […]
1. Proponuję spróbować upchać wtyczkę HDMI do tego (podobno) „wejścia HDMI”. To chyba nie to…
2. Żyroskop w vaio P..? Proponuję zapoznać się z zasadą działania żyroskopu. To nie to samo co „akcelerometr”.
3.Wbudowany GPS NIE POTRZEBUJE łączności z Internetem. Właśnie wróciłem ze spaceru, na pewno miałem wyjętą kartę SIM, wyłączone WLAN i po drodze nie było dostępu do Internetu. Automapa prowadzi aż miło.
Pozwolę sobie sparafrazować zdanie z niniejszego „testu”:
Ten tekst jest jedynie źródłem stresu, nerwów i dezinformacji.
Pozdrawiam (Moderatora).
[…] Sony Vaio P – test MobiManiaKaVaio P to jeden z najnowszych komputeró… […]
[…] Sony Vaio P – test MobiManiaKaVaio P to jeden z najnowszych komputeró… […]
To jest najnowsza odsłona VAIO P i nie ma wiele wspólnego z VAIO P z przez 1,5 roku.
Baterię można dokupić rozszerzoną w Sony
Dyski SSD nie są tanie, skąd ta cena 3600 w tym modelu nic nie jest typowe ekran itd. to wszystko kosztuje ION i 2 rdzeniowy procek i VAIO i by się usmażył przy takich smukłych gabarytach.
Jak sądzicie płyta główna została wyjęta z ASUSA eeePC i idealnie pasowała do niego >=/.? Z modelu na 900 zl /? odpowiem nie! została zaprojektowana specjalnie do tego modelu nawet RAM został zintegrowany z płytą ponieważ inaczej się nie dało.
TO niesamowite że jest tak tani ponieważ jego poprzednik w Polsce VAIO X sprzedał się natychmiast w cenie 6500 też na Atomie z540 więc chyba się nie rozumiemy 🙂
@Tofan:
– Vaio P, którego przedstawiliśmy jest nowością na rynku, w którym dokonanych zostało kilka istotnych zmian w wyposażeniu oraz wyglądzie wewnętrznym.
– na temat reszty mogę się z Tobą zgodzić. Ale weź pod uwagę jeszcze jedno. Mieszkamy w Polsce… sam fakt, że nowy Vaio P pojawił się w naszych sklepach to już cud 😉 Konfiguracja co prawda nie jest rewelacyjna, ale lepsze to niż nic.
W USA dostępny jest model z procesorem 2.0 GHz oraz 256 GB SSD. To kosztuje 1500 USD i ktoś chyba upadł na głowę 🙂
Dobra recenzja, ale miałbym parę wątpliwości:
-premiera może była w maju, ale to była polska premiera, gdyż wszędzie indziej już była rok czy dwa lata temu
-bateria w standardzie jest słaba, żeby tylko sony mogło się chwalić jaki on jest lekki więc dali 3komorowa, po kupnie 6komorowej(i dorzuceniu 300g) można go normalnie używać
-kolory- niby u nas 3(wow), a zagranica chyba maja 6 >.<
-największy minus- brak możliwości w Polsce wyboru własnej konfiguracji: procek akurat u nas dają ten najnormalniejszy, ale dysk twardy to kpina… on jest wolniejszy od zwykłego HDD… w zagranicznych recenzjach w konfiguracji z 256SSD miał 2 razy lepsze wyniki w KAŻDYM benchmarku(nawet w 3dMarkach- test całego sprzętu), a wersja 128 była lepsza o około 40%…