>
Kategorie: Newsy

Co czytać w wakacje? 12 idealnych książek na lato

Szukasz dobrej książki na wakacje? Zebraliśmy dla Ciebie 12 propozycji, które uprzyjemnią każdą podróż i letni urlop!

Czytanie w podróży

Nie zawsze mamy wystarczająco dużo czasu na czytanie. Co innego latem, podczas wakacyjnego wyjazdu, gdy dni są jeszcze o wiele dłuższe niż noce. Wtedy pojawia się pytanie – czy uda się spakować jeszcze jedną książkę, choćby kosztem pary butów lub kilku koszulek? A gdyby tak nie musieć wybierać i zabrać ze sobą 20 tysięcy tytułów o łącznej wadze nie przekraczającej 168 g?

Idealnym rozwiązaniem będzie połączenie czytnika i wypożyczalni e-booków. Niewielka waga urządzenia w połączeniu z dostępem do ponad 20 tysięcy e-booków i audiobooków, skutecznie uszczuplą wakacyjny bagaż i zapewnią rozrywkę w długie, letnie wieczory. Nie wiesz, jaki model wybrać? Zerknij na nasze testy czytników e-booków.

Jak wybrać coś z tak obszernej listy tytułów? Spieszymy z pomocą, przedstawiając 12 doskonałych e-booków.

Filmowe historie

Fanom pełnych napięcia historii spodoba się „Dziewczyna z pociągu” Pauly Hawkins. Tytułowa bohaterka każdego dnia pokonuje tę samą trasę. Pewnego dnia zauważa, że w jednym z domów przy stacji, wydarzyło się coś, co nie pasuje do pozornie idealnego życia jego mieszkańców, a ona przestaje być tylko zwykłą dziewczyną z pociągu.

Do niedalekiej przyszłości przeniosą nas „Amerykańscy bogowie” Neilego Gaimana. Cień kończy trzy letnią odsiadkę w więzieniu, jednak z każdym dniem narasta w nim coraz większy niepokój. Po wyjściu na wolność Cień wraz z tajemniczym Panem Wednesday’em, wyrusza w podróż po Stanach w poszukiwaniu duszy Ameryki.

Inną, znacznie mniej wesołą wizję przyszłości kreuje w „Opowieści Podręcznej” Margaret Atwood. Freda jest Podręczną w Republice Gilead, gdzie jedynym prawem jest reżim i ortodoksja. Na podstawie powieści Atwood powstał serial ze znaną z „Mad Mena” Elisabeth Moss w roli głównej.

Nowa proza polska

Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy to opowieść o rodzicach, których już nie ma. Narrator wychodzi od konkretnych, materialnych przedmiotów – książek i innych rzeczy pozostawionych przez zmarłą matkę. Narrator nie popada w sentymentalizm, lecz stopniowo rekonstruuje obraz silnej kobiety, która w peerelowskiej rzeczywistości potrafiła żyć według własnych zasad.

Do PRL-u przeniosą nas także „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej. Powieść pisana jest z perspektywy dziewczynki, dorastającej w małej wsi, której życie wypełnia polowanie na chrabąszcze, zabawy z rówieśnikami i chodzenie do szkoły.

Z kolei ze „Wzgórzem psów”, mrocznym thrillerem Jakuba Żulczyka, przeniesiemy się na warmińsko-mazurską prowincję, gdzie dochodzi do serii tajemniczych zaginięć ludzi. Żulczyk umiejętnie łączy sensacyjną fabułę z portretem lokalnej społeczności i przedstawieniem zależności, wynikających z lokalnych układów.

W pełnym napięciu

Piękny ogród, a w nim grupa uwięzionych przez psychopatycznego Ogrodnika, młodych kobiet, których ciała pokryte są kolorowymi tatuażami, dzięki czemu przypominają motyle, to sprawa, którą rozwikłać mają bohaterowie „Kolekcjonera motyli” Dot Hutchison.

Śledczy z „Deniwelacji” Remigiusza Mroza, zadają sobie pytanie: gdzie jest Robert Frost? Gdy spod topniejącego śniegu wyłaniają się ciała zamordowanych kobiet, nikt nie ma wątpliwości, że na Podhalu grasuje seryjny morderca. Problem w tym, że nikt nie wie, gdzie przebywa były komisarz, który mógłby rozwikłać tę zagadkę.

Fani rozgrywek między Rosją a Ameryką, z przyjemnością wyruszą w pełną niebezpieczeństw podróż po skutej lodem syberyjskiej tajdze, ze „Śmiertelną drogą” Jana Mostowiaka.

Z e-bookiem dookoła świata

Moda na Skandynawię trwa w najlepsze – z jednej strony duńskie hygge, z drugiej mroczne kryminały. W “I cóż, że ze Szwecji” Natalia Kołaczek rozprawia się z utopijną wizją jednego z najszczęśliwszych narodów Europy. W zbiorowym portrecie Szwedów próbuje pokazać, jak wygląda słynne szwedzkie równouprawnienie i szuka odpowiedzi na pytanie, czego do szczęścia potrzebują mieszkańcy, w którym prawdziwe lato trwa zaledwie kilka chwil.

W znacznie dalszą podróż zabierze nas J. Maarten Troost, który zmęczony brakiem pomysłu na życie, wyruszył na Tarawę, jedną z wysp na Południowym Pacyfiku w Republice Kiribati. “Życie seksualne kanibali” to opowieść o zderzeniu zachodniego wyobrażenia o romantycznej podróży na koniec świata z rzeczywistością. W trakcie dwuletniego pobytu na wyspie, Troost mierzył się z okresowym blackoutem, problemami żywnościowymi i niekompetentnymi urzędnikami.

Ece Temelkuran przeniesie nas w nieco bliższą i bardziej dramatyczną rzeczywistość. “Turcja: obłęd i melancholia” to obraz targanego wieloma konfliktami kraju znajdującego się między zsekularyzowanym Zachodem a muzułmańskim Wschodem. Temelkuran przedstawia szeroki ogląd sytuacji, obejmujący niemal każdy aspekt życia w Turcji.

Miesiąc czytania za darmo

Wszystkie wymienione tytuły teraz można pobrać za darmo. Wystarczy skorzystać z wakacyjnej promocji i przy zakupie czytnika inkBOOKa Prime lub inkBOOKa Classic 2 odebrać kod na miesiąc darmowego korzystania z wypożyczalni e-booków Legimi.

Źródło: informacja prasowa, opracowanie własne

maniaKalny redaKtor

Komentarze

  • Śledczy z „Deniwelacji” Remigiusza Mroza, zadają sobie pytanie: gdzie jest Robert Frost? - serio?