>
Kategorie: Poradniki

Jak przedłużyć czas pracy laptopa na baterii?

Jak oszczędzać baterię w laptopie? Co zrobić, aby maksymalnie wydłużyć czas pracy komputera na jednym ładowaniu?

Większość z nas nie wyobraża sobie codzienności bez laptopa – niezbędnego zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Co zrobić, żeby czas pracy laptopa na baterii radykalnie się nie skracał, choć trzeba pamiętać, że stopniowe wyczerpywanie się akumulatora jest zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym?

W tym temacie pokutuje też wiele mitów – mniej lub bardziej szkodliwych. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie zużycia baterii, trudno mówić o doprowadzeniu do stanu całkowitej bezczynności, ponieważ w tle zawsze działają pewne usługi (np. ochrona przeciwwirusowa, pobieranie wstępne, automatyczne aktualizacje). Niektóre z nich nie są niezbędne do prawidłowego i efektywnego działania laptopa, warto więc pamiętać o tym, aby odpowiednio nimi zarządzać (niektóre wyłączać, co przyniesie sporo oszczędności w zużywaniu baterii).

Działania podejmowane w celu wydłużenia pracy baterii możemy przyporządkować do dwóch kategorii: utrzymywania „higieny” laptopa na odpowiednim poziomie oraz zarządzania pracą z laptopem.

Jak wydłużyć życie baterii?

fot. lassedesignen, Fotolia.com

Podstawowe pytanie – co zrobić, aby nasz laptop wytrzymał w dobrym stanie technicznym dłużej niż średnia czasu, czyli ok. trzech lat (co oznacza ok. pięćset cykli ładowania akumulatora)?

W przypadku baterii litowo-jonowej (w nowszych modelach laptopów są powszechnie używane) powinniśmy pamiętać o tym, aby nie rozładowywać ich do końca – pełne rozładowanie redukuje trwałość baterii. Również działanie odwrotne – ładowanie do pełna – nie jest wskazane. Warto ustawić automatyczne odłączenie ładowania na określonym poziomie (ok. 70-80%). Wiele modeli laptopów ma taką funkcję ustawioną automatycznie.

Dbajmy o odpowiednią temperaturę. Zabójcze dla baterii są wysokie temperatury, niekorzystne jest również zbytnie wyziębienie sprzętu. Optymalna temperatura dla laptopa to ok. 20 – 25 stopni Celsjusza. Jeśli dojdzie do przegrzania laptopa, warto go wyłączyć i odczekać, aż się schłodzi. Z tego też powodu (narażenia na przegrzanie) należy pamiętać o tym, aby otwory wentylacyjne nie były zasłonięte ani zakurzone. W tym celu – np., jeśli lubimy pracować z laptopem w łóżku, nie zapominajmy o specjalnych podkładkach, które oddzielają laptop od miękkich powierzchni (od których szybko się przegrzewa). Warto też pomyśleć o podkładkach chłodzących z dodatkowymi wentylatorami.

Używajmy dobrej jakości zasilaczy. Zarówno uszkodzony, jak i nieodpowiednio dostosowany do laptopa zasilacz może być nie tylko przyczyną nieefektywnego ładowania, ale również awarii sprzętu.

W tym miejscu jeszcze jedna uwaga – w nowszych modelach laptopów nie jest wskazane wyjmowanie baterii w celu przedłużenia ich żywotności. Takie działanie mogło mieć sens przy starszych bateriach, niklowych, w przypadku litowo-jonowych taka praktyka jest bezzasadna.

Nie doładowujmy laptopa ciągle, w ten sposób znacząco obniżamy wydajność baterii. Warto np. raz w tygodniu dać „wykazać” się naładowanej baterii, po to by skorzystała z nagromadzonej w niej energii. Z drugiej strony – jeśli nie korzystamy z laptopa przez dłuższy czas, zadbajmy o to, aby bateria w tym czasie całkiem się nie wyładowała i od czasu do czasu podłączmy laptop do zasilacza.

Jak wydłużyć czas pracy na baterii?

fot. materiały prasowe

W codziennej eksploatacji laptopa największe znaczenie – jeśli chodzi o zwiększenie trwałości i wydajności pracy akumulatora – ma właściwe zarządzenie energią, czyli jej oszczędzanie. Szereg czynności może prowadzić do tego, że de facto postawimy na energooszczędność. Oto niektóre sposoby na jej zwiększenie.

Korzystajmy z trybu energooszczędnego w laptopie. Pozwala to wydłużyć czas pracy, dzięki czemu rzadziej ładujemy baterie, a tym samym zmniejszamy liczbę cykli ładowania.

Zredukujmy poziom podświetlenia ekranu.

Używajmy programów lokalnych, zamiast aplikacji chmurowych, te drugie potrzebują do działania więcej energii, poza tym aplikacje zainstalowane lokalnie można łatwo skonfigurować pod kątem energooszczędności.

Usuńmy niepotrzebny sprzęt, aplikacje i usługi. Czy naprawdę koniecznie potrzebujesz efektownie prezentującej się myszy z podświetleniem, czy do gniazda USB musi być podłączony pendrive? Każdy sprzęt peryferyjny pobiera określoną ilość energii – zupełnie niepotrzebnie skracając czas pracy laptopa na baterii. Podobnie można – bez szkody dla jakości pracy – zlikwidować niepotrzebne aplikacje i funkcje, takie np. jak „zjadający” dużo energii, migający kursor.

Wystarczy wejść do Panelu sterowania, wybrać opcję „klawiatura” i następnie zmniejszyć lub całkowicie wyłączyć funkcję „częstotliwość migania kursora”. Taka prosta operacja pozwoli nam zaoszczędzić nieco energii, bez negatywnego wpływu na jakość pracy na komputerze.

Warto również wyłączyć niektóre usługi – takie np. jak zbieranie danych telemetrycznych przez system Windows, które następnie są wysyłane do Microsoftu. Dla użytkownika ta aktywność nie ma żadnego znaczenia (jeśli chodzi o jakość pracy komputera), natomiast usługa ta pochłania dość dużo energii. Wyłączenie jej – za pomocą efektywnego narzędzia, jakim jest program Spybot Anti-Beacon – pozwoli wydłużyć czas pracy laptopa „na baterii”.

Jeśli chcemy przedłużyć działanie baterii, nie zapomnijmy również zredukować wielozadaniowości – chociaż wielu z nas jest do tego rozwiązania przyzwyczajonych – musimy pamiętać, że żadna, nawet niewielka aplikacja, nie może nie wpływać na dodatkowy pobór energii, dlatego pracując „na baterii” zadbajmy o to, aby aplikacje, z których nie korzystamy w danym czasie, nie działały w tle. Warto tu również wspomnieć o autostarcie – przyjrzyjmy się temu, które aplikacje uruchamiają się automatycznie „na starcie” i wyłączmy te, które niepotrzebnie opóźniają start. Przeglądu dokonamy szybko i sprawnie za pomocą funkcji MSConfig.

Warto także zmienić Wi-Fi na internet kablowy, który potrzebuje o wiele mniej energii do pracy.

To tylko kilka sposobów na wydłużenie pracy laptopa na baterii – warto wypracować nawyk stosowania takich rozwiązań – wówczas rzeczywiście będziemy mogli wpłynąć na energooszczędność laptopa, a co za tym idzie na żywotność akumulatora.

Artykuł sponsorowany, powstał przy współpracy ze specjalistami firmy DataLab.pl.

maniaKalny redaKtor