Wiemy już, jakie procesory będą regularnie pojawiać się na wyposażeniu nowych ultrabooków i laptopów korzystających z układów o niskim TDP. Poznajcie linię procesorów Intel Kaby Lake Refresh-U.
W sumie w nowej, ósmej już generacji procesorów Intela pojawią się cztery nowe, niskonapięciowe układy Intela z TDP wynoszącym mniej niż 15W. Wszystkie cztery nowe modele posiadają 4 rdzenie i obsłużą 8 wątków – wydają się być idealną propozycją do lekkich ultrabooków i sprzętów niekoniecznie nastawionych na udźwignięcie najnowszych gier na pełnych detalach. Zwłaszcza, że niskonapięciowe układy Kaby Lake były wyposażone w dwa rdzenie i obsługę czterech wątków.
Cztery nowe procesory – wszystkie czterodzeniowe
Najsłabszym z nowych procesorów jest Core i5-8250U – jest on taktowany częstotliwością 1.6 GHz (3.4 GHz w trybie Turbo) i wyposażony w 6 MB cache L3. Drugim z przedstawicieli tej podserii jest Core i5-8350U taktowany bazowo na poziomie 1.7 GHz (nie znamy taktowania w Turbo), także z 6 MB cache L3.
Dwa pozostałe układy należą do rodziny Core i7. Model Core i7-8550U został opatrzony taktowaniem na poziomie 1.8 GHz (4.0 GHz w trybie Turbo) z 8 MB cache L3. Najbardziej wydajny jest z kolei Core i7-8650U – to procesor taktowany częstotliwością 1.9 GHz (nie znamy taktowania Turbo), z identycznym cache co model opisany powyżej.
Jak wyglądają benchmarki? Wyniki są obiecujące
Jak przekłada się to na faktyczne osiągi laptopów? Serwis laptopmedia.com dorwał już do swoich rąk jeden z laptopów wyposażonych w procesor Intel Kaby Lake Refresh-U, a mianowicie Core i7-8550U. Trzeba przyznać, że wyniki są naprawdę obiecujące. Testy w Cinebench pokazały 50% wzrost wydajności względem flagowego niskonapięciowego układu z rodziny Kaby Lake – i7-7500U. Co więcej, ustępował on tylko o 5-7% innemu bardzo popularnemu procesorowi siódmej generacji – i7-7300HQ. Warto jednak wspomnieć, iż i7-7300HQ ma TDP na poziomie 45W, a i7-7500 to wciąż zaledwie 15W zapotrzebowania na energię.
Jeszcze ciekawiej sytuacja wygląda w przypadku działania w Photoshopie, gdzie i7-8550U notował wyniki zbliżone do i7-7700HQ, czyli procesora montowanego głównie w topowych laptopach przeznaczonych do gier. Wygląda więc na to, że doczekaliśmy się układów, które w sposób wydatny pozwolą na obróbkę grafiki oraz montowanie filmów.
Wszystkich detali na temat nowych procesorów Intela dowiemy się już dzisiaj – wtedy z pewnością zaktualizujemy tę informację o nowe dane podane już w pełni oficjalnie przez Intela.
źródło: wccftech, laptopmedia
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.