Twój laptop zwolnił i chcesz go przyspieszyć? Zastanawiasz się, czy lepiej dołożyć pamięć RAM czy zainwestować w szybki dysk SSD? Zobacz, które rozwiązanie będzie dla ciebie.
Wielu użytkowników laptopów korzysta z komputerów ze średniej półki, w których zainstalowane są dyski HDD, jak i nieduża ilość pamięci RAM (na przykład 4 GB). Na szczęście w większości notebooków da się te podzespoły wymienić na nowsze, szybsze i o większej pojemności. Planując wydatki warto się natomiast zastanowić, w co zainwestować w pierwszej kolejności: w pamięć RAM czy dysk SSD?
Dysk SSD, czyli Solid State Drive, jest polecany jako pierwsza rzecz, którą powinniśmy wymienić w laptopie, jeżeli posiadamy standardowego twardziela, czyli dysk HDD. W naszym serwisie znajdziecie informacje, jak działa dysk SSD i na które jego elementy warto zwracać uwagę podczas zakupu.
Dzięki SSD sprzęt dostanie przysłowiowego „kopa”. Przyspieszy to uruchamianie systemu, programy będą włączały się znacznie szybciej. Parametr ten może być istotny zarówno dla komfortu pracy, jak i naszej produktywności.
Kolejnym argumentem przemawiającym za dyskiem SSD jest bezpieczeństwo danych. Podróżując z laptopem łatwo możemy znaleźć się w sytuacji, gdy przypadkowo uszkodzimy mechaniczne elementy pracującego dysku HDD, na przykład w wyniku upadku komputera. Mało tego – sam znalazłem się kiedyś w sytuacji, kiedy było tak zimno, że dysk HDD w laptopie przestał poprawnie funkcjonować! Przy dysku SSD nie miałoby to miejsca.
W skrócie: dysk SSD to sprawdzone rozwiązanie, które przyspieszy działanie systemu i uruchamianie oprogramowania, a przy tym będzie mniej podatne na uszkodzenia.
Szukając nowego dysku koniecznie też przeczytajcie nasz TOP-10 polecanych dysków SSD.
4 GB pamięci RAM obecnie wystarczą jedynie do przeglądania sieci, pisania oraz grania w starsze, niewymagające tytuły. Do komfortowej pracy potrzebujemy więcej pamięci RAM. Ona bezpośrednio wpłynie na stabilność i wydajność systemu w zastosowaniach tak wymagających, jak na choćby obróbka zdjęć czy montaż filmów.
Przykład: pracując na laptopie wyposażonym w procesor Intel i5-5200U i mając do dyspozycji tylko 4 GB RAM, eksport zdjęć RAW trwał długo. Dwukrotne zwiększenie dostępnej pamięci RAM pozwoliło na ponad dwukrotne skrócenie czasu eksportu z RAW do JPG!
Warto zaznaczyć, że nie należy sugerować się użyciem RAMu w systemie. Mając dostępne 4 GB pamięci nie była ona w całości zagospodarowana, jednak zwiększenie ogólnej ilości pozwoliło na użycie większej ilości pamięci, co przełożyło się na lepsze efekty i szybsze realizowanie zadań.
Wybór pomiędzy szybszym dyskiem SSD a większą ilością pamięci RAM nie jest prosty. Przed zainwestowaniem musimy się zastanowić, czego nam brakuje.
Jeżeli zależy nam głównie na mocy obliczeniowej, bo pracujemy z zaawansowanymi aplikacjami lub chcemy pograć w bardziej wymagające tytuły zdecydowanie powinniśmy zainteresować się pamięcią RAM.
Kiedy natomiast mamy wystarczający zapas mocy obliczeniowej, ale nasz laptop zwolnił, programy i system uruchamiają się zbyt długo warto zmienić dysk HDD na SSD.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze
na pewno można polecić IRDM,mnie nie zawiodła ta marka a komputer przyspieszył mocno
ta ja zawsze na goodramie, i kiedyś mocno kręciłem procka
przesiadłem się z sdd na M2 i do tego ramy od IRDM, kosmos jak się adobre ładuje, bardzo polecam tą markę