Spis treści
- Dodatki: Cyfrowy kompas, GPS, żyroskop
- Wydajność, hałas i bateria
- Podsumowanie
Dodatki: Cyfrowy kompas, GPS, żyroskop
Producent, nasze urządzenie wyposażył w szereg (jego zdaniem) niezbędnych dodatków. Wśród nich znajdziemy cyfrowy kompas, GPS, żyroskop i modem 3G. Podczas gdy w kwestii obecości tego ostatniego nie można mieć żadnych zastrzeżeń, gdyż modem 3G powoli staje się standardem, o tyle bez reszty wyposażenia można przeżyć.
Sony Vaio P posiada tak zwany czujnik ruchu. Podobne czujniki montuje się w komputerach typu Tablet PC, które posiadają dotykowe i obracane ekrany. Akcelerometr zastosowany w Vaio P ma dość interesujące zastosowanie. Funkcja obracania umożliwia wyświetlanie ekranu komputera w orientacji poziomej lub pionowej. Aby użyć funkcji obracania, należy obróć komputer o 90 stopni. Oprócz tego dostępna jest także funkcja szybkiego ruchu. Umożliwia ona przewijanie stron wstecz lub do przodu, albo przechodzenie do poprzedniego lub następnego zdjęcia w programach Przeglądarka fotografii systemu Windows, Adobe Reader i niektórych przeglądarkach internetowych. Aby użyć funkcji szybkiego ruchu, należy przechylić komputer lekko w prawo lub w lewo. W praktyce działa to bardzo dobrze, lecz wydaje się być to jedynie kolejnym zbędnym dodatkiem. Więcej zastosowań dla żyrometru nie znalazłem – instrukcja obsługi również.
Cyfrowy kompas umożliwia uzyskiwanie informacji o pozycji – na jakiej zasadzie działa i czemu służy chyba nie trzeba tłumaczyć. Do prawidłowego działania niezbędne jest uruchomienie VAIO Location Search oraz tak zwanego „Gadżetu” systemu Windows o nazwie „Digital Compass”. Oprócz tego konieczna jest kalibracja kompasu, o czy przypomni nam Asystent Vaio. W podręczniki Sony Vaio producent ostrzega nas, w których miejscach cyfrowy kompas może wskazywać niewłaściwą pozycję i okazuje się, że chyba trzeba być w „szczerym polu”, aby nasz kompas wyznaczył prawidłową lokalizację. Niemniej jednak, kompas sprawuje się całkiem przyzwoicie i bez zarzutów.
GPS – z oprogramowaniem lokalizacyjnym umożliwia uzyskiwanie informacji o pozycji. Do prawidłowego działania oraz ustalenia pozycji, w której znajdujemy się, wbudowany S-GPS potrzebuje połączenia z Internetem. Podczas gdy w domu nie będzie większego problemu z ustaleniem pozycji, o tyle w terenie niezbędne jest wykorzystanie wbudowanego modemu 3G. Jeśli natomiast już się połączymy, GPS wskaże nam naszą lokalizację z dokładnością do kilku metrów. Minusem tej nawigacji (oprócz konieczności połączenia z Internetem) jest brak dodatkowego oprogramowania, które wyświetlałoby naszą pozycję na pełnym ekranie. Dołączona przez firmę Sony aplikacja wyświetlana jest w miniaturowym okienku, przez co podróż z Vaio, jako nawigacja samochodowa nie będzie należała do najprzyjemniejszych.
W praktyce, wbudowany moduł GPS jest totalną kpiną, a połączenie się graniczy z cudem. Producent nie dał żadnych instrukcji w jaki sposób skonfigurować modem, więc jedyne co nam pozostaje to metoda prób i błędów. Jedynym poleceniem było: wybierz odpowiedni port (mamy do wyboru 6) oraz szybkość transmisji (tych jest 10). Aby uzyskać połączenie należy uzbroić się w godziny cierpliwości i próbować, próbować i jeszcze raz próbować. Oprócz tego po kilku nieudanych próbach połączenia z nawigacją, nasz komputer prosi o wyregulowanie cyfrowego kompasu – jakby jedno miało coś wspólnego z drugim. Jeśli (jakimś cudem) uda nam się połączyć z GPS, zaświeci się zielony kwadracik i automatycznie wskazana zostanie nasza lokalizacja. Wbudowany moduł GPS jest jedynie źródłem niepotrzebnych nerwów, irytacji i w ostateczności agresji. Sugeruję trzymać się od tego z daleka. Osoby, które będą jednak chciały podjąć próbę: Nr portu – Qualcomm Gobi 2000 HS-USB, szybkość transmisji – 2400 bps. Na takiej częstotliwości udało mi się kilka razy połączyć z nawigacją. Dalsze próby zakończyły się fiaskiem.
Spis treści
- Dodatki: Cyfrowy kompas, GPS, żyroskop
- Wydajność, hałas i bateria
- Podsumowanie
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Witam.
Robił ktoś z Was downgrade do XP-eka?
Ja zrobiłem, mam model VPCP11S1E/B.
Sony udostępniło niby wszystkie sterowniki na swoim ftp-ie, wystarczy zainstalować XP-eka dograć tylko driver do sieci (WiFi lub LAN) i ściągnąć programik a on dociągnie cały potrzebny soft.
ftp://ftp….P_VPCP.EXE lub do pierwszej wersji VAIO P SETUP_P.EXE
Wszystko ładnie, pięknie, ale po całej instalacji nie działa GPS, sensor obracania ekranu i sensor podświetlenia LCD (może coś jeszcze czego nie zauważyłem).
Czy wie ktoś jak to „naprawić”? Cenna jest dal mnie każda podpowiedź, proszę pisać na maila utini@tlen.pl
Dziękuję i pozdrawiam.
Ta opinia nie zgadza się z rzeczywistością -posiadam ten komputer od paru dni i jestem zadowolony .Posiadalem wczesniej dwa netbuki acera i toshibe nie ma porownania pod żadnym względem -vaioP bije te komputery pod każdym względem .System startuje szybko ,bieganie po internecie również sprawne GPS _super (automapa)3G exstra(era) do tego lekki i szpanerski czego chciec wiecej od netuka
drogi? cóż za estetyke i oryginalność trzeba zaplacić…
[…] Sony Vaio P – test MobiManiaKaVaio P to jeden z najnowszych komputeró… […]
[…] Sony Vaio P – test MobiManiaKaVaio P to jeden z najnowszych komputeró… […]
1. Proponuję spróbować upchać wtyczkę HDMI do tego (podobno) „wejścia HDMI”. To chyba nie to…
2. Żyroskop w vaio P..? Proponuję zapoznać się z zasadą działania żyroskopu. To nie to samo co „akcelerometr”.
3.Wbudowany GPS NIE POTRZEBUJE łączności z Internetem. Właśnie wróciłem ze spaceru, na pewno miałem wyjętą kartę SIM, wyłączone WLAN i po drodze nie było dostępu do Internetu. Automapa prowadzi aż miło.
Pozwolę sobie sparafrazować zdanie z niniejszego „testu”:
Ten tekst jest jedynie źródłem stresu, nerwów i dezinformacji.
Pozdrawiam (Moderatora).
[…] Sony Vaio P – test MobiManiaKaVaio P to jeden z najnowszych komputeró… […]
[…] Sony Vaio P – test MobiManiaKaVaio P to jeden z najnowszych komputeró… […]
To jest najnowsza odsłona VAIO P i nie ma wiele wspólnego z VAIO P z przez 1,5 roku.
Baterię można dokupić rozszerzoną w Sony
Dyski SSD nie są tanie, skąd ta cena 3600 w tym modelu nic nie jest typowe ekran itd. to wszystko kosztuje ION i 2 rdzeniowy procek i VAIO i by się usmażył przy takich smukłych gabarytach.
Jak sądzicie płyta główna została wyjęta z ASUSA eeePC i idealnie pasowała do niego >=/.? Z modelu na 900 zl /? odpowiem nie! została zaprojektowana specjalnie do tego modelu nawet RAM został zintegrowany z płytą ponieważ inaczej się nie dało.
TO niesamowite że jest tak tani ponieważ jego poprzednik w Polsce VAIO X sprzedał się natychmiast w cenie 6500 też na Atomie z540 więc chyba się nie rozumiemy 🙂
@Tofan:
– Vaio P, którego przedstawiliśmy jest nowością na rynku, w którym dokonanych zostało kilka istotnych zmian w wyposażeniu oraz wyglądzie wewnętrznym.
– na temat reszty mogę się z Tobą zgodzić. Ale weź pod uwagę jeszcze jedno. Mieszkamy w Polsce… sam fakt, że nowy Vaio P pojawił się w naszych sklepach to już cud 😉 Konfiguracja co prawda nie jest rewelacyjna, ale lepsze to niż nic.
W USA dostępny jest model z procesorem 2.0 GHz oraz 256 GB SSD. To kosztuje 1500 USD i ktoś chyba upadł na głowę 🙂
Dobra recenzja, ale miałbym parę wątpliwości:
-premiera może była w maju, ale to była polska premiera, gdyż wszędzie indziej już była rok czy dwa lata temu
-bateria w standardzie jest słaba, żeby tylko sony mogło się chwalić jaki on jest lekki więc dali 3komorowa, po kupnie 6komorowej(i dorzuceniu 300g) można go normalnie używać
-kolory- niby u nas 3(wow), a zagranica chyba maja 6 >.<
-największy minus- brak możliwości w Polsce wyboru własnej konfiguracji: procek akurat u nas dają ten najnormalniejszy, ale dysk twardy to kpina… on jest wolniejszy od zwykłego HDD… w zagranicznych recenzjach w konfiguracji z 256SSD miał 2 razy lepsze wyniki w KAŻDYM benchmarku(nawet w 3dMarkach- test całego sprzętu), a wersja 128 była lepsza o około 40%…