Komputer coraz częściej jest dziś jednym z podstawowych elementów wyposażenia ucznia – i nic w tym dziwnego, bo jest to doskonałe „narzędzie wielofunkcyjne”, umożliwiające wyszukiwanie informacji, pisanie tekstów, komunikowanie się z przyjaciółmi, granie czy oglądanie filmów. Koniec wakacji i początek roku szkolnego to dobry moment na zakup komputera – warto jednak przez chwilę zastanowić się, jakie urządzenie będzie optymalne dla naszej pociechy.
Desktop ?
Generalnie, dla uczniów – szczególnie tych młodszych, którzy wciąż uczęszczają do szkół podstawowych lub gimnazjów – lepszym wyborem wydaje się komputer stacjonarny (tzw. desktop). Po pierwsze, takie maszyny są zwykle tańsze, wydajniejsze i łatwiejsze w rozbudowie, niż notebooki. Za 2-3 tysiące zł można kupić stacjonarny komputer PC o naprawdę bardzo przyzwoitych parametrach, który świetnie sprawdzi się zarówno w zastosowaniach edukacyjnych, jak i w grach (komputer taki będzie zdecydowanie bardziej wydajny niż kosztujący tyle samo notebook).
Świetnym przykładem jest np. komputer VOBIS DIGITAL W7P E6600 MASTER – nowoczesna maszyna z systemem Windows 7 Home Premium i wydajnym procesorem Intel Pentium E6600 3,06 GHz. Komputer ten kosztuje 1999 zł i z powodzeniem spełni wymagania większości młodych użytkowników – a w razie potrzeby bez problemu można go rozbudować o bardziej wydajne komponenty.
Godny polecenia jest również model ASUS eee TOP 20″ – czyli komputer PC zintegrowany z 20-calowym, dotykowym ekranem (urządzeniem można sterować nie tylko myszą i klawiaturą, ale również palcami – odpowiednio manewrując nimi na wyświetlaczu).
Komputer to nie wszystko
Ale rozsądny stosunek możliwości do ceny to nie jedyna przewaga komputera stacjonarnego nad przenośnym. Dla rodziców dbających o zdrowie dzieci poważnym atutem będzie z pewnością fakt, iż w przypadku „desktopa” dużo łatwiej jest skłonić młodego użytkownika do przyjęcia prawidłowej pozycji przed monitorem (w przypadku notebooka bywa to dużo trudniejsze).
- Ekran monitora na wysokości oczu lub nieco niżej
- Nadgarstki płasko ułożone
- Ramiona na poziomie biurka
- Stopy płasko na podłodze
- Monitor i klawiatura bezpośrednio przed użytkownikiem
Zresztą, sam komputer to nie wszystko – nie mniej istotna jest kwestia dobrania odpowiedniej klawiatury, myszy oraz monitora. Na tych urządzeniach naprawdę nie warto oszczędzać – bo to z nich młody użytkownik będzie korzystał przez większość czasu. Klawiatura i mysz powinny być dobrej jakości – warto obejrzeć kilka modeli i wybrać te, które najlepiej będą pasowały do dłoni użytkownika.
Choć w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się notebooki, to jednak rodzice uczniów szkół podstawowych zwykle wybierają komputery stacjonarne – z kilku względów. Po pierwsze, oferują one większą możliwość rozbudowy, co z kolei przekłada się na dłuższy żywot zestawu komputerowego (komputera nie trzeba wymieniać, gdy stanie się zbyt wolny – można go bez problemu unowocześnić, wymieniając odpowiednie komponenty). W przypadku młodych użytkowników istotne jest również większe bezpieczeństwo użytkowania (trudniej zrzucić komputer z biurka) oraz ergonomia pracy z komputerem stacjonarnym.
Studenci częściej wybierają netbooki lub notebooki. Ale to oczywiste – dla nich dużo lepszym rozwiązaniem jest komputer przenośny, który bez problemu można zabrać na wykład czy weekendowy wyjazd do domu.
Jeśli chodzi o peryferia, to do komputerów dla uczniów w pierwszej kolejności dokupowane są głośniki (niezbędne np. przy nauce języków obcych) oraz drukarki. Co zaś się tyczy oprogramowania, to dużym zainteresowaniem cieszą się właśnie kursy językowe oraz pakiety aplikacji biurowych.
Jacek Marynowski
Główny Specjalista ds. Zarządzania Grupą i Produktem firmy Vobis.
Trzeba też pamiętać o odpowiednim skonfigurowaniu monitora (taka usługa dostępna jest np. w sieci sklepów Vobis) – urządzenie powinno być ustawione tak, by praca przed nim nie była męcząca dla oczu.
Notebook ?
Oczywiście, nie jest tak, że przed komputerem przenośnym nie da się usiąść wygodnie – ale skłonienie młodego użytkownika do przyjęcia optymalnej postawy podczas pracy z notebookiem może być nieco trudniejsze niż w przypadku urządzenia stacjonarnego. Rodzice, którzy mimo wszystko chcieliby kupić swoim pociechom notebooka (godne polecenia są np. Samsung R590 czy Toshiba T230-114 ) mogą pomyśleć o dokupieniu do niego zewnętrznego monitora oraz specjalnej stacji dokującej. Dzięki temu wyświetlacz będzie zawsze w stałej, optymalnej pozycji, a mimo to młody użytkownik będzie mógł w każdej chwili odłączyć komputer od stacji i zabrać go np. do szkoły.
Jak wybrać idealny komputer?
Na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny model? Przede wszystkim warto podkreślić, że nie należy sugerować się ceną – porządny, godny polecenia komputer zwykle będzie nieco droższy od najtańszych produktów na rynku. Ale trzeba zadać sobie pytanie, czy warto oszczędzać na sprzęcie, który z założenia ma służyć całej rodzinie (bo przecież oprócz ucznia korzystać z niego będą również inne osoby) przez kilka najbliższych lat?
Oglądając różne modele, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jakość wykonania urządzenia – warto sprawdzić, czy obudowa wykonana jest z trwałych materiałów i czy jest odporna np. na ścieranie czy drobne urazy mechaniczne (to istotne w przypadku komputera przenośnego). Równie istotne jest to, czy w urządzeniu czy zastosowano w nowoczesne komponenty, takie jak np. procesor, karta graficzna itp. – od tego zależy wydajność komputera oraz możliwość dalszej rozbudowy. A to w przypadku komputera PC kwestia niezmiernie ważna – tylko odpowiednio wydajny komputer umożliwi nam bezproblemowe uruchamianie aplikacji niezbędnych do pracy, nauki oraz rozrywki.
Najprostsza porada dla kupujących brzmi: warto wybierać produkty znanych, renomowanych marek, zwracając szczególną uwagę na te, do których można wykupić rozszerzoną gwarancję. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do tego, czy dane urządzenie nadaje się dla naszej pociechy, zawsze można spytać sprzedawcę – w profesjonalnych sklepach z elektroniką zawsze możemy liczyć na poradę eksperta.
Ergonomia przede wszystkim
O tym, czy po dłuższej sesji przed komputerem nie będą nas bolały oczy, dłonie i plecy, nie decyduje wyłącznie dobór sprzętu – równie ważne jest odpowiednie biurko oraz krzesło i miejsce. Należy wybrać takie biurko, by monitor dało się ustawić centralnie przed użytkownikiem, zaś górna krawędź ekranu znajdowała się poniżej oczu. Również klawiatura powinna być umieszczona centralnie, na tej samej wysokości, na której opierają się łokcie użytkownika. Warto też zainwestować w fotel z regulacją wychylenia i wysokości – tak, by można go było optymalnie dobrać do wymagań konkretnego użytkownika.
Pamiętać też trzeba, by pomieszczenie, w którym znajduje się komputer, było dobrze oświetlone (ale bez źródła światła umieszczonego bezpośrednio przed monitorem) oraz wentylowane. Podstawowe zasady komputerowego BHP wymagają też, by podczas pracy (lub grania) robić regularne przerwy, podczas których powinno się wstać, rozprostować kości i przynajmniej przez chwilę popatrzeć przez okno (najlepiej na jakiś znacznie oddalony obiekt).
Szczegółowe informacje na temat tego, jaka jest optymalna pozycja podczas pracy przy komputerze można znaleźć np. w materiałach Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Eksperci z instytutu zwracają uwagę m.in. na konieczność:
- prawidłowego ustawienia monitora przed użytkownikiem (na wprost, na jasnym, jednolitym tle i bez źródła świata za ekranem)
- zachowania odpowiedniej odległości od monitora (idealne jest ok. 60 cm)
- dostosowania wysokości i nachylenia krzesła/fotela do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika
- dostosowania temperatury pomieszczenia do pory roku (w zimie powinna się ona zawierać w przedziale: 18-22 stopnie, w lecie: 20-24 stopnie Celsjusza).
Przedłużona gwarancja… gwarancją spokoju
Przy zakupie komputera – zarówno stacjonarnego, jak i przenośnego – warto rozważyć również skorzystanie z usług dodatkowych. Sieć salonów Vobis oferuje np. cały pakiet usług dodatkowych – wraz z urządzeniem klient może wykupić m.in. przedłużoną gwarancję oraz ubezpieczenie sprzętu, dzięki któremu – w razie zniszczenia – klient otrzyma nowy egzemplarz.
Możliwe jest również skorzystanie z usługi instalacji oprogramowania, okresowej konserwacji oraz personalizowania sprzętu (czyli dopasowania go do potrzeb konkretnego użytkownika). W wybranych salonach klient może także skorzystać z usług Serwisanta Sklepowego – czyli pracownika, który na miejscu i od ręki postara się usunąć większość problemów ze sprzętem.
Artykuł powstał przy współpracy z Vobis Digital
VOBIS Digital to największa detaliczna specjalistyczna sieć sprzedaży sprzętu cyfrowego w Polsce. Firma istnieje od 1992 roku, posiada ponad 200 salonów sprzedaży oraz sklep internetowy www.vobis.pl.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.