Acer Swift 7 to najcieńszy ultrabook dostępny na rynku. Ma 9.98 mm grubości i waży jedynie 1.1 kg. Czy to najlepszy ultrabook dostępny w sklepach? Sprawdź, czy warto na niego czekać.
Oprócz hybrydy Switch 7 Black Edition, Acer przywiózł na targi IFA 2017 w Berlinie najcieńszego na świecie ultrabooka. Czy za smukłą obudową idzie wydajność konieczna w codziennej pracy?
Spis treści
Ultrabook Acera jest napędzany przez procesor Intel Core i5–7Y75 Kaby Lake. Szkoda, że producent nie zdecydował się na jednostkę 8 generacji. Do dyspozycji mamy również 8 GB RAM i 256 GB pamięci na dysku SSD przeznaczone na dane użytkownika. Po specyfikacji widzimy, że rozgrywka w nowsze tytuły będzie niemożliwa, ale przecież to urządzenie nie celuje w segment gamingowy.
Sprzęt w Europie zadebiutuje w październiku w cenie 1299 euro, co w Polsce przełoży się na około 6499 złotych. Jest to dość dużo, ale z drugiej strony Microsoft Surface Laptop nie jest wcale tańszy. Dodatkowo Acer Swift 7 ma wyraźną przewagę w postaci pełnej wersji systemu Windows 10 zamiast Windows 10 S.
Obudowa jest dostępna w tylko jednej wersji kolorystycznej – złotej z czarnymi elementami. Moim zdaniem nie jest to najbardziej szczęśliwe połączenie, sam preferuję raczej czernie i szarości, które lepiej znoszą otarcia i upływ czasu. Obudowę wykonano z aluminium.
Niestety, ze względu na bardzo cienką obudowę nie znajdziemy tu zbyt wielu portów. Producent zdecydował się jedynie na dwa gniazda USB-C oraz złącze audio. Moim zdaniem to trochę za mało, przyszli nabywcy raczej będą musieli liczyć się z dokupieniem przejściówek. Z drugiej strony, piękno kosztuje, prawda?
Acer Swift 7 oferuje klawiaturę bez bloku numerycznego. Acer przyzwyczaił nas do wygodnych rozwiązań, więc ten element raczej nas nie zawiedzie. Uwagę przykuwa bardzo duży touchpad, który powinien zapewnić wygodną obsługę za pomocą gestów.
Ekran ma 13.3 cala i rozdzielczość FullHD. Wykonano go w technologii IPS i ma błyszczące wykończenie, co pozwala sądzić, że praca na zewnątrz w słoneczne dni będzie raczej niemożliwa. Muszę też zwrócić uwagę na fakt, że ramki wokół ekranu nie są najcieńsze i daleko im do liderów rynku. To spory minus w takiej cenie, ponieważ za podobne pieniądze możemy kupić na przykład Della XPS, który będzie nieco grubszy i cięższy, ale za to znacznie bardziej kompaktowy.
Producent obiecuje 9 godzin pracy z dala od gniazdka, co przy takiej grubości prezentuje się dość imponująco, ale pewnie rzeczywistość zweryfikuje te zapewnienia. Dodam tylko, że mający kosztować podobną kwotę Lenovo Yoga 920 ma zapewnić 13 godzin. To spora różnica.
Jak wypadają te obietnice na tle konkurencji obecnej już na rynku? Microsoft Surface Laptop oferuje około 8 godzin pracy przy deklarowanych 14, a Dell XPS pozwala na około 9. Należy sądzić, że model Acera osiągnie podobne rezultaty.
We wpisie kilkukrotnie przywoływałem już najpoważniejszych konkurentów modelu Acera, które w dodatku są podobnie wycenione. Dell XPS to piękna maszyna pozbawiona niemal ramek wokół ekranu i gdybym miał wybierać, to raczej zdecydowałbym się właśnie na niego. Surface Laptop również oferuje piękny design, jednak ze względu na swoją „nienaprawialność” raczej nie jest dobrym wyborem dla szukających urządzenia na lata.
Nadchodzący Lenovo Yoga 920 również może namieszać w stawce topowych ultrabooków. Ma wydajniejsze podzespoły i opcjonalny ekran 4K. Mnie aż taka rozdzielczość nie jest potrzebna w codziennej pracy, ale dla niektórych może to być znaczący punkt specyfikacji.
Specyfikacja Acer Swift 7
Źródło: informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Komentarze
A no właśnie co z tego że 9mm grubości jak laptop szerokość i długość na poziomie 14 calowych np yogi 710 czy 720 , tylko porty usb c to jednak nie jest optymalne , błyszcący ekran i do tego niedotykowy ,brak podświetlanej klawiatury , niskonapięciowy procesor no to powinno kosztować tak z 2500 i było by ok a tak to jakaś kpina . Śmieszy mnie dążenie producentów do pobicia jakiegoś rekordu kosztem wyposażenia i ergonomi